Zavrieť

Porady

fakturácia za dlhsie obdobie

pekny den,

mohol by som si v zmluve dohodnut, že budem fakturovať najom za obodobie od 11/2009 do 3/2010 v mesiaci marec 2010 a teda by DPH bolo vo vykaze az za marec 2010? alebo musim vyfakturovat rok 2009 skor.

Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    ak si platcom DPH tak je lepsie to fakturovat štvrťročne-každy kvartal zvlast - riesila by som to tak, ze mes. 11+12/2009 by som zohladnila v DPH za 4.Q/2009/v januari2010/ a mesiace 1-3/2010 by som vyfakturovala a zohladnila v DPH 1.Q/2010/v aprili/-ak si kvartalny platca dph.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    phalmo Pozri príspevok
    pekny den,

    mohol by som si v zmluve dohodnut, že budem fakturovať najom za obodobie od 11/2009 do 3/2010 v mesiaci marec 2010 a teda by DPH bolo vo vykaze az za marec 2010? alebo musim vyfakturovat rok 2009 skor.

    Vdaka
    Podľa zákona platného v r. 2009 je dátum dodania najneskôr 31.3.2010.
    Podľa zákona platného v r. 2010 je dátum dodania 31.3.2010

    Mne to vychádza, že môže byť takáto fakturácia.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    azla Pozri príspevok
    Podľa zákona platného v r. 2009 je dátum dodania najneskôr 31.3.2010.
    Podľa zákona platného v r. 2010 je dátum dodania 31.3.2010

    Mne to vychádza, že môže byť takáto fakturácia.
    Môže byť, ja len či by to nebolo prehladnejsie podla kvartalovmy sme zvykli najom fakturovat kvartalne-aby nebol v tom chaos - kto ma do kedy fakturu za najom...a pod.

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Nezáleží na tom, či je kvartálny alebo mesačný platca. Mesačný platca môže fakturovať kvartálne, polročne, ročne ... záleží na tom, aké má dohodnuté fakturačné obdobie v zmluve. Ak si uvedie v zmluve, že fakturovať bude za obdobie november 2009 až marec 2010, je to OK, pokiaľ dodrží znenie zákona o DPH. Ale osobne by som to takto neriešila.

    Prečo chceš fakturovať r. 2009 až v r. 2010? Zo zadania otázky vyplýva, že nežiadaš platbu vopred, tak nie je čo riešiť. Za I. Q r. 2010 vystavíš faktúru v marci s dátumom dodania 31.3.2010 DPH odvedieš za marec a je vymalováno.

    phalmo je offline (nepripojený) phalmo

    phalmo
    Prečo chceš fakturovať r. 2009 až v r. 2010?

    Prenajimatel realizoval opravy na objekte ktore nam znemoznili vyuzit prenajaty priestor na 100% a preto chceme rokovat o zlave. Na to vsak potrebujeme čas. Chceme upraviť zmluvu aby sa fakturovalo (menej) až po dohode. Mimochodom je problem ak by sa faktutovalo az napr. v juni 2010?

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Rozumiem správne, že ty si nájomník ("ktore nam znemoznili vyuzit prenajaty priestor na 100%") a nie nájomca? V tom prípade ty nefakturuješ, ale fakturujú tebe.

    phalmo je offline (nepripojený) phalmo

    phalmo
    ja som najomnik. Nakolko podpisujem zmluvu aj ja tak z tohto dovodu by som chcel vediet ci je to spravne v zmysle zakona.

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Všetko záleží na tom, na akých fakturačných podmienkach sa dohodneš s nájomcom. Ty, ako nájomník z pohľadu DPH nemusíš nič riešiť, pretože DPH si uplatníš najskôr v tom zdaň. období kedy ti faktúra príde, alebo v hociktorom do konca kalendárneho roka, bez ohľadu na dátum dodania, ktorý bude na faktúre. Dátum dodania musí riešiť nájomca. Najprv by som sa dohodla na zmluve, kde by boli platobné podmienky so zľavou a po rekonštrukcii by som urobila dodatok k zmluve, kde by som upravila platobné podmieny. Prípadne sa dá zmluva podpísať aj so spätnou platnosťou.
    Ale skús si počkať ešte na názor niekoho iného, lebo v oblasti nájomných zmlúv sa moc nepohybujem.

    Jajina je offline (nepripojený) Jajina

    Jajina
    Neviem sa z toho fakturovania nájmu vymotať :
    keď opakovane každý mesiac fakturujem nájom,mala by som uvádzať podľa §19 ods.3) dátum dodania posledný deň v mesiaci.

    Lenže my fakturujeme vždy na začiatku mesiaca nájom za aktuálny mesiac + mesačnú zálohu na plyn a elektriku. Po skončení mesiaca robíme vyučtovanie elektriky a plynu podľa aktuálnej spotreby.

    Je správne keď vystavím normálnu faktúru napr. 1.3.2010 s dátumom dodania 31.3.2010 a nájomca mi faktúru zaplatí 10.3.2010.
    Nezmení sa mi dátum dodania prijatím platby? Aj keď je to v podstate ten istý mesiac.
    Ak sa omešká a zaplatí až nasledujúci mesiac - zostáva 31.3.2010
    Robiť predfaktúy sa mi zdá pracné - máme 15 nájomcov a platia väčšinou načas.

    Ako to robíte Vy ?

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Jajina Pozri príspevok
    Neviem sa z toho fakturovania nájmu vymotať :
    keď opakovane každý mesiac fakturujem nájom,mala by som uvádzať podľa §19 ods.3) dátum dodania posledný deň v mesiaci.

    Lenže my fakturujeme vždy na začiatku mesiaca nájom za aktuálny mesiac + mesačnú zálohu na plyn a elektriku. Po skončení mesiaca robíme vyučtovanie elektriky a plynu podľa aktuálnej spotreby.

    Je správne keď vystavím normálnu faktúru napr. 1.3.2010 s dátumom dodania 31.3.2010 a nájomca mi faktúru zaplatí 10.3.2010. Ano
    Nezmení sa mi dátum dodania prijatím platby? Nie Aj keď je to v podstate ten istý mesiac.
    Ak sa omešká a zaplatí až nasledujúci mesiac - zostáva 31.3.2010 Áno
    Robiť predfaktúy sa mi zdá pracné - máme 15 nájomcov a platia väčšinou načas.

    Ako to robíte Vy ?
    Odpoveď v texte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.