Zavrieť

Porady

331 (311) a dan z prijmu

V roku 2009 sme nemali uhradené DzP za jedného zamestnanca, tak nam teraz na 311 MD vacsiu sumu. DU nam stiahol tu sumu z nadmerneho odpoctu DPH. AKo to zauctovat ? Dala som 342/343, ale to neriesi to, ze na 311 mi stale visí tá suma. Poradi niekto ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    311 čo má spoločné so zamestnancom?

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    311 čo má spoločné so zamestnancom?
    Pardon, samozrejme 331 Zamestnanci

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Mne sa to javí ako zle zaúčtovaný záväzok voči daňovému úradu... Nedoplatok voči DÚ mal byť na účte 342, nie na 331.

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    Dobre, ale ked mi ten nedoplatok stiahli z nadmerneho odpoctu DPH ? Cize my sme ten nedoplatok neplatili, oni nam ho priamo stihali z inej dane... teraz to mam 342/343, ale pri zamestnancoch mi DzP ostava ako keby nebolo uhradene...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    darask Pozri príspevok
    Dobre, ale ked mi ten nedoplatok stiahli z nadmerneho odpoctu DPH ? Cize my sme ten nedoplatok neplatili, oni nam ho priamo stihali z inej dane... teraz to mam 342/343, ale pri zamestnancoch mi DzP ostava ako keby nebolo uhradene...
    Predpis dane zamestnanca by mala byť 331/342
    Uhrada 342/221

    Omylom sa zaplatilo menej, tak teraz zápisom 342/343 sa účet 342 vysporiadá. A DÚ vráti o toľko menej NO, čo tiež bude správne, lebo si znížiš 343.

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    Predpis dane zamestnanca by mala byť 331/342 - OK, JE
    Uhrada 342/221 - NEREALIZOVANA, lebo nám to stiahli

    Omylom sa zaplatilo menej, tak teraz zápisom 342/343 sa účet 342 vysporiadá. A DÚ vráti o toľko menej NO, čo tiež bude správne, lebo si znížiš 343. - OK, JE

    Takže okrem uhrady je všetko tak, ako ma byť, čo s tou uhradou ? Mne to musis polopate vysvetlit

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    darask Pozri príspevok
    Predpis dane zamestnanca by mala byť 331/342 - OK, JE
    Uhrada 342/221 - NEREALIZOVANA, lebo nám to stiahli

    Omylom sa zaplatilo menej, tak teraz zápisom 342/343 sa účet 342 vysporiadá. A DÚ vráti o toľko menej NO, čo tiež bude správne, lebo si znížiš 343. - OK, JE

    Takže okrem uhrady je všetko tak, ako ma byť, čo s tou uhradou ? Mne to musis polopate vysvetlit
    No zo zadania som vydedukoval, že nejakú sumu ste platili na daň zo záv. činnosti (uvádzaš, že za jedného zamestnanca, z čoho som usudzoval, že máte ich viacej a u jedného došlo k chybe).

    Predpoklad, že nadmerný odpočet dph na účte 343 je vo výške 150,-

    Predpis dane 331/342 100,-
    Úhrada nulová
    DÚ započíta 342/343 100,-
    DÚ vráti NO 221/343 50,-

    Všetky účty máš vysporiadané.
    Na účte 331 nemá čo ostať.

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    No zo zadania som vydedukoval, že nejakú sumu ste platili na daň zo záv. činnosti (uvádzaš, že za jedného zamestnanca, z čoho som usudzoval, že máte ich viacej a u jedného došlo k chybe).

    Predpoklad, že nadmerný odpočet dph na účte 343 je vo výške 150,-

    Predpis dane 331/342 100,-
    Úhrada nulová
    DÚ započíta 342/343 100,-
    DÚ vráti NO 221/343 50,-

    Všetky účty máš vysporiadané.
    Na účte 331 nemá čo ostať.
    Presne takto to mám, ale zostatok mi ostáva stále... ešte jedna vec, ten nedoplatok je z minuleho roku, čiže to bola súčasť počiatočného stavu 331, nemôže byť problém v tom ??? Už som zúfala, potrebujem to dnes dokončiť

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    No zo zadania som vydedukoval, že nejakú sumu ste platili na daň zo záv. činnosti (uvádzaš, že za jedného zamestnanca, z čoho som usudzoval, že máte ich viacej a u jedného došlo k chybe).

    Predpoklad, že nadmerný odpočet dph na účte 343 je vo výške 150,-

    Predpis dane 331/342 100,-
    Úhrada nulová
    DÚ započíta 342/343 100,-
    DÚ vráti NO 221/343 50,-

    Všetky účty máš vysporiadané.
    Na účte 331 nemá čo ostať.
    Teda v roku 2008 je dlžoba a tá bola stiahnutá z nadm. odpočtu DPH v roku 2009

    Viď hore ešte jednu správu

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    darask Pozri príspevok
    Presne takto to mám, ale zostatok mi ostáva stále... ešte jedna vec, ten nedoplatok je z minuleho roku, čiže to bola súčasť počiatočného stavu 331, nemôže byť problém v tom ??? Už som zúfala, potrebujem to dnes dokončiť
    Nedoplatok na dani nemôže byť súčasťou zostatko na účte 331. Ak je, ide o chybu minulých účtovných období - treba to opraviť v bežnom účtovnom období.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    darask Pozri príspevok
    Teda v roku 2008 je dlžoba a tá bola stiahnutá z nadm. odpočtu DPH v roku 2009

    Viď hore ešte jednu správu

    Účtovanie miezd za 12/2008

    521/331 hrubá mzda 1000
    331/336 odvody 100
    331/342 dan 100

    Zostatok na účet 331 je 800,-

    Výplata za 12/2008 vyplatená v 01/2009

    331/211, resp. 221 vyplata 800

    (číselné údaje sú len pre príklad, a nejedná sa o presný výpočet)

    takto sa ti vynuluje účet 331. Takže v tom počiatočnom stave účtu 331 máš niečo zle.

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    A ako teraz zmenim v uctovnom softwarei (mám Money S3) rok 2008, ked je uzavrety ? Teda sa neda menit ani pociatocny stav Nemôžem to spraviť ináč? Napr. ze tu sumu uhradim z pok nejako... ? hM?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Johanka Pozri príspevok
    Nedoplatok na dani nemôže byť súčasťou zostatko na účte 331. Ak je, ide o chybu minulých účtovných období - treba to opraviť v bežnom účtovnom období.
    Musím citovať sama seba

    Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

    Tara1
    Zostatok na 331 znamená nevyplatenú mzdu. Skontroluj si, či máš dobre zaúčtované vyplatenie mzdy. Pri správnom účtovaní zostatok na 331 k 31.12. sa rovná čistej mzde, ktorá bude vyplatená v januári.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.