Zavrieť

Porady

Dan z prijmu pri predaji nehnutelnosti

Prosim o radu pri nasledovnom probleme:
znama mala 2 surodencov, v roku 2008 po smrti rodicov zdedili nehnutelnost, ktoru zdedili kazdy v 1/3.
jedna zo sestier v roku 2008 zomrela a jej cast zdedili zvysni dvaja surodenci rovnakym dielom,cize kazdy vlastnil polovicu nehnutelnosti.
Do roku 2008 bola nehnutelnost vo vlastnictve rodicov viac ako 10 rokov.

Dvaja zijuci surodenci dom v roku 2009 predali. Je tento predaj u jednotlivych surodencov predmetom dane z prijmov?ak ano,v plnej vyske,alebo len z casti? Snazila som sa preluskat temy na porade,ale nenasla som odpoved - nie som si ista,ci sa jedna o dedenie v priamom rade.

Dakujem za vase skusenosti a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Presne nad tým rozmýšľam aj ja. Máme v rodine podobný prípad - otec dedil po matke so svojimi súrodencami a neskôr po bezdetnej sestre v dedičskom konaní vyplatiť podieli ďalším sestrám a následne tú nehnuteľnost predal. Po matke je to priamy rad, ale po sestre podľa mňa nie.

    Teda príjem by sa mal rozdeliť na podieli, ktoré sú oslobodené a ktoré nie a následne podľa toho s uplatneným výdavkov zdaniť.?

    Zahrnúť vyplatené podieli setier do dedičtva po bezdetnej sestre?

    Prosím, napíšte svoj názor!

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Ešte som trochu viacej hľadala a našla som toto. Je to síce staršie, ale myslím, že to platí aj na r. 2009.

    Pokyn DR SR
    k zdaňovaniu príjmov fyzických osôb z predaja nehnuteľností
    (vypracované podľa právneho stavu platného k 31.12.2005)

    oslobodenie od dane pri predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným
    dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov

    Ak ide o predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, potom podľa § 9 ods. 1 písm. c) zákona, je príjem z predaja oslobodený od dane za podmienky, že uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov).
    Poznámka: O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t. j. priamy predok alebo priamy potomok (napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).


    Príklad č. 9:
    V apríli 2005 predala daňovníčka rekreačnú chatu, ktorú nadobudla v roku 2004 dedením po svojej sestre. Sestra nadobudla chatu kúpou v roku 1998. Predávanú nehnuteľnosť síce daňovníčka nadobudla dedením, ale nakoľko nešlo o dedenie v priamom rade, na účely oslobodenia príjmu od dane nie je možné aplikovať ustanovenie § 9 ods. 1 písm. c) zákona. Podmienky na oslobodenie takejto nehnuteľnosti od dane sú ustanovené v § 9 ods. 1 písm. b) zákona. Nakoľko k predaju rekreačnej chaty došlo do piatich rokov od jej nadobudnutia, príjem z predaja nie je oslobodený od dane.


    jeja21 je offline (nepripojený) jeja21

    jeja21
    Dobrý deň. Ja mám trošku iný problém. Dedo dedil v roku 2009 - nie v priamom rade a následne dom predal. V dedičskom konaní je cena domu 100 000 Sk, v znaleckom posudku 450 000 SK a on ho predal za 550 000 Sk, čo je uvedené v kúpnej zmluve. Aký rozdiel sa dáva do daňového priznania? 550 000-100 000 alebo 550 000-450 000?A aby toho nebolo málo, má zmluvu o budúcej zmluve, keďže sa ešte čaká na prepis polovice domu na jeho meno z nejakého predka. Teraz mu kupujúci vyplatil 300 000,- Sk a po prepise mu ešte vyplatí 250 000 SK.
    Ďakujem

    Dan z prijmu pri predaji nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.