Zavrieť

Porady

DoVP

Dobrý deň prajem všetkým,

prepáčte že sem zase predkladám túto velmi často opakovanú tému, ale už som si prečítala dostatok príspevkov o tejto téme a mám v tom taký menší zmätok...
Takže si chcem overiť, ako to je keď je niekto zamestnaný iba na DoVP a nemá žiadnu inú zmluvu-zamestnávatela,iba túto.
Je to tak že Zamestnávatel do ZP nič neodvádza a ten dohodár si platí 14% sám? A zamestnávateľ teda platí len to 0,8 % úrazové poistenie, ďalej tých 19% a dohodár si môže podpísať vyhlásenie a tým pádom bude mať nárok na odpočítatelnú položku.
Je to tak správne,alebo som niečo prekrútila, alebo vynechala?
Mne ide hlavne o tie odvody do poisťovní.

Vopred velmi pekne dakujem za Vaše odpovede, velmi mi tým pomôžete.

Prajem pekný deň :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Presne tak, ako píšeš. Z dohody o vykonaní práce budeš odvádzať na zdravotné poistenie iba v prípade, ak príjmy od 09 do 12/2005 presiahnu sumu 13000 Sk. Do sociálnej poisťovne odvádza iba zamestnávateľ 0,8 % na úrazové poistenie. Daňové vyhlásenie môžeš mať podpísané aj na dohodu, ak ho nemáš podpísané u iného zamestnávateľa v tom istom mesiaci.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Poopravím Zitu:

    Ak daná osoba je študent alebo dôchodca, tak neplatí preddavky na ZP a v ročnom zúčtovaní si platí poistné na ZP len ak jeho príjem za sept.-dec.2005 prevýši 13000 Sk.

    Ak ide o tzv. "dobrovoľne nezamestnanú osobu", tak tá si platí preddavky sama - 575 Sk mesačne, zo základu 4104,75 Sk mesačne. Ak jej príjem z dohôd bude za sept.-dec.2005 vyšší ako 4 x 4104,15 = 16419 Sk, doplatí si poistné zo sumy nad 16419 Sk.

    Napr. jej príjem z dohôd bude za sept.dec.2005 30000 Sk. Z tejto sumy si v ročnom zúčtovaní vypočíta poistné, 14% je 4200 Sk. Preddavky platila 4x 575 = 2300 Sk. Doplatí zostatok, teda 1900 Sk.

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Ako čítam, tak čítam, ale z tých čísel som mimo. Mám konkrétny problém, kamarátka pracuje ako predavačka v obchode, dostava 40,- Sk/hod., pracuje bud celu smenu alebo polovicu, podľa toho koľko je práce. Je dobrovoľne nezamestnaná, a nevie či ju jej zamestnávateľ prihlásil do SP alebo nie. Keď by ju neprihlásil, to znamená, že tam pracuje načierno, musí si platit poistenie tých 575,- Sk, uvažujem dobre?

    A keby bola prihlásená v SP? Potom by nemusela platiť poistné, platila by len ten rozdiel, ktory jej vyjde v ročnom zučtovani?

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    predpokladám, že nie je v evidencii uchádzačov o zamestnanie, prácu vykonáva na základe dohody o vykonaní práce, tak je povinná platiť preddavky na ZP mesačne vo výške 575,- Sk, bez ohľadu, či je alebo nie je prihlásená v SP. Ak ju zamestnávateľ neprihlásil bude sankcionovaný zo strany SP.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    nikulik
    Ako čítam, tak čítam, ale z tých čísel som mimo. Mám konkrétny problém, kamarátka pracuje ako predavačka v obchode, dostava 40,- Sk/hod., pracuje bud celu smenu alebo polovicu, podľa toho koľko je práce. Je dobrovoľne nezamestnaná, a nevie či ju jej zamestnávateľ prihlásil do SP alebo nie. Keď by ju neprihlásil, to znamená, že tam pracuje načierno, musí si platit poistenie tých 575,- Sk, uvažujem dobre?

    A keby bola prihlásená v SP? Potom by nemusela platiť poistné, platila by len ten rozdiel, ktory jej vyjde v ročnom zučtovani?
    Nikulík rozpíš to podrobnejšie - nejako tomu nerozumiem, na základe čoho pracuje? Daj viac faktov, lebo takto je ťažko poradiť ti.

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    nikulik
    Ako čítam, tak čítam, ale z tých čísel som mimo. Mám konkrétny problém, kamarátka pracuje ako predavačka v obchode, dostava 40,- Sk/hod., pracuje bud celu smenu alebo polovicu, podľa toho koľko je práce. Je dobrovoľne nezamestnaná, a nevie či ju jej zamestnávateľ prihlásil do SP alebo nie. Keď by ju neprihlásil, to znamená, že tam pracuje načierno, musí si platit poistenie tých 575,- Sk, uvažujem dobre?

    A keby bola prihlásená v SP? Potom by nemusela platiť poistné, platila by len ten rozdiel, ktory jej vyjde v ročnom zučtovani?
    to akože tá tvoja kamoška nevie, či podpísala pracovnú zmluvu alebo má dohodu? kým si toto neujasní tak sa k ničomu nedopracujete

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Však ak nepodpisovala žiaden papier, pričom jeden originál mal zostať pre ňu, tak potom naozaj je tam len na čierno.

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Ona podpisovala dohodu, ale len ked bol vietor, ze keby nahodou prisla kontrola, no ale kedze je dobrovolne nezamestnana, tak aj keby bola na dohodu tak si musi platit poistenie do zdravotky vsak? Takze vlastne to je potom pre nu jedno ci je alebo nie, myslim z pohladu platenia do ZP.

    Zaira je offline (nepripojený) Zaira

    Zaira
    Ďakujem Vám všetkým ktorí ste mi pomohli, ste naozaj skvelí ludia.

    Prajem Vám krásny deň :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.