Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce

Ahojte

v HN ma zmietol jeden článok ohľadne uzatvorenia DVP na pracovnú činnosť, ktorá je v rozpätí 25hodín mesačne a opakuje sa každý mesiac v rovnakej forme. Chceli uzavrieť s pracovníkom dohodu o vykonaní práce na celý rok s tým, že prakticky bude u nich pracovať 3-4 dni mesačne, spolu ročne do 300hodín.....
V odpovedi bolo písané že je možné uzavrieť túto dohodu a pár vecí okolo toho.

Dohodu o vykonaní práce som doteraz klasifikovala ako jednorázovku, jednoducho vykonanie nejakej úlohy, ktorá však môže trvať aj dlhšie obdobie (napr. prepísanie diplomovky, kde výsledkom je hotová diplomovka) ale nie opakujúcu sa činnosť!!! (napr. upratovanie kancelárií)

Chcela by som počuť Vaše názory, je to teda možné zamestnať na dohodu niekoho na výpomoc v predajni ak čas neprekročí 300hodín ročne ale činnosť ktorú bude pre mňa vykonávať sa bude stále opakovať???
Usporiadat
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

ja by som to riesila tak, ze na DoVP by som uviedla terminy - napr. v čase od 21.7-25.7.2004 a v nasledujucom mesiaci iny termin, zas pár dní... a tým by aj opakovana činnost bola "jednorazovo" vyriesena a tiez (ak by to bolo mozne) by som inak nazyvala cinnost, za ktoru ho platim - ako uz bolo na porade spomenute - upratovacka raz umyje okna, inokedy povysava..atd.
Urcite by som neurobila jednu DoVP na cas od - do v trvani viac mesiacov. Iba ak by sa jednalo skutocne o dohodu o vykonani jednej prace, kde je jasny zaciatok i koniec (napr. zbieranie nejakych udajov v uvedenom termine).
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

čiže na každý mesiac by si uzatvárala novú dohodu aj ked s tým istým človekom na to isté???
Naposledy upravil Katty : 26.07.04 at 13:38
0 0
SlavkaS SlavkaS

SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

Ja konkretne mám zamestnáneho v jednej firme ktorej robím mzdy učiteľa nemeckého jazyka na dohodu o vykonaní práce, odpracuje mi cca 10hod mesačne, z dohody odvediem 0,8 % ( ÚP )do soc.poisťovne a 19% na DÚ.
Ja si myslím, že pokiaľ je zamestnávanie takého pracovníka neefektívne, ako v mojom prípade nemal by byť problém s tým,že uzatvoríte dohodu na celý rok.
S pozdravom
SlavkaS
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

ano, s jednym... viackrat, vzdy na par dni
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

...tam to tak tiež píísali o efektívnosti, ale osobne si myslím že toto spadalo pod dohodu o prac.činnosti, ktorá bola zrušená a miesto toho sa vytvoril pracovný pomer kratší ako 20hodín týždenne...a vlastne by sa mala táto forma využívať na takéto činnosti...
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

dík za radu ekin
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Táto otázka ma tiež zaujíma nakoľko máme aj my uzatvorenú DoVP na upratovanie. Ktorý § mi zakazuje zamestnať dohodára na opakovanú činnosť? Ešte som to neštudovala. Ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
hovorí o tom § 223 zákonníka práce - zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s FO DoVP, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v PP by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny.
Čiže zo zákona ti vyplýva, že by to malo byť výnimočne.
ďalej § 226 hovorí, že DoVP môže uzatvoriť ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy) = myslia tým jednorázovku.
Ja vo firme to riešim tak, že aj keď sa mi vyskytne, že toho človeka potrebujem na (čo ja viem) vykonanie práce, ktorá sa opakuje napr. 3x, tak naňho urobím napr. 3 dohody, kde obsah pracovnej úlohy vymedzím rozdielne.
Niekedy sa hrám na tetušku rozprávkarku, ale v mnohých prípadoch je zamestnanie na určitú prácu fakt nehospodárne a neúčelne, a práve opakujúce sa dohody (s tým istým človekom na iné práce) si musíme pred kontrolou obhájiť. Pekný deň
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Kto môže napadnúť uzatvorenie DVP na upratovanie pri dodržaní podmienky 300 hodín? DÚ-odvod 19%-rovná daň, SP a ZP - tie môžu napadnúť nedodržanie Zákonníka práce a tvrdiť, že na túto opakujúcu činnosť mala byť uzatvorená zmluva na skrátený pracovný úväzok a z toho mali plynúť odvody, Národný inšpektorát práce - ten kontroluje dodržiavanie Zákonníka práce. Aká je pravdepodobnosť, že prídu na kontrolu? V organizácii, kde DVP je využívaná len na upratovanie? Dúfam, že veľmi malá. Ja by som veľmi ťažko presadila, aby sa s upratovačkou uzatvárala každý mesiac nová DVP. Radšej vo firme zvolili alternatívu obhajovať jednú DVP na celý rok. S pozdravom Edita
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

