Zavrieť

Porady

Faktúra z CZ

Ahojte,
ja sa chcem spýtať na fa z Čiech. Už som sa tu mrvila v podobných témach, ale vôbec mi to nie je jasné. Tak môžem niekoho poprosiť?

Fa je bez DPH sa práce autožeriavom, dodávateľ je platca DPH a my sme platca DPH. Takže by som mala spraviť "samozdanenie", aj odviesť daň aj si ju môžem uplatniť. Lenže musím to najskôr prepočítať na €. A to neviem, lebo toto je môj prvý prípad.
Všetci tu píšu o kurze pre účtovníctvo a pre DPH. To je čo?
Ešte dátumy:
Deň uskut. zdan. plnenia: 8.12.2009
Deň vystavenia daň.dokl.: 11.12.2009
Suma: 33 639,- CZ

Podľa par. 26 ... sa použije kurz v deň predchádzajúci dňu vzniku daň. povinnosti / ECB alebo NBS /, takže zo dňa 7.12.2009 a zaúčtujem do účta?
A keď budem uhrádzať bank. prevodom, tak banka použije kurz platný v deň úhrady, tým pádom mi na 321 vznikne nejaký kurzový rozdiel, ktorý potom zaúčtujem / 563 alebo 663/
A potom to samozdaním, na to čo budem mať v účtovníctve hodím 19% a zaúčtujem /343/343/
Je to všetko, alebo mi niečo uniklo?
Veľmi pekne prosím o radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Viac-menej OK ak ide o rok 2009, akurát samozdanenie sa robí podľa dátum vystavenia a nie dodania, samozrejme aj tam platí kurz ECB - 1 deň, takže samozdanenie spravíš kurzom dňa 10.12.2009

    avelka je offline (nepripojený) avelka

    avelka
    Ďakujem. Takže ak to správne chápem, pri samozdanení použijem par. 19 ods. (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry;t. j. u mňa 11.12.2009 a na prepočet znova použijem par. 26 ..."kurz v deň predchádzajúci..."
    čiže 10.12.2009.
    A teraz som sa dopracovala k tomu, že v účte mám kurz zo dňa
    7.12.2009 a a v DPH z 10.12.2009?
    Takto to všetci mysleli?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Áno, pri zaúčtovaní DF v cudzej mene ako záväzku postupuješ podľa zákona o účtovníctve, napríklad §10.1 a §24.2 a pri samozdanení podľa zákona o DPH §19.2

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Prosím Vás o kontrolu:

    1. prijatá fa z CR za tovar je vystavena v EUR, bez DPH. Samozdanim a uplatnim odpocet, takze vysledny efekt je "nulovy". OK?

    2. prijatá fa z CR za elektroinstalacne prace vykonane na nehnutelnosti v SR, vystavena je v EUR, bez DPH (na fa je uvedene, ze s.r.o. je neplatca DPH). Tiez samozdanim a zaroven uplatnim odpocet?
    Nevznika dodavatelovi z CR povinnost registracie v SR...?

    Ani v jednom pripade nemusime podavat suhrnny vykaz?

    andrea4211 je offline (nepripojený) andrea4211

    andrea4211
    Do ktoreho riadku ide faktura za sluzby z CZ (internetove sluzby-miesto dodania SR), faktura je bez DPH. Je to r. 11? Prosim poradte mi. Nie som si s tym ista.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.