Zavrieť

Porady

Do roku 2009 alebo 2010?

Ahojte,

chcem sa vás spýtať účtujem v PU a teraz v januári sme vystavili dobropis, kde dobropisujeme služby z roku 2009. Myslím si že tú službu musím dať mínusom na 602 v roku 2009 a DPH môže byť aj január2010, alebo musím dať dátum dodania december 2009?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Predpokladám že vystavujete dobropis na zníženie ceny za službu na základe zmluvy, kde ste nedodržali povedzme termín, podmienky prípadne kvalitu, potom by som dal dátum dodania deň kedy to je zrejmé zo zmluvy alebo kedy ste sa na zľave dohodli, ak by to bol rok 2010 tak by som to cez účty časového rozlíšenia dal tak aby som to daňovo dostal do roku 2009.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    dnes mi to fakt nemysli...

    mam vystavit dobropis ku fakture z minuleho roka... dph bude teraz v januari /resp. 1.Q/ ... ale mame uz podane danove priznanie k dani z prijmu PO za 2009 ...

    nemala som tu cest robit dobropis na prelome rokov... musim teraz prerobit aj danove priznanie k dani z prijmu?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ked zauvazujem, tak mi vychadza:
    Ak ten dobropis casovo suvisi s r. 2009, patri tam. Dobropisom by sa vam zvysila danova povinnost, co je dovod (a povinnost) na podanie opravneho DP.
    Mozno za zvazenie stoji aj "vyznamnost"... o aku sumu ide a ci je efektivne sa oprave minuleho roku venovat , resp. v akej vyske je rozdiel na dani po oprave.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    lianka: rozmyslam tym istym smerom...

    kazdu chvilu pride sefka a budem presne vediet dovod dobropisovania...lebo zatial netusim, ci ide o znizenie dodavky, ci ceny alebo dakej zlavy...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lianka Pozri príspevok
    Ked zauvazujem, tak mi vychadza:
    Ak ten dobropis casovo suvisi s r. 2009, patri tam. Dobropisom by sa vam zvysila danova povinnost, co je dovod (a povinnost) na podanie opravneho DP.
    Mozno za zvazenie stoji aj "vyznamnost"... o aku sumu ide a ci je efektivne sa oprave minuleho roku venovat , resp. v akej vyske je rozdiel na dani po oprave.
    Len si dovolím trochu poopraviť, ak vystaví dobropis, DP sa tým zníži.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Tweety Pozri príspevok
    Len si dovolím trochu poopraviť, ak vystaví dobropis, DP sa tým zníži.


    Uz to asi ani mne nemysli.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    tak dobropis som vyriesila...

    ale ma to pokracovanie... vcera dosiel dalsi list od tohto odberatela, ze ziada vystavit dalsi dobropis... to by bolo ok...

    ale zaroven nam vracaju fakturu, kt. sa dobropis tyka, pretoze je vystavena 30.12.2009, zdanitelne plnenie tiez 12/2009... a im prisla 29.01.2010, co je citujem "4 dni po termine na podanie dph za 12/2009" a preto ju nemozu prijat...

    mozu z tohto dovodu vratit fakturu a ziadat o vystavenie dobropisu, resp. storno???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andreaS Pozri príspevok
    tak dobropis som vyriesila...

    ale ma to pokracovanie... vcera dosiel dalsi list od tohto odberatela, ze ziada vystavit dalsi dobropis... to by bolo ok...

    ale zaroven nam vracaju fakturu, kt. sa dobropis tyka, pretoze je vystavena 30.12.2009, zdanitelne plnenie tiez 12/2009... a im prisla 29.01.2010, co je citujem "4 dni po termine na podanie dph za 12/2009" a preto ju nemozu prijat...

    mozu z tohto dovodu vratit fakturu a ziadat o vystavenie dobropisu, resp. storno???
    Nie, toto nie je dôvod na vrátenie faktúry.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    je to obrovska firma, preto ma tento dovod na vratenie a neuznanie faktury velmi prekvapil...

    asi im poslem odpoved s citaciou zakona o uplatneni dph

    rolandik je offline (nepripojený) rolandik

    rolandik
    andreaS Pozri príspevok
    je to obrovska firma, preto ma tento dovod na vratenie a neuznanie faktury velmi prekvapil...

    asi im poslem odpoved s citaciou zakona o uplatneni dph
    Riešim rovnaký problém. Ale ani list nepomohol. Kde nie je vôla, nie je bohužial ani cesta.

    books je offline (nepripojený) books

    books
    Prosím o radu(ešte som nerobila dobropis).
    Vystavili sme faktúru firme XY ešte v roku 2008 a aj 2009 za vykonané práce,ktoré neboli doteraz uhradené.Boli tam menšie komplikácie.
    Dali sme to na súd,ale pred súdnym pojednávaním sme sa dohodli na mimosúdnom urovnaní.
    Takže nám nevyplatia celú sumu,ale my im máme vystaviť na dohodnutú čiastku dobropis (to bude zľava na vykonané práce).
    Dobropis budem vystavovať v roku 2010 a prosím Vás ako mám postupovať.
    1. z dobropisu si uplatním DPH v roku 2010(kedy ho budem vystavovať)?
    2. Mne sa ponížia výnosy z roku 2008 aj 2009 a čo s tým?
    3. Ako to zaúčtovať,do akého obdobia?
    Prosím Vás o Vašu pomoc a rady.
    Ďakujem.
    Naposledy upravil books : 04.03.10 at 09:29 Dôvod: doplnenie.

