Zavrieť

Porady

Práca opatrovateľky v Nemecku

Potrebujem poradiť. Opatrovateľka pracuje v Nemecku od 01.06.2009 až doposiaľ na slovenský živnostenský list (miesto výkonu je adresa jej bydliska v SR). Odmeny fakturuje slovenskej firme, ktorá má kontrakt s nemeckou firmou.
1. Môže vôbec tak dlho pracovať v zahraničí na slovenský ŽL?
2. Musí podať DP v Nemecku? Podľa mňa áno, stala sa daňovým rezidentom Nemecka, pretože jej zdroj príjmov je v Nemecku a presiahol 183 dní v roku, potom v SR podá DP z celosvetových príjmov. Ale čo s tým slovenským ŽL.
Tam je miesto výkonu práce v SR. Teoreticky by sa to dalo posudzovať ako zahraničná pracovná cesta aj s diétami, ale mne sa to nezdá.
3. Ide tu o prácu vykonávanú v zahraničí, alebo o zahraničnú pracovnú cestu?
Pomôžte mi prosím z toho vykorčuľovať.
Usporiadat
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Mám veľmi obdobnú prosbu
chcem sa opýtať Sl.živnosť - opatrovateľka v Nemecku - Fa za svoju prácu vystavuje Slovenskej agentúre - čo si môže dať do nákladov ? - diety ???? cestu ???? , alebo len 40 %. a tiež ma samozrejme zaujímajú odpovede na horeuvedené otázky od Zuzky d
Za pomoc ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
zuzka d Pozri príspevok
Potrebujem poradiť. Opatrovateľka pracuje v Nemecku od 01.06.2009 až doposiaľ na slovenský živnostenský list (miesto výkonu je adresa jej bydliska v SR). Odmeny fakturuje slovenskej firme, ktorá má kontrakt s nemeckou firmou.
1. Môže vôbec tak dlho pracovať v zahraničí na slovenský ŽL?
2. Musí podať DP v Nemecku? Podľa mňa áno, stala sa daňovým rezidentom Nemecka, pretože jej zdroj príjmov je v Nemecku a presiahol 183 dní v roku, potom v SR podá DP z celosvetových príjmov. Ale čo s tým slovenským ŽL.
Tam je miesto výkonu práce v SR. Teoreticky by sa to dalo posudzovať ako zahraničná pracovná cesta aj s diétami, ale mne sa to nezdá.
3. Ide tu o prácu vykonávanú v zahraničí, alebo o zahraničnú pracovnú cestu?
Pomôžte mi prosím z toho vykorčuľovať.
V prvom rade by bolo potrebné vyhodnotiť o akú zmluvu sa jedná so slovenskou firmou a jednoznačne určiť rezidenciu: kuk sem: http://www.porada.sk/t73607-rezident...-kriterii.html
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Anik Pozri príspevok
Mám veľmi obdobnú prosbu
chcem sa opýtať Sl.živnosť - opatrovateľka v Nemecku - Fa za svoju prácu vystavuje Slovenskej agentúre - čo si môže dať do nákladov ? - diety ???? cestu ???? , alebo len 40 %. a tiež ma samozrejme zaujímajú odpovede na horeuvedené otázky od Zuzky d
Za pomoc ďakujem
Pri mojich skúsenostiach jednoznačne je výhodnejšie pri opatrovateľkách použiť 40% paušálnych nákladov.
0 0
luko1 luko1

luko1 je offline (nepripojený) luko1

Anik Pozri príspevok
Mám veľmi obdobnú prosbu
chcem sa opýtať Sl.živnosť - opatrovateľka v Nemecku - Fa za svoju prácu vystavuje Slovenskej agentúre - čo si môže dať do nákladov ? - diety ???? cestu ???? , alebo len 40 %. a tiež ma samozrejme zaujímajú odpovede na horeuvedené otázky od Zuzky d
Za pomoc ďakujem

som opatrovateľka v nemecku na slovenský živnostenský list, vystavujem faktúry na osobu v nemecku, ktorú opatrujem, môžem si urobiť cestovný príkaz, v ktorom by som si uplatnila diety v nemecku počas celej doby opatrovania a ešte k tomu 5% vreckové? Ak by to bolo možné, pre mňa je to výhodnejšie ako tých 40%.
ďakujem.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

zuzka d Pozri príspevok
Potrebujem poradiť. Opatrovateľka pracuje v Nemecku od 01.06.2009 až doposiaľ na slovenský živnostenský list (miesto výkonu je adresa jej bydliska v SR). Odmeny fakturuje slovenskej firme, ktorá má kontrakt s nemeckou firmou.
Idealnejšia situacia snáď ani nemože nastať.

Ak fakturuje slovenskej firme,potom prečo si chce nasilu komplikovať situaciu ?

NEROZUMIEM.
0 0
luko1 luko1

luko1 je offline (nepripojený) luko1

Prosím poraďte.
som opatrovateľka v nemecku na slovenský živnostenský list, vystavujem faktúry na osobu v nemecku, ktorú opatrujem, môžem si urobiť cestovný príkaz, v ktorom by som si uplatnila diety v nemecku počas celej doby opatrovania a ešte k tomu 5% vreckové? a daň si to do nákladov? Ak by to bolo možné? pre mňa je to výhodnejšie ako tých 40%.
ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
luko1 Pozri príspevok
Prosím poraďte.
som opatrovateľka v nemecku na slovenský živnostenský list, vystavujem faktúry na osobu v nemecku, ktorú opatrujem, môžem si urobiť cestovný príkaz, v ktorom by som si uplatnila diety v nemecku počas celej doby opatrovania a ešte k tomu 5% vreckové? a daň si to do nákladov? Ak by to bolo možné? pre mňa je to výhodnejšie ako tých 40%.
ďakujem.
Príjmy z Nemecka sú vyňaté zo zdanenia, čiže nie je potrebné robíť cestovné príkazy, ale stačí priznať príjmy - k nim 40% výdavky, vyčísliť základ dane a následne tieto príjmy vyňať zo zdanenia.
1 0
janko7 janko7

