Zavrieť

Porady

nesprávny odvod do zdravotnej poisťovne pri PN

Pozdravujem Vás, potrebovala by som poradiť, mám pracovníka na PN celý mesiac, čiže nemal žiaden VZ pre platenie poistenia, ale ja som mu omylom v mojom mzdovom programe nevymazala odvod na zdravotne poistenie za ten mesiac. Mne tam totiž automaticky vypočíta zdravotné poistenie zo sumy 3000, a ja musím zmazať dátumy platenia poistenia , čím sa vymaže i odvod. To poistné sme odviedli skôr, ako som prišla na chybu. Ako mám postupovať, vráti mi zdravotná poisťovna odvod?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Skúste si zavolať do tej zdr.poisťovne a dohodnúť sa na ďalšom postupe, buď vám platbu vrátia alebo sa dohodnete že poslúži ako preddavok a v ďalšom období doplatíte len rozdiel.

    SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

    SlavkaS
    Ja navrhujem nasledovné:
    1. ) poslať opravný výkaz
    2. ) napísať list a žiadať započítať preplatok s nasledujúcim mesiacom
    Ale neviem aké majú zvyklosti vo vašej pobočke.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Tiez by som to konzultovala s Vasou ZP, lebo ako aj DU, kazdy ma na zjednodusenie administrativy pre obe strany mozno svoj postup. Radsej s nimi konzultovat, ako dvakrat urobit chybu.

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Dakujem veľmi pekne, a ešte jedna otázka v súvislosti s tým, bude zdravotná poisťovna dodatočne vymahať od poistenca minimálne poistné /420 Sk/za ten mesiac? Nemam s týmto vôbec žiadne skúsenosti, ale podla mna tam bude mat nedoplatok. Dakujem

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    nie nebude, keď je PN, neplatí poistenie

    auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

    auctovnicka
    Ahojte,
    mam asi takyto problem: v mesiaci april som omylom 2 zamestnancom pri vypocte mzdy vypocitala odvod do zdravotnej poistovne nie z ich VZ ale z 6900,-Sk, co je asi u kazdeho rozdiel 40,-Sk. Ten isty problem teda mensi odvod odviedol aj zamestnavatel. Na tuto chybu som prisla az teraz a kedze sa mi este takato vec nestala chcem Vas poprosit o radu, ako mam co najjednoduchsie postupovat, samozrejme, aby som to vyriesila, aby to bolo pri pripadnej kontrole o.k.
    Dakujem za rady.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Oprav mesačný výkaz za apríl, daj jednorazový príkaz k úhrade s dĺžnou sumou, špecifický symbol daj 042006. Zamestnancom to strhni pri najbližšej výplate.

    auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

    auctovnicka
    abel
    Oprav mesačný výkaz za apríl, daj jednorazový príkaz k úhrade s dĺžnou sumou, špecifický symbol daj 042006. Zamestnancom to strhni pri najbližšej výplate.
    Takze to zhrniem ci som to spravne pochopila: povodny mesacny vykaz do ZP za april ponecham, teraz vystavim opravny za april, dalej budem postupovat ako je od teba vyssie napisane. A co mzdy? Alebo mam ten povodny vyhodit zo sanonu, dat tam uz opraveny riadny a doplatit to a zamestnancom to strhnut pri vyplate? Mam v tom trocha chaos. Velmi dakujem za odpoved.
    Naposledy upravil auctovnicka : 08.09.06 at 19:22

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    auctovnicka
    Takze to zhrniem ci som to spravne pochopila: povodny mesacny vykaz do ZP za april ponecham, teraz vystavim opravny za april, dalej budem postupovat ako je od teba vyssie napisane. A co mzdy? Mam v tom trocha chaos. Velmi dakujem za odpoved.
    V najbližšej výplate urob z čistej mzdy zrážku tohoto doplatku poistného. Mali za apríl aj zrazený preddavok na daň?

    auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

    auctovnicka
    Paula
    V najbližšej výplate urob z čistej mzdy zrážku tohoto doplatku poistného. Mali za apríl aj zrazený preddavok na daň?
    Nemali zrazeny preddavok na dan. Este rozmyslam, ze by som mohla vymenit uplne tento aprilovy vykaz do ZP, jednorazovym prikazom by som so spec.symbolom aprila zaplatila tento doplatok, ide radovo o 100,-Sk, ZP by som zaslala opravny vykaz a im by som to z cistej mzdy zrazila, nemohlo by to tak byt? A mzdy by som tiez opravila. Mylim sa v niecom?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    auctovnicka
    Nemali zrazeny preddavok na dan. Este rozmyslam, ze by som mohla vymenit uplne tento aprilovy vykaz do ZP, jednorazovym prikazom by som so spec.symbolom aprila zaplatila tento doplatok, ide radovo o 100,-Sk, ZP by som zaslala opravny vykaz a im by som to z cistej mzdy zrazila, nemohlo by to tak byt? A mzdy by som tiez opravila. Mylim sa v niecom?
    Tak, ako píšeš, ale prvotný výkaz do poisťovne nelikviduj. Založ ho spolu s opravným.

    auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

    auctovnicka
    Paula
    Tak, ako píšeš, ale prvotný výkaz do poisťovne nelikviduj. Založ ho spolu s opravným.
    Takze sa nebudem tvarit, ze sa nic nestalo, povodny vykaz spolu s opravnym zalozim do sanonu a uhrada doplatku tiez bude v uctovnictve, najradsej by som to zaplatila a pre 100,-Sk nemala s tym kopu roboty. Ked to bude takto v evidencii, tiez nemozem opravit mzdy, ze akoze boli dobre spravene? Neviem ci rozmyslam dobrym smerom? Dakujem za odpovede.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Je to na Tebe, ako sa rozhodneš. Ak všetko opravíš, budeš kľudne spať a prestane ťa mátať, že sa raz na chybu príde. Neviem, aké účtovníctvo vediete, ale v PÚ by Ti po púhom doplatení (bez opravy miezd) poistného nesedeli zostatky na účtoch.

    auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

    auctovnicka
    Paula
    Je to na Tebe, ako sa rozhodneš. Ak všetko opravíš, budeš kľudne spať a prestane ťa mátať, že sa raz na chybu príde. Neviem, aké účtovníctvo vediete, ale v PÚ by Ti po púhom doplatení (bez opravy miezd) poistného nesedeli zostatky na účtoch.
    No ved, vediem Podvojne, takze by bolo dobare, keby sa to vsetko plosne opravi. Asi to aj tak spravim, vsetko opravim vratane miezd. Dakujem Ti za konzultacie. Asi si velmi komplikujem zivot.

    PINA je offline (nepripojený) PINA

    nie som zienka domaca PINA
    Zdravim
    mne sa stal podobny pripad, ja som odviedla viac t.j. z vacsieho VZ do ZP este v mesiaci jul, co mam teraz robit, a hlavne, aby si o mne konatelka nemyslela, ze som uplny debil, spolupracujem s nimi iba tento rok a fakt niekedy sa chybicka vloudi, hlavne ked niekedy je toho viac nad hlavu, lenze ona si mysli, ze ked ma platia-externe im robim uctovnictvo, tak mam iba ich a chcu vsetko riesit on-line, proste stale na telefone. Lenze ona si neuvedomuje, ze iba oni by ma neuzivili, takze mam toho viac. To pochopi kazdy, lenze teraz by som to ako mala vyriesit, ak by som chcela urovnat veci v mzdach a v odvodoch tak, aby som ju velmi do toho nemusela zasvacovat a mala mzdy v poriadku. Pomoze mi niekto. Som tak troska zaciatocnik.
    Vdaka

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    PINA
    Zdravim
    mne sa stal podobny pripad, ja som odviedla viac t.j. z vacsieho VZ do ZP este v mesiaci jul, co mam teraz robit
    Pošli opravný výkaz do poisťovní a za august odvody poníž pri úhrade o preplatok za júl . Ak bol zamestnancovi zrazený preddavok na daň, po výpočte správnej mzdy mu vznikol pravdepodobne nedoplatok. Zamestnancovi k čistej mzde za august pripočítaj preplatok poistenia za júl + urob zrážku - nedoplatok na dani. Nedoplatok na dani uhraď DÚ so špeif. symbolom 072006.
    Naposledy upravil Paula : 10.09.06 at 15:43
    ucetni_fantozzi
    prosim o radu, nie som si isty, ako riesit nasledovny problem:

    mam len jedneho zamestnanca, bol cely mesiac PN, ako vyplnam vykaz? pocitam, ze uvediem:
    prihlasenych poistencov: 1
    poistenci bez postihnutia: 1
    pocet zamestnancov, za ktorych sa plati preddavok: 0
    pocet dni: 30, resp. 31
    ostatne plozky 0

    ...je to tak spravne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.