Zavrieť

Porady

Uplatnenie DPH zo "stratenej " FA

dobry den,chcem sa spytat

zo zakona mi to nie je celkom jasne..

ak mi pride faktura vo februari 2010 - teda uz je kal.rok 2010 - ktora vsak "kolovala" a bola stratena a patrila povodne k septembru r.2009. DPH si mozem uplatnit vo februari 2010?? alebo opravne danove priznanie k septembru 2009 ?

v zakone je napisane-ze si to mozem uplatnit do konca kalendarneho roka ked vzniklo pravo...lenze toto pravo vzniklo v roku 2009 alebo 2010-ked mi realne stratena FA prisla?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ninkajavca Pozri príspevok
    dobry den,chcem sa spytat

    zo zakona mi to nie je celkom jasne..

    ak mi pride faktura vo februari 2010 - teda uz je kal.rok 2010 - ktora vsak "kolovala" a bola stratena a patrila povodne k septembru r.2009. DPH si mozem uplatnit vo februari 2010?? NIe .alebo opravne danove priznanie k septembru 2009 ? Nie, ani opravné nie, ale Dodatočné.

    v zakone je napisane-ze si to mozem uplatnit do konca kalendarneho roka ked vzniklo pravo...lenze toto pravo vzniklo v roku 2009 alebo 2010-ked mi realne stratena FA prisla?
    Odpovede v texte.

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Pokiaľ faktúra kolovala po vašej firme ešte v r. 2009 a k zúčtovaniu sa ti dostala až v r. 2010, treba podať dodatočné DP, ako ti bolo povedané v príspevku č. 2. Ale pokiaľ faktúra prišla na firmu až v r. 2010, DPH si uplatníš v tom mesiaci, kedy si faktúru obdržala.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lenkam68 Pozri príspevok
    Pokiaľ faktúra kolovala po vašej firme ešte v r. 2009 a k zúčtovaniu sa ti dostala až v r. 2010, treba podať dodatočné DP, ako ti bolo povedané v príspevku č. 2. Ale pokiaľ faktúra prišla na firmu až v r. 2010, DPH si uplatníš v tom mesiaci, kedy si faktúru obdržala.
    Ak nastava druhý prípad ako popisuje lenkam68 odporúčam odložiť si obálku, na ktorej je denné razítko pošty. (ako dôkaz)

    ninkajavca je offline (nepripojený) ninkajavca

    ninkajavca
    No presne som to myslela tak-ze mi faktura pride az vo februari 2010..lenze na nej bude zdanitelne plnenie za rok 2009..ale nekolovala u nas - ale proste prisla k nam az vo februari...

    ja myslim,ale ze musi sa aj tak dodatocne...tak ci tak-je jedno kde kolovala...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ninkajavca Pozri príspevok
    No presne som to myslela tak-ze mi faktura pride az vo februari 2010..lenze na nej bude zdanitelne plnenie za rok 2009..ale nekolovala u nas - ale proste prisla k nam az vo februari...

    ja myslim,ale ze musi sa aj tak dodatocne...tak ci tak-je jedno kde kolovala...
    Nemusí sa robiť dodatočné, ak máš dôkaz, že doklad si obdržala v r.2010 (denná pečiatka na obálke - jednoznačnejší dôkaz už neexistuje).

    Pozri:

    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane

    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

    Právo ti vzniká v r. 2010, lebo vtedy máš doklad podľa §51 ods.1 písm a).

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    - ako je hore uvedené dodatočné DP nie ste povinná podať, nakoľko faktúru ste nemali - v zákone je to jednoznačne uvedené, na doplnenie skúste si pozrieť MP DR SR k novele zákona od 01.04.2009 - str. 6
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...novdhp0609.pdf
    ucetni_fantozzi
    zoli, v tomto pripade ma vyssiu relevanciu skor odsek 2, druha veta citovaneho §:

    Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Keď mi príde faktúra oneskorene, vždy si k nej pripnem obálku a uvádzam ju v daňovom priznaní DPH podľa dátumu na obálke, nie podľa dátumu vzniku daň.povinnosti na faktúre. Ale stretla som sa s názorom bývalej pracovníčky DÚ, že je to OK len v rámci jedného kalendárneho roka.
    1. Teraz si nie som istá, či môžem uplatniť v DPH za 1/2010 faktúru, ktorá mi síce prišla v 1/2010, ale je z októbra 2009...?
    2. Ako takúto faktúru účtujete v PÚ - prišla vo februári 2010, týka sa októbra 2009?
    3. A ako postupovať v prípade, keď sme teraz zistili, že zamestnanec v decembri objednal tovar, ale zabudlo sa na to a až včera ho bol prevziat. Tovar bol pripravený spolu s faktúrou zo 16.12.2009, zaplatil ju v hotovosti 1.2.2010?

    Díky za pomoc!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    silvia Pozri príspevok
    Keď mi príde faktúra oneskorene, vždy si k nej pripnem obálku a uvádzam ju v daňovom priznaní DPH podľa dátumu na obálke, nie podľa dátumu vzniku daň.povinnosti na faktúre. Ale stretla som sa s názorom bývalej pracovníčky DÚ, že je to OK len v rámci jedného kalendárneho roka.
    1. Teraz si nie som istá, či môžem uplatniť v DPH za 1/2010 faktúru, ktorá mi síce prišla v 1/2010, ale je z októbra 2009...? Môžeš
    2. Ako takúto faktúru účtujete v PÚ - prišla vo februári 2010, týka sa októbra 2009? Zaúčtujem na rovnakých účtoch, ako by som účtovala v roku 2009
    3. A ako postupovať v prípade, keď sme teraz zistili, že zamestnanec v decembri objednal tovar, ale zabudlo sa na to a až včera ho bol prevziat. Tovar bol pripravený spolu s faktúrou zo 16.12.2009, zaplatil ju v hotovosti 1.2.2010? A máte už rok 2009 uzavretý? ak nie, tak ju tam zaúčtujte. AK je tam dph, podajte DDP Díky za pomoc!
    Odpovede v texte.

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Srdečná vďaka za rady, Tweety!

    K bodu 2. Účtujeme spôsob B, nákup materiálu priamo na 501. Je OK do roku 2009 cez ID zaúčtovať 501/326 a prijatú FA v r.2010 na 326,343/321?

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Zdravím Vás, aj ja by som si chcela u Vás odobriť postup uplatnenia DPH pri faktúre s dátumom vystavenia 1. júna 2011, ale my sme ju nemali, resp. sme sa o nej dozvedeli až na konci roka 2011 pri odsúhlasení pohľadávok a závazkov. Na základe toho sme si vyžiadali novú faktúru, ktorá nám došla 5.3.2012. Môžem uplatniť DPH z tejto faktúry, však? A dátum zdaniteľného plnenia bude 5.3.2012? Vďaka.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mondes Pozri príspevok
    Zdravím Vás, aj ja by som si chcela u Vás odobriť postup uplatnenia DPH pri faktúre s dátumom vystavenia 1. júna 2011, ale my sme ju nemali, resp. sme sa o nej dozvedeli až na konci roka 2011 pri odsúhlasení pohľadávok a závazkov. Na základe toho sme si vyžiadali novú faktúru, ktorá nám došla 5.3.2012. Môžem uplatniť DPH z tejto faktúry, však? A dátum zdaniteľného plnenia bude 5.3.2012? Vďaka.
    ÁNo, môžeš nárok uplatniť v marci.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.