janko7 je offline (nepripojený) janko7

ahoj. nehnevaj sa, mozes mi to vzsvetlit blizsie?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

ide o to že vyňatie znamená, že nie si povinná-ý zaplatiť daň na slovensku to znamená, že nepotrebuješ sa trápiť a účtovať náklady k príjmom, ale dáš si paušálne výdavky 40 % spolu s výdavkami za odvody = to sú tvoje výdavky k príjmom .
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
janko7 Pozri príspevok
ahoj. nehnevaj sa, mozes mi to vzsvetlit blizsie?
Vyňatie príjmov zo zdanenia sa robí na r. 79 daňového priznania typ B.
0 0
tikka tikka

tikka je offline (nepripojený) tikka

prepac, tiez by ma to zaujimalo a tak trochu som sa stratila...

Napisal si:
mysimis Pozri príspevok
Príjmy z Nemecka sú vyňaté zo zdanenia, čiže nie je potrebné robíť cestovné príkazy, ale stačí priznať príjmy - k nim 40% výdavky, vyčísliť základ dane a následne tieto príjmy vyňať zo zdanenia.
a zaroveň:

Anik Pozri príspevok
ide o to že vyňatie znamená, že nie si povinná-ý zaplatiť daň na slovensku to znamená, že nepotrebuješ sa trápiť a účtovať náklady k príjmom, ale dáš si paušálne výdavky 40 % spolu s výdavkami za odvody = to sú tvoje výdavky k príjmom .
Teda moja otazka /za predpokladu, ze mam prijmy len ako opatrovatelka, ktora robila na slov.zivnost v Nemecku/:
1) danove priznanie v Nemecku (z prijmov v Nemecku zaplatim dan v Nemecku? odpocet vydavkov sa riadi nemeckymi zakonmi? takze je dolezite, ake vydavky si mozem uplatnit tam?)

2) danove priznanie na Slovensku (prijmy z Nemecka su vynate zo zdanenia. tieto prijmy staci priznat, ale ak som z nich zaplatila dan v Nemecku, tak ich len vyjmem a nepotrebujem z nich odpocitavat vydavky? lebo ak ano, tak uz tomu vobec nechapem.. ))

D. za odpoved
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

opatrovateľka - starobná dôchodkyňa, pracujúca na slovenskú živnosť v Nemecku má príjmy 5 776,0 eur, dane neplatí v Nemecku ...... uplatním jej 40% paušálne výdaje, môžem tieto príjmy vyňať a nebude platiť žiadnu daň na Slovensku aj napriek tomu, že neplatí dane v Nemecku? alebo je povinná zaplatiť daň na Slovensku? ďakujem
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

zuzka d Pozri príspevok
Potrebujem poradiť. Opatrovateľka pracuje v Nemecku od 01.06.2009 až doposiaľ na slovenský živnostenský list (miesto výkonu je adresa jej bydliska v SR). Odmeny fakturuje slovenskej firme, ktorá má kontrakt s nemeckou firmou.
1. Môže vôbec tak dlho pracovať v zahraničí na slovenský ŽL?
2. Musí podať DP v Nemecku? Podľa mňa áno, stala sa daňovým rezidentom Nemecka, pretože jej zdroj príjmov je v Nemecku a presiahol 183 dní v roku, potom v SR podá DP z celosvetových príjmov. Ale čo s tým slovenským ŽL.
Tam je miesto výkonu práce v SR. Teoreticky by sa to dalo posudzovať ako zahraničná pracovná cesta aj s diétami, ale mne sa to nezdá.
3. Ide tu o prácu vykonávanú v zahraničí, alebo o zahraničnú pracovnú cestu?
Pomôžte mi prosím z toho vykorčuľovať.
Načo to komplikujete ?

Podá DP na Slovensku a hotovo.

DU aj tak nezisťuje kto je kde akým rezidentom.

Hlavne aby nevyčnieval z davu.

Tým myslím, že malokedy DU preveruje živnostníka s obratom do 15 000 eur.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte , chcela by som sa spýtať na daňové priznanie B opatrovateľky v Rakúsku, či sa dáva na riadok 87 príjem zo zahraničia celková suma príjmov alebo základ dane teda príjmy mínus 40% výdavky
Ďakujem
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

katkap17 Pozri príspevok
Ahojte , chcela by som sa spýtať na daňové priznanie B opatrovateľky v Rakúsku, či sa dáva na riadok 87 príjem zo zahraničia celková suma príjmov alebo základ dane teda príjmy mínus 40% výdavky
Ďakujem
Nikto nevie poradiť?
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

katkap17 Pozri príspevok
Nikto nevie poradiť?
poradíte? Ďakujem
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

úhrn vyňatých príjmov - základov dane = príjem - 40% výdavky
1 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

aké SK NACE vypisujete pri Rakúskej opatrovateľskej živnosti 96 09 0 - ostatné osobné služby i.n
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Zdravím, pani má slovenský ŽL, pracuje ako opatrovateľka v Nemecku. Od opatrovanej osoby dostáva mesačne faktúry za služby osobnej starostlivosti - ona žiadne nevystavuje - to je správne ? A platí si mesačne odvody do ZP a SP. Robí si DP typ B ? Platí dane ?
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Ešte doplním, príjem za rok mala 12420 € a zaplatené odvody vo výške 1052,01 € (neuhradila všetko ako mala)
1 0
Načítať ďalšie