Zavrieť

Porady

1 platca, 2 neplatcovia - príbuzné firmy

Prosím Vás, mám 3 firmy zaoberajúce sa realitnou činnosťou. Jedna z nich je platcom DPH, 2 sú neplatcami. Kedže obchodujeme hlavne s fyzickými osobami, je pre nás nevýhodné byť platcami DPH. Na druhej strane všetky naše vstupy sú od platcov... Najlepšie by pre nás bolo dávať všetky vstupy do dph-čkovej firmy, ale výnosy máme hlavne v nedph-čkových firmách. Neviem ako to spraviť, aby sme nestratili veľa na dph a na druhej strane mali náklady hlavne vo firmách, ktoré nie sú platcami. Vedeli by ste mi poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Komu poskytuje plátca DPH svoje služby, aj iným subjektom okrem Vašich dvoch neplátcov?

    pupavqa je offline (nepripojený) pupavqa

    pupavqa
    Platca fakturuje firmám platcom dph. Ide väčšinou o sprostredkovanie prenájmu obchodných priestorov, realitné poradenstvo.
    Neplatcovia majú príjmy zo sprostredkovania úverov, prenájmu a predaja nehnuteľností fyzickým osobám.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Bohužial to ale podľa mňa riešiteľné nie je, nevšimol som si že náklady majú byť na neplátcovi, jediné čo môžem poradiť je dať aspoň zamestnancov do firiem ktoré nie sú plátcami a takisto všetky náklady od neplátcov. Nemôžeš mať totiž uplatnenú DPH v jednej firme a náklady z ktorej DPH bola odpočítaná v inej.

    pupavqa je offline (nepripojený) pupavqa

    pupavqa
    Ďakujem, ja si tiež myslím, že sa to inak nedá. Jednoducho niečo stratím na DPH.
    Ešte ma napadlo, keďže nájom je asi 1/3 nakúpených služieb všetkých firiem, že by som vlastníka nehnuteľnosti požiadala, aby prepísal nájom na neplatcu DPH a tá by nájom refakturovala do dph-čkovej a druhej nedph-čkovej firme. Takto by sme nemuseli platiť dph aspoň z nájmu. Len neviem, či prenajímateľ na toto pristúpi, lebo zase on bude musieť krátiť svoju dph na vstupe...

    1 platca, 2 neplatcovia - príbuzné firmy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.