Zavrieť

Porady

platba kartou inej osoby

1. Môžeme do výdavkov z pokladne zaradiť platbu, ktorú spravila ina osoba platobnou kartou zo svojho účtu? Napríklad - známy nakúpil pracovné odevy - zaplatil vlastnou kartou, my sme mu dali peniaze z pokladne a ako doklad mame pokladničný blok, na ktorom je pripnutý doklad o platbe z účtu ktorý nie je náš. Nedá sa to jednoducho dať do účtovníctva bez dokladu o platbe z účtu - len pokladničný blok?
2. Pravidelne nakupujeme za "súkromné peniaze" a na konci mesiaca si bločky preplatíme z pokladne. Výdavkový blok vystavíme na meno toho, komu vydávame peniaze nie na predajcu - je to správne?
Usporiadat
sueh sueh

sueh je offline (nepripojený) sueh

nič zaujímavé
k 1. otázke: Ja som to spravila tak, že som vystavila výdavkový doklad na meno toho, kto nákup platil a potom som žiadny blok o kúpe ani výpis z BÚ neprikladala. Vlastne som ten tovar kúpila od neho.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sueh Pozri príspevok
k 1. otázke: Ja som to spravila tak, že som vystavila výdavkový doklad na meno toho, kto nákup platil a potom som žiadny blok o kúpe ani výpis z BÚ neprikladala. Vlastne som ten tovar kúpila od neho.
A keď táto osoba nemá živnosť, ako obhájiš nákup tovaru od neho pred daňovou kontrolou.
0 0
kankai kankai

kankai je offline (nepripojený) kankai

A ako to teda treba spravne urobit?Poradi niekto? s tymto si lamem hlavu aj ja.
0 0
magnum magnum

magnum je offline (nepripojený) magnum

Ja davam normalne do uctovnictva blocky za PHM ktore su platene cudzou kartou (kartou zamestnanca sro) ako obycajne blocky. Este mi to nikto nekontroloval ale dufam ze to bude OK.
0 0
sueh sueh

sueh je offline (nepripojený) sueh

nič zaujímavé
Zoltán Kovács Pozri príspevok
A keď táto osoba nemá živnosť, ako obhájiš nákup tovaru od neho pred daňovou kontrolou.
Ja nevidím v tom, že predávajúci nemá živnosť žiadny problém, veď ty nemusíš kupovať len od živnostníkov. Ako doklad pre daňovákov mám výdavkový pokl. doklad, kde je podpis dotyčnej osoby. Prípadne ak by išlo o nejaké väčšie množstvo tovaru, alebo majetku, tak by som spravila kúpno-predajnú zmluvu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
palatinusova Pozri príspevok
1. Môžeme do výdavkov z pokladne zaradiť platbu, ktorú spravila ina osoba platobnou kartou zo svojho účtu? Napríklad - známy nakúpil pracovné odevy - zaplatil vlastnou kartou, my sme mu dali peniaze z pokladne a ako doklad mame pokladničný blok, na ktorom je pripnutý doklad o platbe z účtu ktorý nie je náš. Nedá sa to jednoducho dať do účtovníctva bez dokladu o platbe z účtu - len pokladničný blok?
2. Pravidelne nakupujeme za "súkromné peniaze" a na konci mesiaca si bločky preplatíme z pokladne. Výdavkový blok vystavíme na meno toho, komu vydávame peniaze nie na predajcu - je to správne?
Známy to zakúpil na svoje meno , na svoju kartu.Tieto pracovné odevy Vám mal predať , buď faktúrou , a ak nie je podnikateľ tak kúpnou zmluvou .Druhý krát sa takýmto transakciám treba vyhýbať .

To je môj názor.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
magnum Pozri príspevok
Ja davam normalne do uctovnictva blocky za PHM ktore su platene cudzou kartou (kartou zamestnanca sro) ako obycajne blocky. Este mi to nikto nekontroloval ale dufam ze to bude OK.
Ale to je zamestnanec .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
sueh Pozri príspevok
Ja nevidím v tom, že predávajúci nemá živnosť žiadny problém, veď ty nemusíš kupovať len od živnostníkov. Ako doklad pre daňovákov mám výdavkový pokl. doklad, kde je podpis dotyčnej osoby. Prípadne ak by išlo o nejaké väčšie množstvo tovaru, alebo majetku, tak by som spravila kúpno-predajnú zmluvu.
No neviem či by sa tej osobe páčil bonzácky zákon, ktorý musíte dodržiavať v prípade prekročenia určenej hranice zákonom.Dúfam že vieme o čom píšem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Známy to zakúpil na svoje meno , na svoju kartu.Tieto pracovné odevy Vám mal predať , buď faktúrou , a ak nie je podnikateľ tak kúpnou zmluvou .Druhý krát sa takýmto transakciám treba vyhýbať .

To je môj názor.
Zdá sa mi to trochu "prešpekulované". Ak by kúpil v hotovosti(nie kartou) a potom si to dal preplatiť, tiež by to mal akože ďalej predať? Je to podobné. Ak mu napríklad chýbalo pár drobných, tak to zaplatil svojou kartou. To by ma zaujímalo stanovisko drsr.
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

Zita5 Pozri príspevok
Známy to zakúpil na svoje meno , na svoju kartu.Tieto pracovné odevy Vám mal predať , buď faktúrou , a ak nie je podnikateľ tak kúpnou zmluvou .Druhý krát sa takýmto transakciám treba vyhýbať .

To je môj názor.
ja kupujem v roznyx obxodox pl. kartou, malo i velkoobnej sieti a nikdy som si nevsimol, ze by to bolo na meno
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

stormcatcher Pozri príspevok
ja kupujem v roznyx obxodox pl. kartou, malo i velkoobnej sieti a nikdy som si nevsimol, ze by to bolo na meno
Platobná karta má svoje identifikačné číslo a je priradená jednoznačne k určitému jedinému účtu.
Na druhej strane môže sa stať, že ja ako majiteľ nemám napríklad pri sebe hotovosť, ani kartu, prípadne nemám na nej dostatočnú sumu. Požiadam priateľa, ktorý mi "vypomôže". Teda mi krátkodobo požičiava iba peniaze a nepredáva mi tovar. Veď je v pôvodnej sume, bez akéhokoľvek navýšenia.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Evanka Pozri príspevok
Platobná karta má svoje identifikačné číslo a je priradená jednoznačne k určitému jedinému účtu.
Na druhej strane môže sa stať, že ja ako majiteľ nemám napríklad pri sebe hotovosť, ani kartu, prípadne nemám na nej dostatočnú sumu. Požiadam priateľa, ktorý mi "vypomôže". Teda mi krátkodobo požičiava iba peniaze a nepredáva mi tovar. Veď je v pôvodnej sume, bez akéhokoľvek navýšenia.
No ja môžem mať viac osobných účtov. To budem musieť dokladovať úbytky na osobných účtoch? A doklad o zaplatení je doklad z registračnej pokladne, to stačí aj na DPH. Možno existuje §, ktorý takéto transakcie neumožňuje. Ja o takom neviem.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

marjankaj Pozri príspevok
No ja môžem mať viac osobných účtov. To budem musieť dokladovať úbytky na osobných účtoch? A doklad o zaplatení je doklad z registračnej pokladne, to stačí aj na DPH. Možno existuje §, ktorý takéto transakcie neumožňuje. Ja o takom neviem.
To netvrdím, že nemôže mať jeden subjekt aj viac účtov. Reč bola o zaplatení "niečoho" z cudzieho účtu. Účet je podľa karty identifikovateľný.