    books je offline (nepripojený) books

    books
    books Pozri príspevok
    Prosím o radu(ešte som nerobila dobropis).
    Vystavili sme faktúru firme XY ešte v roku 2008 a aj 2009 za vykonané práce,ktoré neboli doteraz uhradené.Boli tam menšie komplikácie.
    Dali sme to na súd,ale pred súdnym pojednávaním sme sa dohodli na mimosúdnom urovnaní.
    Takže nám nevyplatia celú sumu,ale my im máme vystaviť na dohodnutú čiastku dobropis (to bude zľava na vykonané práce).
    Dobropis budem vystavovať v roku 2010 a prosím Vás ako mám postupovať.
    1. z dobropisu si uplatním DPH v roku 2010(kedy ho budem vystavovať)?
    2. Mne sa ponížia výnosy z roku 2008 aj 2009 a čo s tým?
    3. Ako to zaúčtovať,do akého obdobia?
    Prosím Vás o Vašu pomoc a rady.
    Ďakujem.

    Posúvam.
    Katarína Cigánová
    books Pozri príspevok
    Prosím o radu(ešte som nerobila dobropis).
    Vystavili sme faktúru firme XY ešte v roku 2008 a aj 2009 za vykonané práce,ktoré neboli doteraz uhradené.Boli tam menšie komplikácie.
    Dali sme to na súd,ale pred súdnym pojednávaním sme sa dohodli na mimosúdnom urovnaní.
    Takže nám nevyplatia celú sumu,ale my im máme vystaviť na dohodnutú čiastku dobropis (to bude zľava na vykonané práce).
    Dobropis budem vystavovať v roku 2010 a prosím Vás ako mám postupovať.
    1. z dobropisu si uplatním DPH v roku 2010(kedy ho budem vystavovať)?
    2. Mne sa ponížia výnosy z roku 2008 aj 2009 a čo s tým?
    3. Ako to zaúčtovať,do akého obdobia?
    Prosím Vás o Vašu pomoc a rady.
    Ďakujem.
    DPH ide určite do toho obdobia kedy fyzicky vystavuješ dobropis . čiže určite 2010 . Poníženie výnosov by som asi zvažovala tak , kedy máš nejaké konečný zápis o celej záležitosti. mali by o tom byt nejaké písomné vyrozumenia , a ak ste sa na konečnom riešení dohodli v r. 2010 tak by som to asi dala do r. 2010 . Samozrejme ak je tam dohoda napr. 12.1.2010 - tak je na zváženie rok 2009 .

    books je offline (nepripojený) books

    books
    Katarína Cigánová Pozri príspevok
    DPH ide určite do toho obdobia kedy fyzicky vystavuješ dobropis . čiže určite 2010 . Poníženie výnosov by som asi zvažovala tak , kedy máš nejaké konečný zápis o celej záležitosti. mali by o tom byt nejaké písomné vyrozumenia , a ak ste sa na konečnom riešení dohodli v r. 2010 tak by som to asi dala do r. 2010 . Samozrejme ak je tam dohoda napr. 12.1.2010 - tak je na zváženie rok 2009 .
    Ďakujem.
    Dohoda o urovnaní bude v tomto mesiaci - marec 2010.
    Takže to zhrniem:
    - DPH bude tiež v marci 2010,kedy vystavím dobropis na uskutočnené práce(poskytnutá zľava)
    - zníženie výnosov z pôvodných faktúr (2008 a 2009) ponechám v roku 2010

    Ešte raz ďakujem,s takýmto niečim som sa prvýkrát stretla.

    books je offline (nepripojený) books

    books
    books Pozri príspevok
    Prosím o radu(ešte som nerobila dobropis).
    Vystavili sme faktúru firme XY ešte v roku 2008 a aj 2009 za vykonané práce,ktoré neboli doteraz uhradené.Boli tam menšie komplikácie.
    Dali sme to na súd,ale pred súdnym pojednávaním sme sa dohodli na mimosúdnom urovnaní.
    Takže nám nevyplatia celú sumu,ale my im máme vystaviť na dohodnutú čiastku dobropis (to bude zľava na vykonané práce).
    Dobropis budem vystavovať v roku 2010 a prosím Vás ako mám postupovať.
    1. z dobropisu si uplatním DPH v roku 2010(kedy ho budem vystavovať)?
    2. Mne sa ponížia výnosy z roku 2008 aj 2009 a čo s tým?
    3. Ako to zaúčtovať,do akého obdobia?
    Prosím Vás o Vašu pomoc a rady.
    Ďakujem.
    Posúvam.
    Ako by ste to riešili?
    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.