Zavrieť

Porady

Auto v podnikaní

Dobrý deň,
prosim Vás neviem si dať rady

FO kúpila v októbri 2008 auto na leasing, od 1.6.2009 začala podnikať, auto používa neustále ../zapájanie Internetu..atď/

- v prípade, že by auto vložil do podnikania toho 1.6.09....
- musel by ho prihlásiť u policajtov, kde by mu uviedli v technickom..aj IČO?
- musel by spraviť novú leasingovú zmluvu na IČO?(stále má na FO)
- ako by si uplatnil odpisy a náklady?
- aká by bola vstupná cena?/ponížila by sa vstupná cena o splátky od októbra do mája?

alebo čo všetko musí podnikateľ spraviť ak vkladá auto do podnikania a aké všetky potrebné doklady a zmluvy musí predložiť svojej účtovníčke?


- v prípade ak by auto nevložil do podnikania a používal by ho na firemné účely,
- bude si môcť uplatniť náklady len podľa počtu najazdených kilometrov?
- musí viesť knihu jázd?v prípade že knihu jázd ale doteraz neviedol?

ďakujem velmi pekne
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pises, ze auto bolo nadobudnute formou financneho prenajmu = leasingu. V tomto pripade majitelom nie je podnikatel ani ako fyzicka osoba, ale majitelom je leasingovka. Nejedna sa teda o auto vo vlastnictve fyzickej osobe, FO nemoze taketo auto zaradit do podnikania. Predpokladam, ze v TP je majitelom tiez uvedena leasingovka.

Nemoze si uplatnit ani pausal 0,183 EUR/km, nakolko sa nejedna o vlastne motorove vozidlo.

Podla mojho nazoru to treba vyriesit v leasingovke. Vysledkom bude pravdepodobne to, ze dodatkom k zmluve bude najomcom on ako SZCO a tymto dnom moze automobil odpisovat po zvysnu dobu leasingu (podla zostavajuceho postu mesiacov).
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Matonela Pozri príspevok
- v prípade, že by auto vložil do podnikania toho 1.6.09....
Este tak mimochodom: ak by automobil pouzival na podnikanie, netreba zabudnut na oznamenie (prihlasenie) k dani z MV v zakonom stanovenej lehote, v opacnom pripade treba pocitat s pokutou.
0 0
Matonela Matonela

Matonela je offline (nepripojený) Matonela

Dakujem Lianka velmi pekne za odpoveď,
auto je prihlásené k dani z MV do tých 30 dní od začatia podnikania, problém je v tom ze klient mi dal len splátkový kalendár nic iné takze som nemala moznost zistit k tomu viac...zacínam len účtovať tak poriadne ani neviem aké doklady a zmluvy si od neho pýtať...mám sa obrátiť na Dú aby mi poradili..?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ja sa na urady so ziadostou o radu neobraciam, nemam s tym dobre skusenosti. Radsej si sama nastudujem prislusne pravne predpisy, pripadne sa poradim tu na Porade.

Pripajam ti usmernenie drsr k obchodnemu majetku FO, mozno si tam najdes nieco zaujimave.

Hned v uvode je napisane, ze obchodny majetok musi byt vo vlastnictve FO, ten tvoj tuto podmienku nesplna.

Ak ti nestaci moje stanovisko, mozno sa este niekto vyjadri.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Prajem pekný deň, prosím o vyjadrenie:
SZČO vedie JÚ, používa svoje súkr.motorové vozidlo na služobné účely, DzMV je zaplatená.
1. Musí viesť knihu jázd, alebo stačí 1x mesačne urobiť cestovný príkaz?
2. Ak stačí CP - stačí priložiť blok PHM, alebo sa musí vypočítať priemerná spotreba ku každej služobnej jazde? Nikde som nenašla jednoznačnú odpoveď na toto.
3. Mám možnosť toto MV "prepísať" na dôchodcu /z dôvodu 50% zľavy - jedná sa o zákonné poistenie/. Nemusím byť majiteľom ja, ak používam toto súkr. MV na služobné účely? Aký je v tomto prípade postup - teda samozrejme ak je to prípustné?
Ďakujem za odpovede.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

dobrava Pozri príspevok
Prajem pekný deň, prosím o vyjadrenie:
SZČO vedie JÚ, používa svoje súkr.motorové vozidlo na služobné účely, DzMV je zaplatená.
1. Musí viesť knihu jázd, alebo stačí 1x mesačne urobiť cestovný príkaz?
2. Ak stačí CP - stačí priložiť blok PHM, alebo sa musí vypočítať priemerná spotreba ku každej služobnej jazde? Nikde som nenašla jednoznačnú odpoveď na toto.
3. Mám možnosť toto MV "prepísať" na dôchodcu /z dôvodu 50% zľavy - jedná sa o zákonné poistenie/. Nemusím byť majiteľom ja, ak používam toto súkr. MV na služobné účely? Aký je v tomto prípade postup - teda samozrejme ak je to prípustné?
Ďakujem za odpovede.
Prosím ie niekto odpovedať na moje otázky. Ide mi hlavne o to prepísanie na dôchodcu - je takáto možnosť a aký je postup?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

stoji ten prepis zato?

1. kolko je ta zlava z PZP? je to viac, resp. rovnako ako poplatky za prepis?

2. co potom ked dochodca zomrie a auto bude predmetom dedicskeho konania?
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

andreaS Pozri príspevok
stoji ten prepis zato?

1. kolko je ta zlava z PZP? je to viac, resp. rovnako ako poplatky za prepis?

2. co potom ked dochodca zomrie a auto bude predmetom dedicskeho konania?
1. ako som uviedla, je to 50 %, tzn. ak platím 199 EUR, polovica je 99,5 a poplatky za prepis sú okol 33 EUR, ale nie som si istá, preto tieto všetky otázky.
2. toto som zatiaľ neriešila, robia to tak mnohí /ako so počula/, takže hádam sa to tak dá? Alebo sa mýlim? Prosím môže mi napísať niekto konkrétne stanovisko na všetky moje otázky, aby som zbytočne nezahlcovala stránku prázdnymi príspevkami, ďakujem.
0 0
stano20081 stano20081

stano20081 je offline (nepripojený) stano20081

pekny den prajem. mam jednu dilemu ohladom auta.: mam pausalnu zivnost a neviem ci mam volajake vyhody ohladom kupe auta, v respektive ci mozem si ho odpisat z dani.dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Prajem pekný deň, prosím o vyjadrenie:
SZČO vedie JÚ, používa svoje súkr.motorové vozidlo na služobné účely, DzMV je zaplatená.
1. Musí viesť knihu jázd, alebo stačí 1x mesačne urobiť cestovný príkaz?je jedno ako to nazveš, či kniha jázd alebo cestovný príkaz. Musíš viesť evidenciu ciest, kedy využívaš auto na podnikanie.
2. Ak stačí CP - stačí priložiť blok PHM, alebo sa musí vypočítať priemerná spotreba ku každej služobnej jazde? Nikde som nenašla jednoznačnú odpoveď na toto. Záleží od počtu najazdených km - ak ti jedna nádrž stačí na celý mesiac, stačí ti jeden blok o nákupe.
3. Mám možnosť toto MV "prepísať" na dôchodcu /z dôvodu 50% zľavy - jedná sa o zákonné poistenie/. Nemusím byť majiteľom ja, ak používam toto súkr. MV na služobné účely? Aký je v tomto prípade postup - teda samozrejme ak je to prípustné? Ak si chceš uplatňovať sadzbu základnej náhrady a spotrebu PHM, musí to byť auto vlastné alebo v BSM. Ak auto prepíšeš na dôchodcu a chceš ho využívať na podnikanie, musíš mať nájomnú zmluvu. VOZD je cena prenájmu a spotreba PHM, príp. náklady na prevádzku.
Ďakujem za odpovede.
odpoveď v texte
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Veronikasad, z predchádzajúceho príspevku som pochopila, že pri užívaní súkr. auta na podnikat. účely sa robí kniha jázd, alebo CP. Nemá sa robiť aj jedno aj druhé?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
stano20081 Pozri príspevok
pekny den prajem. mam jednu dilemu ohladom auta.: mam pausalnu zivnost a neviem ci mam volajake vyhody ohladom kupe auta, v respektive ci mozem si ho odpisat z dani.dakujem.
Neviem, čo je to paušálna živnosť. Mohol by si to vysvetliť?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mondes Pozri príspevok
Veronikasad, z predchádzajúceho príspevku som pochopila, že pri užívaní súkr. auta na podnikat. účely sa robí kniha jázd, alebo CP. Nemá sa robiť aj jedno aj druhé?
CP? To akože ja sám sebe budem prikazovať kam pôjdem autom?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

stano20081 Pozri príspevok
pekny den prajem. mam jednu dilemu ohladom auta.: mam pausalnu zivnost a neviem ci mam volajake vyhody ohladom kupe auta, v respektive ci mozem si ho odpisat z dani.dakujem.
pojem pausalna zivnost neexistuje... zrejme si mal na mysli, ze si uplatnujes pausalne vydavky...

tu ta musim sklamat, ale v pausalnych vydavkoch mas uz zahrnute vsetky vydavky okrem poistneho...

nemozes chciet vyhody pausalnych vydavkoch spojit s uplatnovanim vynalozenych vydavkov... bud jedno alebo druhe... podla toho, co sa oplati viac...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj Pozri príspevok
CP? To akože ja sám sebe budem prikazovať kam pôjdem autom?
CP mnohokrát v reči živnostníkov = evidencia najazdených km na tlačive Vyúčtovanie pracovnej cesty namiesto knihy jázd. (podobne, ako vyúčtováva pracovnú cestu zamestnanec)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
CP mnohokrát v reči živnostníkov = evidencia najazdených km na tlačive Vyúčtovanie pracovnej cesty namiesto knihy jázd. (podobne, ako vyúčtováva pracovnú cestu zamestnanec)
Súhlasím. Ale ak očakáva radu, tak by mala používať "správne" termíny, lebo to bude inak chápané. Ona o voze a ja o koze. A v v tejto téme o aute dosť záleží na každom slove.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ja proste nechápem, že ak SZČO používa súkromné auto na podnikat. účely(chodí na turnusy do zahraničia), tak čo si vypíše? Zaeviduje do knihy jázd, alebo tzv. cesťák, alebo vyúčtovanie pracovnej cesty atď. A na základe čoho tú cestu zaúčtuje?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
mondes Pozri príspevok
Ja proste nechápem, že ak SZČO používa súkromné auto na podnikat. účely(chodí na turnusy do zahraničia), tak čo si vypíše? Zaeviduje do knihy jázd, alebo tzv. cesťák, alebo vyúčtovanie pracovnej cesty atď. A na základe čoho tú cestu zaúčtuje?
Prosím, môžeš trochu objasniť to zvýraznené?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Chodí vlastným autom do práce do zahraničia.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

mondes Pozri príspevok
Ja proste nechápem, že ak SZČO používa súkromné auto na podnikat. účely(chodí na turnusy do zahraničia), tak čo si vypíše? Zaeviduje do knihy jázd, alebo tzv. cesťák, alebo vyúčtovanie pracovnej cesty atď. A na základe čoho tú cestu zaúčtuje?
Takže:
- vedie si Knihu jázd /evidencia prevádzky motorového vozidla/
- na základe Knihy jázd vystaví Cestovný príkaz /1x mesačne/, kde uvedie začiatok cesty, koniec cesty v hodinách, počet najazdených km, "diety" a samozrejme základnú náhradu za odjazdené km a priloží k CP blok od nákupu PHM /slúži k výpočtu ceny PHM/km/.
- ak sa jedná o cestu do zahraničia - takisto uvádza v Knihe jázd a vypisuje CP ale ešte navyše si pripočíta "vreckové".
Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať