Zavrieť

Porady

danový bonus

Zdravim všetkych.Chcela by som sa spytat ako to funguje s tym danovým bonusom.Som slobodná žijem s priatelom s ktorým mám ročnu dceru.Priatel do septembra 2009 robil na pracovnu zmluvu.Od 04.09.09 bol nezamestnany.Nezamestnaný je aj teraz tak prosím jak to funguje s tym danovým bonusom?Kde si ho mám požiadat a či mám ja narok alebo priatel skratka to je jedno kto.Kto mál taky problem ako ja nech mi prosim poradi postup ako postupovat.Pekne dakujem všetkým ochotným ludom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    RomčaKK je offline (nepripojený) RomčaKK

    RomčaKK
    Ak je priateľ zapísaný v rodnom liste ako otec, žijete spolu v spoločnej domácnosti a za r. 2009 (citujem zákon) mal zdaniteľné príjmy podľa §5 aspoň vo výške 6-násobku min.mzdyalebo podľa §6 aspoň vo výške 6-násobku min.mzdy a vykázal základ dane z príjmov podľa §6, tak si môže uplatniť DB. Ak splnil tieto podmienky, tak po podaní daň.priznania sa mu zvyšný DB vráti. Ak tieto podmienky nespĺňa, tak nárok zaniká.

    lulu 8 je offline (nepripojený) lulu 8

    lulu 8
    Dakujem za odpoved.Priatel je napisany v rodnom liste ako otec.A kde si ten danový bonus má uplatnit?Napište mi prosim postup ako mám pri tom postupovat.Vopred dik.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    lulu 8 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved.Priatel je napisany v rodnom liste ako otec.A kde si ten danový bonus má uplatnit?Napište mi prosim postup ako mám pri tom postupovat.Vopred dik.
    Musí si podať DP a tam si uplatní DB na dieťa, a zrejme mu aj vrátia daň, ak mu bola v r.2009 strhnutá, keďže píšeš, že pracoval do 4.9.2009.
    Musí požiadať zamestnávateľa o potvrdenie o príjmoch, a zaplatených odvodoch a zaplatenej dani
    Naposledy upravil babi2 : 12.01.10 at 15:28

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    lulu 8 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved.Priatel je napisany v rodnom liste ako otec.A kde si ten danový bonus má uplatnit?Napište mi prosim postup ako mám pri tom postupovat.Vopred dik.
    Buď priateľ do 15.02.2010 požiada posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, alebo si podá daňové priznanie za rok 2009 sám. A ak mu vznikne nárok na DB, tak mu bude doplatený.

    u.erika je offline (nepripojený) u.erika

    matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac u.erika
    RomčaKK Pozri príspevok
    Ak je priateľ zapísaný v rodnom liste ako otec, žijete spolu v spoločnej domácnosti a za r. 2009 (citujem zákon) mal zdaniteľné príjmy podľa §5 aspoň vo výške 6-násobku min.mzdyalebo podľa §6 aspoň vo výške 6-násobku min.mzdy a vykázal základ dane z príjmov podľa §6, tak si môže uplatniť DB. Ak splnil tieto podmienky, tak po podaní daň.priznania sa mu zvyšný DB vráti. Ak tieto podmienky nespĺňa, tak nárok zaniká.
    Musíš k DP prikladať potvrdenie z OÚ, že žijete v spoločnej domácnosti. Vlani som mala taký istý prípad a žiadali to potvrdenie

    lulu 8 je offline (nepripojený) lulu 8

    lulu 8
    prosim poradaka u.erika.ale on ma na občianskom preukaze iny trvaly pobyt a ja mam tak isto iny trvaly pobyt.Dieta ma priezvisko po priatelovy aj on je napisany v rodnom liste ako otec.

    u.erika je offline (nepripojený) u.erika

    matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac u.erika
    lulu 8 Pozri príspevok
    prosim poradaka u.erika.ale on ma na občianskom preukaze iny trvaly pobyt a ja mam tak isto iny trvaly pobyt.Dieta ma priezvisko po priatelovy aj on je napisany v rodnom liste ako otec.
    Tak potom čestné vyhlásenie, že žijete v spol. domácnosti, overené na matrike. U nás na DÚ to žiadali, opýtaj sa na DÚ, čo k tomu potrebuješ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.