Zavrieť

Porady

otázka do roku 1995

Ahoj, zaujíma ma Váš názor.
Podnikateľ FO mi (občanovi) vystavil v roku 1995 fa ktorej predmetom bola dodávka materiálu a jeho montáž. Problém podľa mňa je v tom, že dph za matriál som platil 2x.

Príklad:
dodávka dlažby 100 m2 á 100 Sk .....10 000 Sk
montáž dlažby 100 m2 á 100 Sk ......10 000 Sk
Spolu ......20 000 Sk
DPH 6% .......1 200 Sk
K úhrade 21 200 SK

Problém vidím v tom, že dodávka dlažby bola dokladovaná bločkom z maloobchodnej predajne 10 000 Sk (vrátane 23 % DPH).
Moja laická úvaha mi vraví, že za samotnú dlažbu som zaplatil DPH 6% + DPH 23% + DPH 6% z DPH 23%.
Je takáto kalkulácia zo strany dodávateľa OK?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    kremnicky Pozri príspevok
    Ahoj, zaujíma ma Váš názor.
    Podnikateľ FO mi (občanovi) vystavil v roku 1995 fa ktorej predmetom bola dodávka materiálu a jeho montáž. Problém podľa mňa je v tom, že dph za matriál som platil 2x.

    Príklad:
    dodávka dlažby 100 m2 á 100 Sk .....10 000 Sk
    montáž dlažby 100 m2 á 100 Sk ......10 000 Sk
    Spolu ......20 000 Sk
    DPH 6% .......1 200 Sk
    K úhrade 21 200 SK

    Problém vidím v tom, že dodávka dlažby bola dokladovaná bločkom z maloobchodnej predajne 10 000 Sk (vrátane 23 % DPH).
    Moja laická úvaha mi vraví, že za samotnú dlažbu som zaplatil DPH 6% + DPH 23% + DPH 6% z DPH 23%.
    Je takáto kalkulácia zo strany dodávateľa OK?
    Ďakujem
    Skoro si sa "zobudil". Podľa mňa je to v poriadku. Ten bloček tam bol asi omylom. Keby každý mal predávať za tú istú cenu ako nakúpi, tak načo by potom podnikal?
    Ten bločik tam nebol omylom
    Nerobil zadarmo - prirátal si obstarávaciu prirážku x% aj akúsi réžiu y% aj kalulovaný zisk z%, ale to som pre jednoduchosť neuviedol v príklade.
    Navyše DPH patrí štátu a nie dodávateľovi

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    kremnicky Pozri príspevok
    Ten bločik tam nebol omylom
    Nerobil zadarmo - prirátal si obstarávaciu prirážku x% aj akúsi réžiu y% aj kalulovaný zisk z%, ale to som pre jednoduchosť neuviedol v príklade.
    Navyše DPH patrí štátu a nie dodávateľovi
    Ale áno, máš pravdu. Mohol si aj ty nakúpiť tú dlažbu, ale vtedy sa to praktizovalo v duchu platného zákona - ak plátca DPH nakúpil ten materiál (od plátcu DPH!), tak ho mohol o 17% lacnejšie dodať...
    V každom prípade nezaplatil si 2x 6% a 2x 23% DPH, ale iba 23% a 6% DPH (aj z tých 23%).
    Ale dnes už s tým nič nenarobíš...

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Skôr by ma zaujímalo že na čo to rieš tu na porade teraz po 15-tich rokoch, keď sú už všetky lehoty na ktoré si spomeniem premlčané.
    Zaplatením si akceptoval cenu a hotovo, vo výpočte ale nemáš pravdu, súhlasím so Stefan2005
    Od roku 1996 vediem s tým "figliarom" súdny spor tá jeho faktúra je tam len ako návrh na započítanie a ten problém s DPH je len čerešničkou (falošní svedkovia, fafiktívne faktúry,...)

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    kremnicky Pozri príspevok
    Ten bločik tam nebol omylom
    Nerobil zadarmo - prirátal si obstarávaciu prirážku x% aj akúsi réžiu y% aj kalulovaný zisk z%, ale to som pre jednoduchosť neuviedol v príklade.
    Navyše DPH patrí štátu a nie dodávateľovi
    Takže kúpil dlažbu za 10000 Sk s DPH
    Bez DPH je to 8130 Sk
    K tomu si dal prirážku 23% (to nie je DPH) mohol si dať aj viac, aj menej. A dlažbu si si mohol aj sám kúpiť. Potom by fakturoval iba prácu.
    Spolu je to znovu 10000 Sk
    No a k tej dlažbe(10000) a robote(10000) si dal 6% DPH (1200). Dohromady je to tých 21200 Sk
    23% prirážka sa ti zdá veľa? A vtedy sa ti nezdala? Čo konkrétne chceš napadnúť? O koľko ťa ošmekol?
    Naposledy upravil marjankaj : 12.01.10 at 20:48

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.