Zavrieť

Porady

Záručné servis. práce v štátoch EU

Prosím o radu všetkých skúsených a skúsenejších:
Ozval sa mi nový klient, ktorý začal podnikať ako živnostník od januára 2010. Jeho hlavnou činnosťou je : pre veľkú nemeckú nábytkársku firmu, ktorá predáva svoje výrobky v krajinách EU prostredníctvom obchod. domov ( Kika, Asko, a pod.) zabezpečuje opravy reklamácií a podobné opravy. Teritórium najčastejšie Slovensko, niekedy Morava, Maďarsko, Poľsko.
Nem. firma ho vypláca na základe objemu odvedených prác 1x za mesiac, neviem presne, ale majú podpísanú nejakú zmluvu, kde je asi špecifikovaný aj spôsob výpočtu. Ale on vraj žiadne faktúry nevystavuje!!! (podľa mňa by mal, však?)
Používa súkromné vozidlo na služ. účely, budem mu robiť na každú cestu cesťák, má doklady o ubytovaní, tankovaní a pod.
Ako sa jeho práca dotýka jeho prípadnej registrácie za platiteľa DPH?
Pracuje pre Nemcov, ale službu realizuje v rôznych štátoch EU. Neviem si s tým rady, ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Klára2 Pozri príspevok
    Prosím o radu všetkých skúsených a skúsenejších:
    Ozval sa mi nový klient, ktorý začal podnikať ako živnostník od januára 2010. Jeho hlavnou činnosťou je : pre veľkú nemeckú nábytkársku firmu, ktorá predáva svoje výrobky v krajinách EU prostredníctvom obchod. domov ( Kika, Asko, a pod.) zabezpečuje opravy reklamácií a podobné opravy. Teritórium najčastejšie Slovensko, niekedy Morava, Maďarsko, Poľsko.
    Nem. firma ho vypláca na základe objemu odvedených prác 1x za mesiac, neviem presne, ale majú podpísanú nejakú zmluvu, kde je asi špecifikovaný aj spôsob výpočtu. Ale on vraj žiadne faktúry nevystavuje!!! (podľa mňa by mal, však?) Tak to by mal
    Používa súkromné vozidlo na služ. účely, budem mu robiť na každú cestu cesťák, má doklady o ubytovaní, tankovaní a pod.
    Ako sa jeho práca dotýka jeho prípadnej registrácie za platiteľa DPH? Áno, na Slovensku
    Pracuje pre Nemcov, ale službu realizuje v rôznych štátoch EU. Neviem si s tým rady, ďakujem za každú radu.
    § 16 Zákona o DPH
    (9) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.
    Nábytkárska firma v DE je pravdepodobne platiteľom DPH, tak sa uplatní § 15 ods. 1

    Takže pre práce na Slovensku
    - registrovať sa
    - vystavovať faktúry s informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
    - podávať súhrnný výkaz

    Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

    Klára2
    Ale živnostník je slovák, vykonáva služby prevažne na Slovensku, výnimočne Maďarsko, Čechy.... Jednotliví zákazníci mu za práce neplatia, ide o opravu v záručnej dobe. Nemecká firma ho zaplatí za objem prác v danom mesiaci. Mám v tom chaos
    Naposledy upravil Klára2 : 24.01.10 at 11:52 Dôvod: doplnenie spresnenie

    Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

    Klára2
    Len nemeckej firme, a vlastne ani nefakturuje (čo by podľa mňa mal), na základe vzájomnej dohody a objemu vykonaných prác mu 1x v mesiaci zaplatia províziu na účet
    Naposledy upravil Klára2 : 24.01.10 at 12:41 Dôvod: gramatika

    Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

    Klára2
    asi otravujem, ale pomôžte mi niekto vyjasniť si tento prípad, ktorý som vyššie opísala

    Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

    Klára2
    Tak to skúsim :
    Živnostník všetky práce faktúruje odberateľovi v Nemecku = §15 od.1.
    Preto sa bude evidovať podľa §7a. Na fa nezabudne uviesť svoje IČ DPH, podľa §73 : Osobou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
    (Nebude rozlišovať, ktoré služby vykonal na Slovensku a ktoré v iných členských štátoch).
    A urobí všetko preto, aby bol čo najskôr dobrovoľný platca DPH, aby si mohol uplatniť daň zo všetkých svojich vstupov.
    Bude podávať súhrnné výkazy a na ten účel musí mať elektronickú komunikáciu s DÚ.
    A život pôjde ďalej.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Ak je to tak, ako si napísala tak správne. Ak fakturuje nemeckej firme, zaregistrovanej v Nemecku pre DPH, tak vystavuje faktúry bez DPH a uvádza ich v SV. Ak nevyváža aj tovar, tak mu stačí podať žiadosť o podávanie SV štvrťročne. Samozrejme SV sa podáva už len elektronicky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.