Zavrieť

Porady

otazky ohladom DP, dakujem

Dobry den vazeni poradaci.
Ako student som v roku 2009 pracoval, pricom mi zo mzdy bola strhavana dan. Pokial dobre viem, mam narok na vratenie tejto dane ak celkova vyska mzdy nepresieahla 4025,7€. Mozte mi napisat prosim, ako postupovat, aby sa mi dan vratila? Chcem sa este opytat, ak si podam DP cca do konca januara, do kedy mi dan vratia? Je potrebne aby mi dal zamestnavatel nejake potvrdenie o vyske mzdy, ktoru mi dal v roku 2009 alebo ju vyplnam len na zaklade vyplatnych pasok?
Za vase odpovede vopred dakujem. Prijemny den
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Vyplníš DP typ A, od zamestnávateľa si vypýtaj potvrdenie o príjmoch. V DP si uplatníš nárok na nezdaniteľnú časť a ak si naozaj nezarobil viac ako je nezdaniteľná suma platná pre rok 2009, tak Ti vyjde daň=0. V tlačive DP je žiadosť o vrátenie preplatku dane, podpíšeš ju a uvedieš tam č. účtu, kam Ti majú preplatok poslať. Preplatok sú povinní poslať do 30.4.2010 (ak sa mýlim, opravte ma).

    Opravím sa sama:
    § 63
    Daňové preplatky a úrok


    (1) Daňový preplatok (ďalej len "preplatok") je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.

    (2) Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

    (3) Preplatky daňového subjektu na jednotlivých druhoch daní, cla a iných platieb 13c) možno použiť na kompenzáciu jeho daňových nedoplatkov na inej dani, cle a iných platbách. O tom musí správca dane písomne upovedomiť daňový subjekt.

    (4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
    Naposledy upravil JarkaL : 09.01.10 at 12:50

    ziacik je offline (nepripojený) ziacik

    ziacik
    Este otazocka, potvrdenie o prijmoch mi da zamestnavatel nejaky suhrnne na jednom papieri a to sa aj priklada k DP? Alebo staci ak uvediem prijmy podla vyplatnych pasok? Dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ziacik Pozri príspevok
    Este otazocka, potvrdenie o prijmoch mi da zamestnavatel nejaky suhrnne na jednom papieri a to sa aj priklada k DP? Alebo staci ak uvediem prijmy podla vyplatnych pasok? Dakujem
    Áno, je to jedno potvrdenie, jeho kópiu priložíš k DP.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    marina8 Pozri príspevok
    preplatky vacsinou vracaju 1 alebo 2 majovy tyzden, aspon teda na "mojom" daniaku
    Aj mne poslali preplatok až v polovici mája, oni si to môžu dovoliť, úroky z omeškania im asi nikto nefakturuje...Skúsila by som ja zaplatiť daň o týždeň neskôr...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JarkaL Pozri príspevok
    Aj mne poslali preplatok až v polovici mája, oni si to môžu dovoliť, úroky z omeškania im asi nikto nefakturuje...Skúsila by som ja zaplatiť daň o týždeň neskôr...
    Skúsiť môžeme, ale pod pokutou, to je isté.

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    JarkaL Pozri príspevok
    Aj mne poslali preplatok až v polovici mája, oni si to môžu dovoliť, úroky z omeškania im asi nikto nefakturuje...Skúsila by som ja zaplatiť daň o týždeň neskôr...

    to by fakt bola sranda, keby sme im zacali fakturovat uroky z omeskania
    kludne tu dan mozeme zaplatit aj o tyzden aj o 2 neskor, ale musime ratat s " uprimnym pozdravom " z DU a bez debaty, nikto nam nic neodpusti

    otazky ohladom DP, dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.