Zavrieť

Porady

Uctovanie cestnych vydavkov - blocky

Zdravim vas...

Chcem sa spýtať, či existuje možnosť, ako žaúčtovať pohonné hmoty k daňovému priznaniu za rok 2009 bez toho aby to bolo potrebné dokladovať bločkami.... som živnostník a používam svoje auto na podnikateľské učely

ďakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Michal84 Pozri príspevok
Zdravim vas...

Chcem sa spýtať, či existuje možnosť, ako žaúčtovať pohonné hmoty k daňovému priznaniu za rok 2009 bez toho aby to bolo potrebné dokladovať bločkami.... som živnostník a používam svoje auto na podnikateľské učely

ďakujem
A máš ho prihlásené na daňovom úrade k dani z motorových vozidiel?
Ak nie tak si nič nemôžeš do nákladov.

A ak áno tak bez bločkov to nepôjde, ako zdokladuješ a čím koľko si PHM spotreboval? Jedine cez amortizáciu v cestovných príkazoch.
0 0
Michal84 Michal84

Michal84 je offline (nepripojený) Michal84

je prihlasene na danovom urade a mam zaplatenu cestnu dan. Minuleho roku som si vypisolal vyuctovanie cestovnych nakladov a vyuctovanie zahranicnej pracovnej cesty,(zo statistickeho uradu som mal priemerne ceny PHM). Pravidelna cesta bola z Popradu do Brna, pocet kilometrov, z technikckeho preukazu priemerna spotreba a uctovnicka mi nejakym vzorcom vypocitala tieto naklady a tvrdila ze k takemu to systemu niesu potrebne blocky...

Prosim ako to je vlastne?
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
pri kazdom vyuctovani prac.cesty aby si si mohol uplatnit cest.nahrady musis mat doklad o phm
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Michal84 Pozri príspevok
je prihlasene na danovom urade a mam zaplatenu cestnu dan. Minuleho roku som si vypisolal vyuctovanie cestovnych nakladov a vyuctovanie zahranicnej pracovnej cesty,(zo statistickeho uradu som mal priemerne ceny PHM). Pravidelna cesta bola z Popradu do Brna, pocet kilometrov, z technikckeho preukazu priemerna spotreba a uctovnicka mi nejakym vzorcom vypocitala tieto naklady a tvrdila ze k takemu to systemu niesu potrebne blocky...

Prosim ako to je vlastne?
No účtovníčka Ti trošku zavarila. Lebo naozaj sú potrebné doklady k takému výpočtu. Ak Ti príde na kontrolu DU, môže sa stať, že TI to všetko z nákladov vyhádžu a budeš dodaňovať.
0 0
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
v prílohe prikladám vyjadrenie DR SR, v ktorom sa uvádza, že doklady k PHM sú potrebné.
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

ahojte
Ja by som mala jednu otazocku: Mozeme pouzivat blociky za PHL z Rakuska? Aj tam sa plati v EUR a aj u nas.
0 0
Michal84 Michal84

Michal84 je offline (nepripojený) Michal84

rozumiem tohoto roku musim dokladovat spotrebu PHM dokladmi >>> ale muselo to byt aj v rokoch 2007 a 2008? myslim ci bol v tych rokoch sposob ako zauctovat spotrebu PHM ale nemusel som k spotrebe prilozit doklady....

a ak to je tak ze doklady boli potrebne existuje nejsky sposob ako to napravit?

dakujem za odpovede
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

Michal84 Pozri príspevok
rozumiem tohoto roku musim dokladovat spotrebu PHM dokladmi >>> ale muselo to byt aj v rokoch 2007 a 2008? myslim ci bol v tych rokoch sposob ako zauctovat spotrebu PHM ale nemusel som k spotrebe prilozit doklady....

a ak to je tak ze doklady boli potrebne existuje nejsky sposob ako to napravit?

dakujem za odpovede
Od roku 2008 treba mat doklad o zakupeni PHM.Predtym stacilo vytlacit cenu PHM z internetu -- cenu zo dna, ked si bol na sluzobnej ceste.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Xanti Pozri príspevok
A máš ho prihlásené na daňovom úrade k dani z motorových vozidiel?
Ak nie tak si nič nemôžeš do nákladov.
K tomuto by som sa chcela spýtať: Je podmienkou, aby som mohola uplatniť výdavky na motorové vozidlo mať zaplatenú daň z motorových vozidiel? Je mi jasné, že mám povinnosť zaplatiť túto daň ako podnikateľ a ak ju nezaplatím, tak bude zle, ide o to, že či podmienkou na uplatnenie nákladov je mať zaplatenú DZMV. Môj názor je, že nie, rada sa nechám poučiť Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katka2 Pozri príspevok
K tomuto by som sa chcela spýtať: Je podmienkou, aby som mohola uplatniť výdavky na motorové vozidlo mať zaplatenú daň z motorových vozidiel? Je mi jasné, že mám povinnosť zaplatiť túto daň ako podnikateľ a ak ju nezaplatím, tak bude zle, ide o to, že či podmienkou na uplatnenie nákladov je mať zaplatenú DZMV. Môj názor je, že nie, rada sa nechám poučiť Ďakujem
No ja sa opýtam protiotázkou.
Na základe čoho si chceš uplatňovať napr. PHM, amortizáciu ( ak nie je auto v majetku firmy ) resp. opravy , PHM, PZP, a ostatné ak je v majetku firmy a nemáš zaplatenú daň z motorových vozidiel?

Potom by tieto náklady boli nedaňové.

Zdroj http://podnikanie.etrend.sk/podnikan...diel-2009.html
Daň musia platiť všetci tí podnikatelia, ktorí pri výkone svojej činnosti používali v roku 2008 osobné alebo nákladné motorové vozidlá a chcú, aby náklady s nimi súvisiace sa zahŕňali do účtovníctva medzi výdavky znižujúce ich daňový základ.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ja som nepísala, že nemá auto zaradené v majetku firmy, len nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel.

daňový výdavok:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

Auto bolo využívané na podnikanie, len nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel /zaplatiť ju mal, ale vylučuje to zároveň nárok na uplatnenie výdavkov, keď to auto mal zaradené v majetku podniku, má preukázateľné náklady,... ani pri odpise nie je podmienka, že musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel, len že musí byť auto evidované a využívané v súvisloti s dosahovaním zdaniteľných príjmov/.

Ďakujem za názor, ak sa mýlim, opravte ma prosím.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Katka2 Pozri príspevok
Ja som nepísala, že nemá auto zaradené v majetku firmy, len nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel.

daňový výdavok:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

Auto bolo využívané na podnikanie, len nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel /zaplatiť ju mal, ale vylučuje to zároveň nárok na uplatnenie výdavkov, keď to auto mal zaradené v majetku podniku, má preukázateľné náklady,... ani pri odpise nie je podmienka, že musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel, len že musí byť auto evidované a využívané v súvisloti s dosahovaním zdaniteľných príjmov/.
Ďakujem za názor, ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Uplatnenie výdavkov nesúvisí so zaplatením dane z MV, ale nakoľko nebola táto povinnosť splnená, možno ani nebola splnená ohlasovacia povinnosť, je potrebné čím skôr tak urobiť a nevyhnete sa plateniu pokuty za nesplnenie uvedených povinností.

O ktorý rok sa jedná? Ak sa to týka roku 2009, tak je posledný deň na zaplatenie dane z MV je 1.2.2010
Naposledy upravil Evanka : 16.01.10 at 14:45 Dôvod: oprava dátumu
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Tie pokuty sú mi jasné, to bola skôr taká otázka, že ak tak podnikateľ neurobí, že si nesplní ohlasovaciu povinnosť, nezaplatí DZMV, a niekedy po pár rôčkoch by prišla daňová kontrola, či by mohla napadnúť len to, že nie je daň zaplatená a ani ohlasovacia povinnosť splnená.... Alebo aj všetky výdavky spojené s týmto automobilom šup von :-)
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Podľa mňa uplatnenie si daňových výdavkov súvisiacich s používaním vozidla nie je podmienené úhradou dane z motorových vozidiel v danom termíne. Ak ju uhradí teraz a podá DP (samozrejme k tomu pribudnú sankcie), tak sa tie výdavky na auto môžu považovať za daňové.


Evanka ma predbehla :-)
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Katka2 Pozri príspevok
Tie pokuty sú mi jasné, to bola skôr taká otázka, že ak tak podnikateľ neurobí, že si nesplní ohlasovaciu povinnosť, nezaplatí DZMV, a niekedy po pár rôčkoch by prišla daňová kontrola, či by mohla napadnúť len to, že nie je daň zaplatená a ani ohlasovacia povinnosť splnená.... Alebo aj všetky výdavky spojené s týmto automobilom šup von :-)
Ak by prišla kontrola po rokoch, tak by tá pokuta bola oveľa vyššia než ktorú by zaplatil ešte teraz.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ďakujem vám za odpovede.
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

serena Pozri príspevok
ahojte
Ja by som mala jednu otazocku: Mozeme pouzivat blociky za PHL z Rakuska? Aj tam sa plati v EUR a aj u nas.

Prosim pomoze mi niekto?
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

serena Pozri príspevok
Prosim pomoze mi niekto?
No ak to boli PHL nakúpené v súvislosti s výkonom činnosti na dosahovanie zdaniteľných príjmov, tak prečo nie?
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
serena Pozri príspevok
Prosim pomoze mi niekto?
samozrejme ze si môzes uplatnit phm v pripade, ze si to zdokladujes ako sluzobnu cestu do Rakuska za podnikatelskym ucelom
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

dakujem za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať