Zavrieť

Porady

oneskorená úhrada preddavkov na daň PO

Dobrý deň,
právnická osoba uhradila mesačné preddavky na daň z príjmu za 11/09 a 12/09 v januári 2010. Potrebovala by som poradiť, ako má správne vyzerať účtovanie na účte 341, aby sa konečný zostatok k 31.12.2009 na účte 341 rovnal nedoplatku príp.preplatku v príslušnom riadku DP, t.j. akým účt.zápisom dostať úhradu preddavku v r.2010 na účet 341 v r.2009, aby zostatok na účte nadväzoval na daňové priznanie za r.2009.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Pokiaľ viem tak platba preddavku sa účtuje len 341AE/221 prípadne 341AE/211, ale asi zaúčtovaním preddavku zaplateného v 2010 a uplatneného za rok 2009 cez 341/345 by sa nič nepokazilo

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Žana Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    právnická osoba uhradila mesačné preddavky na daň z príjmu za 11/09 a 12/09 v januári 2010. Potrebovala by som poradiť, ako má správne vyzerať účtovanie na účte 341, aby sa konečný zostatok k 31.12.2009 na účte 341 rovnal nedoplatku príp.preplatku v príslušnom riadku DP, t.j. akým účt.zápisom dostať úhradu preddavku v r.2010 na účet 341 v r.2009, aby zostatok na účte nadväzoval na daňové priznanie za r.2009.
    Ďakujem
    Podľa môjho názoru učtovať môžeš iba v obdobiach tak, ako bolo platené.

    r. 2009 - iba tie preddavky, ktoré boli zaplatené v r. 2009 ...........341/221

    r. 2010 - preddavky, ktoré boli zaplatené v r. 2010 (bez ohľadu, že to boli oneskorené preddavky za r.2009) 341/221

    Účtovanie v r. 2009
    Predpis dane za r. 2009 ....................... 591/341
    odpočet preddavkov............................ 341x/341y ...iba zaplatené v r.2009
    Účtovanie v r. 2010
    *odpočet preddavkov ..............................341x/341y...ktoré boli zaplatené v r. 2010 na daň r. 2009
    * úhradu nedoplatku dane (ktorá sa vyrovnáva do 31.3.2010)

    Žana je offline (nepripojený) Žana

    Žana
    Ďakujem za radu, tiež sa mi zdá takéto účtovanie logické, ale môj problém spočíva v tom, že musím odovzdať výkazy do banky kvôli kontokorentu. Výsledky k 31.21.09 budú skreslené a nepravdivé, pretože výška preddavkov je taká vysoká, že v DP bude v našej firme figurovať preplatok, a vo výkazoch vysoký nedoplatok.
    Pokiaľ by ste mi vedeli poradiť, ako mám túto situáciu riešiť, bola by som rada, lebo s tým nemám vôbec skúsenosti. Sú vlastne moje vedomosti ohľadne započítania preddavkov zaplatených až v r.2010 do DP za r.2009 správne? Kde by som sa mohla dočítať viac?
    Ďakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Žana Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, tiež sa mi zdá takéto účtovanie logické, ale môj problém spočíva v tom, že musím odovzdať výkazy do banky kvôli kontokorentu. Výsledky k 31.21.09 budú skreslené a nepravdivé, pretože výška preddavkov je taká vysoká, že v DP bude v našej firme figurovať preplatok, a vo výkazoch vysoký nedoplatok.
    Pokiaľ by ste mi vedeli poradiť, ako mám túto situáciu riešiť, bola by som rada, lebo s tým nemám vôbec skúsenosti. Sú vlastne moje vedomosti ohľadne započítania preddavkov zaplatených až v r.2010 do DP za r.2009 správne? Kde by som sa mohla dočítať viac?
    Ďakujem
    Zákon o správe daní a poplatkov hovorí, že s daňou započítavaš preddavky zaplatené za zdaňovacie obdobie, t.j. tie zaplatené v oku 2009. Tie zaplatené v roku 2010 by sa mali už započítať na daň 2010. Riešila by som to dohodou so správccom, aby som to mala čisté o povolenie započítať i tie preddavky zaplatené v 2010.Co sa banky týka s tým nespravíš nič.

    § 66
    (4) Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň započítavajú na úhradu dane.

    oneskorená úhrada preddavkov na daň PO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.