Zavrieť

Porady

Szčo apaušálna náhrada na použivanie svojho osobneho auta

Dobry den! Prosim Vás poradte mi čo potrebujem ak chcem čím viac odpisať na daniach.Teraz začinam podnikať (jan.2010) a auto som nahlasil na DU.Som remeslnik a denno denne jazim cca 150-200 km.Počul som že sa dá odpisať pohonna hmota (tankovanie)podla spotreby alebo aj paušalna nahrada na použitie vlastneho vozidla o tomto druhom by som chcel viac dozvediet-čo musím splnať,kolko možem odpisať na kilometer,aké podklady potrebujem atd. Za pomoc vopred dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    petrus1971 Pozri príspevok
    Dobry den! Prosim Vás poradte mi čo potrebujem ak chcem čím viac odpisať na daniach.Teraz začinam podnikať (jan.2010) a auto som nahlasil na DU.Som remeslnik a denno denne jazim cca 150-200 km.Počul som že sa dá odpisať pohonna hmota (tankovanie)podla spotreby alebo aj paušalna nahrada na použitie vlastneho vozidla o tomto druhom by som chcel viac dozvediet-čo musím splnať,kolko možem odpisať na kilometer,aké podklady potrebujem atd. Za pomoc vopred dakujem!
    aký príjem predpokladáš v roku 2010 zo živnosti ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    petrus1971 Pozri príspevok
    cca 360000 sk(12000 eur)
    Daň z mot. vozidiel sa síce platí nie preto, že si chceš uplatniť výdavky za auto v účtovníctve, ale preto, že auto využívaš na podnikanie, ale ...

    Ak nebudeš mať veľa iných výdavkov ako cestovné náhrady, daj si účtovníčke prepočítať, či nebude pre teba výhodnejšie uplatnenie paušálnych výdavkov . Vyjde ti síce zaplatiť nejaká daň z príjmu, ušetríš však na nákladoch za vedenie účtovníctva a dani z motorových vozidiel ...
    Takže podla teba neušetril by som tolko na daniach aby sa to oplatilo?Vieš mi poradit kde by som mohol dočitat viac o paušalnich nahradach zamotorove vozidlo

    Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

    Ma-Ba
    Určite je veľa publikácií, kde sa o tom píše. Napr. PORADCA č.5/2010, kde sú rozpísané spôsoby uplatňovania výdavkov. Napr. aj upozornenie - že zjednodušené uplatň. spotreby PHL do daň. výdavkov môže byť pre daňovníka draho zaplateným zjednodušením administratívy. Podobné %-tuálne uplatňovanie výdavkov na PHL už zákon o dani z príjmov obsahoval v r. 1999-2001, v praxi sa však neosvedčilo.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    petrus1971 Pozri príspevok
    Takže podla teba neušetril by som tolko na daniach aby sa to oplatilo?Vieš mi poradit kde by som mohol dočitat viac o paušalnich nahradach zamotorove vozidlo
    Daj si do vyhladávania na hornej lište PORADy paušálne náhrady, nájdeš množstvo tém, v ktorých sa táto problematika rozoberala.
    Len stručne niekolko povinností živnostníka :
    - splniť na DU oznamovaciu povinnosť pri začiatku využívania mot. vozidla
    - do konca januára nasl. kal. roka podať daň. priznanie k dani z mot. vozidla a zaplatiť daň z MV
    - povinnosť vedenia knihy jázd a bločkov o nákupe PHM
    - a príkladov výpočtu nájdeš na porade množstvo - náhrada sa skladá zo sadzby základnej náhrady x počet najazdených km + spotreba PHM prepočítaná normovanou spotrebou MV.

    Szčo apaušálna náhrada na použivanie svojho osobneho auta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.