presne tak to vytkol jednej firme pre ktoru som robil davnejsie inspektorat prace....oni tu jednorazovu cinnost chapu dost uzko

taktiez inspektori tvrdo postihuju obchdzanie pracovnopravneho vztahu inymi typmu zmluv napr. podla obc. a obch. zakonnika

dohoda o vykonani prace ma pre zamestnanca ovela viac nevyhod ako prac. zmluva, vztahuju sa na nu len ustanovenia prvej casti ZP

Podla mojho nazoru bolo chybou vypustenie dohod o prac. cinnosti zo ZP, otvoril sa tak vacsi priestor pre porusovanie ZP, nakolko institut prac. pomeru na kratsi prac.cas sa neujal.

Zaujimava je dikcia zakona predpokladany rozsah neprekroci 300 hodin, pravdupovediac co ked to bude 400- ako mi insepektor prace dokaze ze moj predpoklad mohol by spravnejsi....... ?????
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Ja som tiez uz po kontrolách opratrná s uzatváraním DoVP, robím ich tiež radšej viacej.
Mala som totiž kontrolu z Inšpektorátu bezpečnosti práce a ten človek u nás vo firme
strávil týždeň a môžem Vám povedať že poprevracal všetko čo sa dalo, samozrejme
pokuta nás neobišla. Aj kontroly zo ZP a SP prvé čo si pýtali pracovné zmluvy a dohody a mesačné mzdy, čiže aj keby som zatĺkla dohody tak vo mzdách by to zistili podľa sumarizácie miezd, kde je počet pracovníkov - musí sa zhodovať s počtom pracovných zmlúv. Takže radšej uzatvorte DoVP viac a na konkrétnu činnosť.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Pre Vieru M.

Aké výhrady mali konkrétne z Úradu bezpečnosti práce a poisťovní k DVP? Napr.trvali na tom, že na činnosť upratovačky na 2hod.denne nesmie byť DVP? Ja by som potrebovala argumenty pre riaditeľa firmy, že DVP na opakujúce sa činnosti nie je nenapadnuteľná. Možno by mi pomohlo z Vašej konkrétnej kontroly stanovisko UBP k nálezom (stačí iba k dohodám). Ďakujem Edita
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

My takisto uzatvárame DoVP na každý mesiac zvlášť, uvádzame vždy inú prácu a počet hodín minimálne, radšej zvýšime hodinovú mzdu.Ale je pravda , že kontrolu z inšpektorátu sme ešte nemali.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Tiez menime obsah dohody podla potreby na kazdy mesiac-dva inu cinnost. Zaujima ma vsak, co vsetko vydokladuvavate k tymto dohodam Vy ? Nakolko sa z nich neodvadza nic /okrem 0.8%/ zamestnavatel, je nutne dokladovat, ci dohodar je zamestnany alebo nie /treba len jeho zamestnvatela poznacit, alebo musi doniest aj doklad ?/. Ak je starobny dochodca /predklada mi rozhodnutie zo SP/, ak je student /donesie mi potvrdenie zo skoly/. U tych zamestnanych zvacsa ide o privyrobenie a moc sa nechcu u svojho hlavneho zamestnvatela chvalit, ze maju aj iny prijem a preto neradi donesu potvrdenie o tom, ze su zamestnani. Takze otazka je, podla akeho paragrafu sa este dokladuje dovp. Dakujem
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Myslím si, že okrem osobných údajov nepotrebujem o dohodárovi na DoVP nič vedieť. Jedine ak by si chcel u mňa uplatniť nezdaniteľné minimum tak potrebujem vedieť či ho už nemá podpísané niekde inde. Ostatné veci sa týkajú výlučne jeho, ak je to študent a prekročí hranicu 3000Sk/mesačne tak si musí poistné do zdrav.poisť. zaplatiť sám, ak je nezamestnaný a je na úrade práce a neoznámi mi to a ja ho zamestnám na dlhšie ako má povolené alebo mu vyplatím viac ako stanovuje limit tak on sám riskuje že stratí podporu a nie ja ako zamestnávateľ...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
pre mňa ako zamestnávateľa je dôležité iba to, či je vedený na úrad práce, soc.vecí atď. Či je zamestnaný alebo nie, jeho vec! Ja osobne sa pýtam len kvôli tomu, aby nemal problémy s úradom práce. Nechcem, aby mi chodil plakať, že ho vyradili, resp. odobrali podporu, len preto, že som mu dala prácu na prilepšenie na 65 hodín (za mesiac). Pekný deň
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Pre accad,
Stanovisko UBP bolo že DoVP je práca jednorazová, musí mať udaný ciel práce a termín
dokončenia danej práce, čiže pravidelne sa opakujúca činnosť každý deň má charakter
pracovnej zmluvy na skrátený pracovný úväzok.
Ja to riešim tak, že si urobím viacej DoVP /skopírujem 12x/ a do každej napíšem pre
upratovačku iný výkon práce, napr. vyčistenie kancelárií, ďalší mesiac umytie okien,
ďalší úprava okolia budovy potom zase kancelárie a tak dookola a predstavte si že toto
prešlo. Argumentovala som že ja dopredu neviem či využijeme služby upratovačky,
jednoducho keď sa mi vidí že treba niečo vyčistiť tak zavolám jednorazovo upratovačku
ktorá nechodí každý deň /v skutočnosti chodí/ a že chodí len na čas kedy vykoná
danú úlohu za určenú odmenu. Aj keď pracovník UBP vedel "o čom" je reč nevedel nájsť argument prečo by takáto dohoda nemohla byť. /Nesmie vám nájsť doklad napr.
smenovku, že daná osoba pracuje pravidelne každý deň./
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Ja celkom súhlasím s článkom o DoVP v Hospodárskych novinách. Sú prípady, keď je výhodnejšie pre firmu na určité práce vystaviť len DoVP a to aj na obdobie celého roka. Napríklad ak chce mať zamestnanec zabezpečenú a odborne sledovanú bezpečnosť pri práci, nezamestná bezpečnostného technika, ak mu je výhodnejšia námatková kontrola počas celého roka 1 až 2x do mesiaca a pritom nepísať každý mesiac dajme tomu na Sk 2000 DoVP, ale uvieť, že práca bude skončená až 31.12.2004, pričom odmena bude poskytovaná raz mesačne vo výplatnom termíne, veď aj ak uvedený bezp.technik má živnosť, od neho závisi, či vystaví faktúru, alebo odvedie za neho daň zamestnávateľ z DoVP.

A čo napríklad taká mzdárka, ktorá nemá živnosť a chce si privyrobiť na DoVP, keď mesačne robí mzdy firme dajme tomu 2 dni v mesiaci vo svojom byte a firme sa neoplatí za napr. 6 zamestnancov prijať silu i na skrátený úväzok a hľadať ešte aj miesto v kancelárii na sedenie. Tiež to riešime DoVP s ukončením prac. úlohy dňa 31.12.2004. Veď je to nelogické si vymýšľať každý mesiac napr. úpratovanie inej časti kancelárie ako pre upratovačku. To si myslíte, že kontrolóri do toho nevidia, keď tam figuruje to isté meno? A nie je to zrozumiteľnejšie, keď práca začne napr. v januári a tá istá práca skončí v decembri pri dodržaní 300 hodín ročne u toho istého zamestnávateľa?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ak je nezamestnaný evidovaný na úrade práce a uzavrieme s ním dohodu o vykonaní práce, tiež za neho odvádzame 0,8% do Sociálnej poisťovne? Lebo som počula aj názory priamo z úradu práce, že vraj nie.
Ako je to potom s mesačným výkazom na Sociálnu poisťovňu, keď zamestnávam len dohodárov, jeden mesiac ich mám, jeden nie. Musím aj ten mesiac, ktorý ich nezamestnávam odovzdávať na Sociálnu poisťovňu nevyplnený mesačný výkaz? Ako to funguje?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
za každú dohodu o vykonaní práce, dohodu o brigádnickej práci študentov odvádzaš 0,8% do SP. Nezáleží či je zamestnaný, nezamestnaný alebo z Marsu :-) Do mesačného výkazu ti to normálne ide, všade budú nuly, len v kolonke úrazové poistenie budeš mať VZ a odvod.
Čo sa týka posielania mesačných výkazov - máš špecifický problém, teda dosť komplikovaný - ak skončíš posledný pracovný pomer, resp. dohodu tvojou povinnosťou je odhlásiť sa zo SP. A keď príjmeš prvého zamestnanca, tak máš povinnosť prihlásiť sa do SP. Čiže ak jeden mesiac nemáš dohodára, tak by si mala posielať odhlášku (odregistrovanie) na SP.
Neviem akým spôsobom sa to má riešiť, skús zavolať do SP, možno to majú nejak ošetrené. Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať