Zavrieť

Porady

NEVYFAKTUROVANÉ DODÁVKY

Ahojte poraďáci,
vie mi niekto poradiť, či faktúru na službu od 1.12.09-31.12.09, dodanie 31.12.09, vystavena 5.1.2010.. mam zaúčtovať v roku 2009 ako nevyfakturovanú dodávku a uplatním si odpočet DPH v decembri? alebo to mozem hodit priamo do nakladov roku 2009?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    caucico Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    vie mi niekto poradiť, či faktúru na službu od 1.12.09-31.12.09, dodanie 31.12.09, vystavena 5.1.2010.. mam zaúčtovať v roku 2009 ako nevyfakturovanú dodávku a uplatním si odpočet DPH v decembri? alebo to mozem hodit priamo do nakladov roku 2009?
    Ďakujem
    Ak máš faktúru , nemôžeš účtovať o nevyfakturovanej dodávke.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    rieši sa to tak, že si v smernici k UZ stanovíš termín dokedy budeš príjmať doklady do starého roka, najlepšie asi 25.1. (kôli DPH). doklady, ktoré prídu do tohoto dátumu a súvisia s rokom 2009 zaúčtuješ do roku 2009 a uplatníš si DPH. Doklady, ktoré sa týkajú roku 2009 ale prídu po tomto termíne, zaúčtuješ cez nevyfakturované dodávky. Tento postup je daňovým úradom akceptovaný.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    hena22 Pozri príspevok
    rieši sa to tak, že si v smernici k UZ stanovíš termín dokedy budeš príjmať doklady do starého roka, najlepšie asi 25.1. (kôli DPH). doklady, ktoré prídu do tohoto dátumu a súvisia s rokom 2009 zaúčtuješ do roku 2009 a uplatníš si DPH. Doklady, ktoré sa týkajú roku 2009 ale prídu po tomto termíne, zaúčtuješ cez nevyfakturované dodávky. Tento postup je daňovým úradom akceptovaný.
    Presne tak.

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    mne došla fa za rok 2009 27.1.2010. Učtovala som 326/321 a 343/321 - dań bude za január. Neviem ako to dostanem do nákladov za rok 2009. Musím urobiť interný doklad 518/326- tento zápis sa mi nezdá. Prosím poradte mi. Ďakujem

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Aldan Pozri príspevok
    mne došla fa za rok 2009 27.1.2010. Učtovala som 326/321 a 343/321 - dań bude za január. Neviem ako to dostanem do nákladov za rok 2009. Musím urobiť interný doklad 518/326- tento zápis sa mi nezdá. Prosím poradte mi. Ďakujem
    V roku 2009 zaúčtovat interným dokladom 518/326. A v roku 2010, keď fa obdržíte, tak ju zaúčtovať 326/321.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    anna81 Pozri príspevok
    Poraďte prosím, účet 326 je účet aktív alebo pasív?
    Sú to záväzky, takže pasíva.

    katulik82 je offline (nepripojený) katulik82

    katulik82
    Ahojte
    môžete mi poradiť mám vystavenú faktúru za služby v januári ale týka sa to aj roku 2009 môžem tú časť výnosov preúčtovať do roku 2009 cez ID 326/602 alebo namiesto účtu 326 mám použiť nejaký iný??? Prosím poradte

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    katulik82 Pozri príspevok
    Ahojte
    môžete mi poradiť mám vystavenú faktúru za služby v januári ale týka sa to aj roku 2009 môžem tú časť výnosov preúčtovať do roku 2009 cez ID 326/602 alebo namiesto účtu 326 mám použiť nejaký iný??? Prosím poradte
    ....au...au....au.....na 326.... nieeééé. To je predsa pasívny účet, nečítaš príspevky pred tým ? Si na strane dodávateľa a fakturuješ odberateľovi Tvojej služby ! Čiže 311/602. Ak fakturuješ cez dva kalendárne roky v jednej faktúre, mala by si umožniť odberateľovi z faktúry vyčísliť, koľko z Tvojej služby patrí k roku 2009 a koľko k roku 2010, aby to mohol zaúčtovať celé do roku 2009, ale časť na 2010 ako 381 – náklady budúcich období. U Teba je to podľa povahy veci buď celé 602, alebo potom tiež časť 384 – výnosy budúcich období. Nedá sa to rozdeliť a ohraničiť podľa rokov ? Odpovedať nemusíš, to je iba básnická a uvedomovacia otázka.

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    V 4. Q som si zabudla uplatniť DPH za nevyfa. dod. (faktúry prijaté v januári za služby poskytnuté v decembri).
    Nechce sa mi opravovať Dp k DPH, mám to zaúčtovať do nákladov v r. 2010 a DPH si uplatniť za 1.Q.2010?

    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    Záleží na tom, či si mala fa do termínu podania DPH t.j. do 25.1., ak áno tak má ísť odpočet DPH do IV.Q. tak jedine DDP, ak len fa prišla po termíne vtedy môžeš dať do r. 2010. Alebo potom odpočet vôbec neuplatniť.
    2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    Ja dávam na 326 len fa, kt. prišli po 25.1., tak ako to bolo spomenuté tu v niektorom príspevku. Faktúry došlé do 25.1. neúčtujem cez 326, ale priamo na 321.

    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    A ešte dodám, že náklady súvisiace s r.2009 majú byť zaúčtované v r. 2009, v r. 2010 už len ako nedaňovú položku.

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    Ďakujem Kika69, nepotešila si ma. Neviem ako som na to mohla zabudnúť! Ja viem že to patrí do r. 2009, faktúry prišli do 25.1. ale naozaj sa mi s tým nechce baviť, nejde o veľkú sumu. Na akú nedaňovú položku by som to mohla dať v r. 2010?

    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    Na 501 alebo 518 podľa charakteru a zvlášť analytiku ako nedaňový náklad. A potom v DP uviesť ako pripočítateľnú položku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.