Zavrieť

Porady

DPH a faktury

Chcem Vás požiadať o radu, nakoľko začínam s DPH a sme Q platci DPH a neviem si rady, ako správne uplatniť odpočet. Jedná sa o faktúru dodav. od mobil. operátora, kt. je vystavená na služby za obdobie od 24.9. - 23.10.09. Dátum dodanie 27.09. Je správne, keď si uplatním odpočet na celú faktúru v 9/09, alebo je ju treba rozložiť na mesiac 9 a 10/09 - časovo rozlíšiť a podľa toho uplatniť odpočet ? Ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Dan1 Pozri príspevok
    Chcem Vás požiadať o radu, nakoľko začínam s DPH a sme Q platci DPH a neviem si rady, ako správne uplatniť odpočet. Jedná sa o faktúru dodav. od mobil. operátora, kt. je vystavená na služby za obdobie od 24.9. - 23.10.09. Dátum dodanie 27.09. Je správne, keď si uplatním odpočet na celú faktúru v 9/09, alebo je ju treba rozložiť na mesiac 9 a 10/09 - časovo rozlíšiť a podľa toho uplatniť odpočet ? Ďakujem za radu
    Celú DPH z faktúry uplatňuješ naraz (časovo nerozlišuje). Odpočet môžeš uplatniť v 3Q. 2009 alebo 4.Q 2009.

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    Dakujem za pomoc, ale ešte by som sa chcela opýtať, čo v prípade zase odpočtu DPH, keď dátum vystavenia dod. faktúry je 28.9.09, ale uhradená až 2.10.09 ? Tiež je podstatný dátum vystavenia ( ak sa zhoduje s dátumom dodania) a nie dátum kedy som faktúru zaplatila ?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Dan1 Pozri príspevok
    Dakujem za pomoc, ale ešte by som sa chcela opýtať, čo v prípade zase odpočtu DPH, keď dátum vystavenia dod. faktúry je 28.9.09, ale uhradená až 2.10.09 ? Tiež je podstatný dátum vystavenia ( ak sa zhoduje s dátumom dodania) a nie dátum kedy som faktúru zaplatila ?
    Dátum zaplatenia nie je pre nárokovanie odpočtu DPH podstatný. Podstatný je dátum dodania.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Dan1 Pozri príspevok
    Dakujem za pomoc, ale ešte by som sa chcela opýtať, čo v prípade zase odpočtu DPH, keď dátum vystavenia dod. faktúry je 28.9.09, ale uhradená až 2.10.09 ? Tiež je podstatný dátum vystavenia ( ak sa zhoduje s dátumom dodania) a nie dátum kedy som faktúru zaplatila ?
    Dátum úhrady nehrá úlohu pri uplatnení. To bolo asi pred 6-7 roky dôležité (ale túto podmieku našťastie vypustili zo zákona).

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    Ďakujem Vám všetkým za pomoc a potešili ste ma, že dátum úhrady nehrá rolu pri uplt. DPH, nakoľko pre začiatok je to aj takto zložité.

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    DPH si môžeš uplatniť celú najskôr v 9/2009, alebo v hociktorom mesiaci do konca kalendárneho roka. Pozri § 51 odst. 2

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.