Ja iba tvrdím, že to nechápem ako predaj, ako je to v niektorých príspevkoch (napr 7), ale ako krátkodobú pôžičku. Prečítaj si všetky príspevky, budeš v obraze, prečo som tak reagovala.
Naposledy upravil Evanka : 28.02.10 at 14:06 Dôvod: doplnenie odpovede
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Myslím si, že je rozdiel, či mi známy požičia peniaze, alebo predá veci zo svojho vlastníctva. (Stali sa jeho vlastníctvom v okamihu ich prevzatia v obchode § 614 ods.3 Obč. z.)
Iba že by mali písomne uzavretú zmluvu o obstaraní.
V tomto dávam za pravdu Zite.
Aj keď podľa Obč. zákonníka zmluva nemusí byť písomná, pri takomto nákupe mi môže vzniknúť nahlasovacia povinnosť.
A zaniká mi nárok na prípadný odpočet DPH.
Naposledy upravil ego.mc : 28.02.10 at 14:17 Dôvod: doplnenie
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak mám doklad o nákupe z ERP, tam väčšinou číslo mojej karty nie je uvedené, len na "slížiku" o platbe.
Takže v takýchto prípadoch postupujem ako keby som nákup uskutočnila v hotovosti - veď či si z účtu vyberiem v bankomate a zaplatím v hotovosti alebo zaplatím kartou k osobnému účtu, nevidím žiaden rozdiel.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ego.mc Pozri príspevok
Myslím si, že je rozdiel, či mi známy požičia peniaze, alebo predá veci zo svojho vlastníctva. (Stali sa jeho vlastníctvom v okamihu ich prevzatia v obchode § 614 ods.3 Obč. z.)
Iba že by mali písomne uzavretú zmluvu o obstaraní.
V tomto dávam za pravdu Zite.
Aj keď podľa Obč. zákonníka zmluva nemusí byť písomná, pri takomto nákupe mi môže vzniknúť nahlasovacia povinnosť.
A zaniká mi nárok na prípadný odpočet DPH.
Prevziať ich mohol priamo majiteľ, veď som opisovala situáciu, že som nemala pri sebe takú sumu a dotyčný bol ochotný zaplatiť svojou kartou. Tak by som to nekomplikovala predajom inej osobe a následonou kúpou od nej.
Veď čo by to bol už len za obchod bez zisku?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ego.mc Pozri príspevok
Myslím si, že je rozdiel, či mi známy požičia peniaze, alebo predá veci zo svojho vlastníctva. (Stali sa jeho vlastníctvom v okamihu ich prevzatia v obchode § 614 ods.3 Obč. z.)
A zaniká mi nárok na prípadný odpočet DPH.
Iba že by mali písomne uzavretú zmluvu o obstaraní.
V tomto dávam za pravdu Zite.
Aj keď podľa Obč. zákonníka zmluva nemusí byť písomná, pri takomto nákupe mi môže vzniknúť nahlasovacia povinnosť.
Takže
Prípad 1.
Ja nakúpim niečo pre podnikateľa kartou zo svojho účtu. Potom si to dám na druhý deň preplatiť cez výdavkový pokladničný blok. Toto bude ako predaj.

Prípad č. 2
Podnikateľ mi dá peniaze cez výdavkový pokladničný blok. Na druhý deň pre neho kúpim "niečo" kartou z osobného účtu. Toto bude akože v poriadku.

Neberte to ako návod na obchádzanie zákona. Rozdiel bude iba v dátume.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Evanka.
Reagoval som na túto situáciu:
palatinusova Pozri príspevok
Napríklad - známy nakúpil pracovné odevy - zaplatil vlastnou kartou, my sme mu dali peniaze z pokladne a ako doklad mame pokladničný blok, na ktorom je pripnutý doklad o platbe z účtu ktorý nie je náš. Nedá sa to jednoducho dať do účtovníctva bez dokladu o platbe z účtu - len pokladničný blok?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Reagovala som na túto situáciu:

palatinusova Pozri príspevok
1. Môžeme do výdavkov z pokladne zaradiť platbu, ktorú spravila ina osoba platobnou kartou zo svojho účtu?

2. Pravidelne nakupujeme za "súkromné peniaze" a na konci mesiaca si bločky preplatíme z pokladne. Výdavkový blok vystavíme na meno toho, komu vydávame peniaze nie na predajcu - je to správne?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Evanka Pozri príspevok
Platobná karta má svoje identifikačné číslo a je priradená jednoznačne k určitému jedinému účtu.
Na druhej strane môže sa stať, že ja ako majiteľ nemám napríklad pri sebe hotovosť, ani kartu, prípadne nemám na nej dostatočnú sumu. Požiadam priateľa, ktorý mi "vypomôže". Teda mi krátkodobo požičiava iba peniaze a nepredáva mi tovar. Veď je v pôvodnej sume, bez akéhokoľvek navýšenia.
Evanka ja som skôr reagoval na podčiarknuté. Tento týždeň mi jedna klientka priniesla faktúry za telefón. Uhrádzala ich cez bankomat kartou z osobného účtu. Vraj je to doklad o úhrade. Nevedel som ju presvedčiť, že doklad o úhrade je bankový výpis. Z toho lístka sa nedalo určiť skoro nič, iba suma, VS a účet na ktorý platba bola poslaná.
Preto si myslím, že ten lístok je iba pre prípadnú reklamáciu v mojej banke. Na nič iné sa nedá použiť. A bankomat ho vždy nemusí vydať. Teda do účta nemám čo dať.

Mne príde jednoduchšie zaúčtovať jeden doklad(ERP) ako
1. poskytnutie zálohy
2. kúpa cez ERP
3. vyúčtovanie zálohy
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať