Zavrieť

Porady

učtovanie dani z prijmu

dobry den, chcela by som sa spytať za rok 2008 bol zisk 100 000,- sk z toho daň je 19.000,- sk.... daň sa učtuje 591/341 - učtuje sa dan este do roku 2008???? je to danový naklad??? ak ano ako to potom ovplyvni danove priznanie.. zaklad dane do DP sa napise 100.000,-sk vyrata sa dan a napise sa... ale nerozumiem lebo v suvahe a vo vykaze nebudem mat tento základ.. mohli by ste mi poradit.. potrebujem to surne.. dakujem velmi pekne..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Veľmi stručne:
    DP sa robí ako prvé. Daň vypočítanú v DP následne zaúčtuješ a zostavíš účtovnú závierku.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Postupy účtovania PÚ §10

    (1) Daň z príjmov je súčasťou nákladov účtovnej jednotky a účtuje sa na účtoch účtovej skupiny 59 – Dane z príjmov a prevodové účty.

    (2) Pri dani z príjmov sa osobitne účtuje
    a) daň z príjmov splatná za bežné účtovné obdobie a zdaňovacie obdobie (ďalej len „splatná daň z príjmov“),
    b) daň z príjmov odložená do budúcich účtovných období a zdaňovacích období (ďalej len „odložená daň z príjmov“).

    (3) Zo základu dane z príjmov a sadzby ustanovenej osobitným predpisom4) sa na účely účtovania dane z príjmov vypočíta splatná daň z príjmov. Splatná daň z príjmov sa účtuje na ťarchu účtov 591 – Splatná daň z príjmov z bežnej činnosti a 593 – Splatná daň z príjmov z mimoriadnej činnosti a v prospech účtu 341 - Daň z príjmov.

    atď.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Bodaj by daňovým nákladom bol /Ináč logicky to ani nie je možné/. Áno predpis dane z DP 591/341 sa vždy účtuje do toho obdobia, za ktoré sa podáva DP. V súvahe a výsledovke po zdanení /teda zaúčtovaní daňovej povinnosti/ je čistý zisk teda v Tvojom prípade 81 tis SKK a pred zdanení hrubý zisk, teda 100 tis. SKK.

    Tonicka je offline (nepripojený) Tonicka

    Tonicka
    ok dakujem.. a ked som to tak nespravila.. ja som dan zauctovala az v roku 2009 za rok 2008. čo teraz??

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Začni používať Postupy účtovania , hľadaj "opravy chýb minulých účtovných období". Je o tom veľa popísané aj na Porade.

    Mery977 je offline (nepripojený) Mery977

    Mery977
    ahojte poraďaci
    ak mám základ dane vrátane pripočítateľných položiek kladný ale idem tento zisk umoriť stratou v plnej výške, účtujem o splatnej, či odloženej dani? prosím poraďte mi, ďakujem

    Mery977 je offline (nepripojený) Mery977

    Mery977
    alebo tam vôbec neúčtujem o dani, keďže ten zisk si celý umorím stratou??

    už som to našla, takže aj tak vďaka
    Naposledy upravil Mery977 : 11.03.10 at 12:20

    učtovanie dani z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.