Zavrieť

Porady

Provízia fakturovaná do zahraničia a DPH

Prosím o radu, keďže si nie som celkom istá ako je to po novele zákona o DPH s takýmto problémom.
Sme platcom DPH v SR, pre francúzskeho výrobcu - platcu DPH vo Francúzsku sme zabezpečovali práce a služby / rokovania, preklady, organizovanie stretnutí a pod., / na letisku, cieľom ktorých bolo aby Francúzi a letisko podpísali zmluvu na dodávku tovaru - konkrétne požiarneho automobilu. Zmluva bola podpísaná, tovar dodaný a naša firma má v zmluve so zahr. výrobcom dohodnuté, že má nárok na províziu vo výške x % z hodnoty dodaného tovaru. Teraz im musím to províziu fakturovať, chcem sa opýtať, či to má byť fakturované ako služba do zahraničia bez DPH alebo s DPH? Ako vlastne postupovať?

Ďakujem
Naposledy upravil Dana7 : 12.01.10 at 11:33 Dôvod: upresnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    LUBY Pozri príspevok
    Dobry den, mozem sa spytat ako ste to vyriesili? Mam podobny problem - firma nakupuje tovar zo zahranicia /EU/ a po obdrzani tovaru fakturuje zahranicnej firme "promotional Budget" - akoby proviziu na nakup? Mam to prvy krat, radsej by som to riesila zo strany dodavatela zlavou, ale chcu to takto...Kam to zauctovat????
    provízia...platí to čo v prvom mojom príspevku. § 15 ods. 1, fa bez DPH a uvediete to do súhrnného výkazu. Do DP to neuvádzate

    LUBY je offline (nepripojený) LUBY

    konateľka LUBY
    Dobry den, mozem sa spytat ako ste to vyriesili? Mam podobny problem - firma nakupuje tovar zo zahranicia /EU/ a po obdrzani tovaru fakturuje zahranicnej firme "promotional Budget" - akoby proviziu na nakup? Mam to prvy krat, radsej by som to riesila zo strany dodavatela zlavou, ale chcu to takto...Kam to zauctovat????
    človiečik Vladimír Ozimý
    Dana7 Pozri príspevok
    Prosím o radu, keďže si nie som celkom istá ako je to po novele zákona o DPH s takýmto problémom.
    Sme platcom DPH v SR, pre francúzskeho výrobcu - platcu DPH vo Francúzsku sme zabezpečovali práce a služby / rokovania, preklady, organizovanie stretnutí a pod., / na letisku, cieľom ktorých bolo aby Francúzi a letisko podpísali zmluvu na dodávku tovaru - konkrétne požiarneho automobilu. Zmluva bola podpísaná, tovar dodaný a naša firma má v zmluve so zahr. výrobcom dohodnuté, že má nárok na províziu vo výške x % z hodnoty dodaného tovaru. Teraz im musím to províziu fakturovať, chcem sa opýtať, či to má byť fakturované ako služba do zahraničia bez DPH alebo s DPH? Ako vlastne postupovať?

    Ďakujem
    Od 1.1.2010 sa táto služba riadi § 15 ods. 1 zákona o DPH. T.j. miesto dodania je vo francúzsku tam kde je sídlo príjemcu služby. Faktúrujete bez DPH a uvediete to do súhrnného výkazu...do DP to neuvádzate

    katka s. je offline (nepripojený) katka s.

    katka s.
    Dobrý deň. Prosila by som o radu. Spoločnosť v SR evidovaná na DPH zaplatí províziu do štátu EÚ občanovi (nie je registrovaný na DPH), na základe zmluvy o sprostredkovaní, kde je uvedená len jedna suma. Je tento obchod vôbec predmetom DPH? Ak áno ako sa to uvádza v daňovom priznaní?
    A ako by to bolo v prípade keď by spoločnosť v SR nebola registrovaná na DPH a jednalo by sa o jednorazový obchod?
    Ďakujem.

    katka s. je offline (nepripojený) katka s.

    katka s.
    katka s. Pozri príspevok
    Dobrý deň. Prosila by som o radu. Spoločnosť v SR evidovaná na DPH zaplatí províziu do štátu EÚ občanovi (nie je registrovaný na DPH), na základe zmluvy o sprostredkovaní, kde je uvedená len jedna suma. Je tento obchod vôbec predmetom DPH? Ak áno ako sa to uvádza v daňovom priznaní?
    A ako by to bolo v prípade keď by spoločnosť v SR nebola registrovaná na DPH a jednalo by sa o jednorazový obchod?
    Ďakujem.
    Veľmi prosím.
    Ďakujem.

    katka s. je offline (nepripojený) katka s.

    katka s.
    LUBY Pozri príspevok
    Myslim, ze ide o registraciu podla §7 , prip. 7a
    Ďakujem. To by asi bolo v prípade keby spoločnosť v SR nebola vôbec registrovaná pre DPH. Ale ona registráciu má. Mám už aj taký názor, že to DPH v SR neovplyvní, keďže dodávateľ služby je súkromná osoba neregistrovaná pre DPH v člen. štáte EÚ. Ale vôbec nie som si istá. Uvítam aj ďalšie názory.

    LUBY je offline (nepripojený) LUBY

    konateľka LUBY
    Predpokladam, ze ta osoba, neviem z ktoreho statu je, by sa mala prihlasit k registracii DPH, ak tam plati nieco podobne ako u nas podla par. 7 a potom by to vstupovalo do SV, ale nie do DP

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Dobrý deň, prosím o radu. Slovenská sro, platiteľ DPH predáva tovar cez českého distribútora v Čechách. Teda fakturuje za tovar českej sro, platiteľovi DPH. Tovar ide bez DPH, to je nám jasné. Avšak, slovenská firma sa rozhodla, že pri predaji tovaru v istej hodnote poskytne dodatočnú províziu - avšak nie českému distribútorovi, ale konkrétne jednolitlivým predajcom v Čechách. Nie som si istá ako postupovať. Predpokladám, že českí predajcovia nie sú platiteľmi DPH. My by sme im vystavili faktúru-dobropis s mínusovou hodnotou (vo výške poskytnutej provízie)a túto sumu im poslali na účet. Budeme to fakturovať bez DPH? Vzniká tým čechom povinnosť registrácie? Ďakujem za všetky rady.

    vjejka je offline (nepripojený) vjejka

    vjejka
    Dobrý deň,

    poprosím Vás o radu. Cestovná kancelária fakturovala províziu za sprostredkovanie ubytovania v hoteli vo francúzsku, platcovi dane, ide to do súhrného výkazu?

    emik je offline (nepripojený) emik

    emik
    Dobry den,

    prosim Vas mozete mi poradit s tymto prikladom.
    SVK firma, platitel dph poskytuje sofver a za vyuzivanie odberatel plati proviziu.

    Odberatel je firma z clenskych statov EU.

    SVK firma vystavi FA za proviziu bez svk DPH. Odberatel je povinny odviest dph v clenskom state?

    Je dolezite na aky ucel sa vyuziva sofver? Myslim z hladiska urcenia miesta dodania.

    Dakujem
    Emi

    alexis je offline (nepripojený) alexis

    alexis
    Ahoj poradaci,
    chcela by som velmi pekne poprosit o radu.
    Dodavali sme sluzbu pre Svajciarsku spolocnost (poradenstvo, tlmočnictvo) , miestom dodania sluzby bolo Slovensko a Taliansko.
    Nie su členským štatom EU, tak neviem co s DPH, asi by som to mala pridanit podľa všetkeho. Nemam na nich nic, ani ci su u nich nejaky platcovia dane, mam na nich len adresu a ICO, to je vsetko. Vobec nerozumeju co od nich chcem ked sa pytam na DRČ pre DPH.
    Prosim poradte ak viete, lebo uz som z toho domotana. Dakujem.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    (13) Miestom dodania služby, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby osobou, ktorá koná v mene a na účet inej osoby, dodanej osobe inej ako zdaniteľnej osobe je to isté miesto ako miesto dodania alebo nadobudnutia tovaru alebo služby, ktoré sú predmetom sprostredkovania.

    Vie mi toto niekto vysvetliť ľudsky

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    JAJA11 Pozri príspevok
    (13) Miestom dodania služby, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby osobou, ktorá koná v mene a na účet inej osoby, dodanej osobe inej ako zdaniteľnej osobe je to isté miesto ako miesto dodania alebo nadobudnutia tovaru alebo služby, ktoré sú predmetom sprostredkovania.

    Vie mi toto niekto vysvetliť ľudsky
    Potrebovala by som vedieť ako je to v prípade provízie. Slovenská firma sprostredkovala predaj stavebného materiálu na stavbu na Slovensku. Dodávateľ bol štát EU, platiteľ DPH, ktorému teraz má vystaviť faktúru na províziu. Má byť táto fa s DPH (par.16 ods.1 - nehnuteľnosť), alebo je to klasická služba s prenosom na odberateľa? (par.15 ods.1) ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.