Zavrieť

Porady

Zmluva v ČR - práca v SR : ako a kde s Daňovým priznaním

Dobrý deň,

- minulý rok som skončil školu,
- popri nej som pracoval len na Dohody,
- prácu som vykonával len na území SR
- jedna z dohôd "Dohoda o provedení práce" však bola uzavretá v ČR (sídlo zamestnávateľa). Pracoval som však na SR a mzda bola vyplácaná v EUR, len bola zdaňovaná 15% (podľa českých zákonov)
- môj zárobok bol taký, že mám nárok na vrátenie dane (preplatok).

Neviem však ako postupovať, na aký daňový úrad mám podať daňové priznanie, a aké príjmy a aký preplatok do neho zahrnúť. Na úrade mi povedali, že musím podať jedno daňové priznanie na Slovensku a druhé v ČR. Pričom do obidvoch uvediem všetky príjmy, ale v SR uvediem len preplatok z dohôd v SR a v ČR preplatok z českej dohody.

Mám postupovať takto???

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    robci Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    - minulý rok som skončil školu,
    - popri nej som pracoval len na Dohody,
    - prácu som vykonával len na území SR
    - jedna z dohôd "Dohoda o provedení práce" však bola uzavretá v ČR (sídlo zamestnávateľa). Pracoval som však na SR a mzda bola vyplácaná v EUR, len bola zdaňovaná 15% (podľa českých zákonov)
    - môj zárobok bol taký, že mám nárok na vrátenie dane (preplatok).

    Neviem však ako postupovať, na aký daňový úrad mám podať daňové priznanie, a aké príjmy a aký preplatok do neho zahrnúť. Na úrade mi povedali, že musím podať jedno daňové priznanie na Slovensku a druhé v ČR. Pričom do obidvoch uvediem všetky príjmy, ale v SR uvediem len preplatok z dohôd v SR a v ČR preplatok z českej dohody.

    Mám postupovať takto???

    Ďakujem
    Môj názor:
    V ČR nie si povinný dávať DP, ak sa jednalo o zrážkovú daň, ktorá je považovaná za vysporiadanú. Túto daň v ČR nie je možné vrátiť.
    Podáš DP na Slovensku a uvedieš iba príjmy od slovenských zamestnávateľov.
    Naposledy upravil Evanka : 11.02.10 at 12:34 Dôvod: oprava preklepu

    robci je offline (nepripojený) robci

    robci
    áno, daň bola zrážková, čiže mám nárok na jej vrátenie. A robí to sumu, na ktorej mi dosť záleží.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Tak musíš podať DP v ČR ako daňovník z obmedzenou daňovou povinnosťou v ČR. Nemôžeš očakávať, že Ti zo slovenského štátneho rozpočtu bude vrátená daň, ktorá Ti bola zrazená a odvedená do českého štátneho rozpočtu. O vrátenie preplatku musíš požiadať v krajine zdroja príjmu, t.j. v ČR.

    robci je offline (nepripojený) robci

    robci
    Johanka Pozri príspevok
    Tak musíš podať DP v ČR ako daňovník z obmedzenou daňovou povinnosťou v ČR. Nemôžeš očakávať, že Ti zo slovenského štátneho rozpočtu bude vrátená daň, ktorá Ti bola zrazená a odvedená do českého štátneho rozpočtu. O vrátenie preplatku musíš požiadať v krajine zdroja príjmu, t.j. v ČR.
    A keď podám daňové priznanie v ČR, uvediem v ňom všetky príjmy, teda aj zo Slovenska? A na Slovensku už daňové priznanie podávať netreba? Pretože ja som mal príjem z ČR aj SR a chcem vrátiť daň z obidvoch štátov

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    robci Pozri príspevok
    áno, daň bola zrážková, čiže mám nárok na jej vrátenie. A robí to sumu, na ktorej mi dosť záleží.
    Myslím, že v ČR nie je možné považovať zrážkovú daň za zálohovú a preto ju nie je možné vrátiť. Skús zistiť na niektotom DU v ČR.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Doplním:
    V zákone DZP ČR som skutočne nenašla možnosť prekvalifikovania zrážkovej dane na zálohovú (u nás preddavkovú).
    Potvrdila mi to aj pani daňová poradkyňa v ČR. Našla som aj toto na webe

    Kdy student daňové přiznání nepodává a sražená daň z brigády se mu nevrací?
    Pokud student pracoval na brigádě v průběhu roku 2008 a v měsících kdy pracoval mu hrubá mzda nepřesáhla 5 000 Kč za měsíc, pak studentovi zaměstnavatel zdanil takový příjem tzv. srážkovou daní 15 %. Srážkovou daní je studentova daňová povinnost vyrovnána, tato daň se v rámci daňového přiznání již nevrací. Student již takto sraženou daň nemůže získat z daňového přiznání nazpět.

    Zdá sa, že moja pôvodná odpoveď bola správna.
    Bolo by ešte dobré konkretizovať, o akú činnosť (príjem) sa jednalo, a na základe akého § bol zrazený príjem zrážkovou daňou, keďže tvrdíš, že sa jednalo o jednorázový príjem a daň činí dosť vysokú čiastku.

    robci je offline (nepripojený) robci

    robci
    Evanka Pozri príspevok
    Doplním:
    V zákone DZP ČR som skutočne nenašla možnosť prekvalifikovania zrážkovej dane na zálohovú (u nás preddavkovú).
    Potvrdila mi to aj pani daňová poradkyňa v ČR. Našla som aj toto na webe

    Kdy student daňové přiznání nepodává a sražená daň z brigády se mu nevrací?
    Pokud student pracoval na brigádě v průběhu roku 2008 a v měsících kdy pracoval mu hrubá mzda nepřesáhla 5 000 Kč za měsíc, pak studentovi zaměstnavatel zdanil takový příjem tzv. srážkovou daní 15 %. Srážkovou daní je studentova daňová povinnost vyrovnána, tato daň se v rámci daňového přiznání již nevrací. Student již takto sraženou daň nemůže získat z daňového přiznání nazpět.

    Zdá sa, že moja pôvodná odpoveď bola správna.
    Bolo by ešte dobré konkretizovať, o akú činnosť (príjem) sa jednalo, a na základe akého § bol zrazený príjem zrážkovou daňou, keďže tvrdíš, že sa jednalo o jednorázový príjem a daň činí dosť vysokú čiastku.
    Ďakujem za odpoveď, cenim si to Jednalo sa o prácu dokladania tovaru v hypermarkete. Zamestnávala ma česká agentúra, no prácu som vykonával na Slovensku. A jednalo sa o "Dohodu o provedení práce" na dobu jedného roka. Mzda bola vyplácaná každý mesiac a bola z nej odvedená daň 15%. Tak isto ako u nás, len u nás je to 19%. A potom si môžem nárokovať na vrátenie tejto dane...Takže v ČR takúto možnosť nemajú???? To ma dosť prekvapuje, keď si plno ľudí žiada o vrátenie dane napríklad z USA

    kubimo je offline (nepripojený) kubimo

    kubimo
    Dobry den,

    potrebujem poradit ohladom podania DP z prijmov FO za rok 2009, myslim ze tematicky sedim do tejto temy :-)

    Udaje:
    - pocas celeho roka 2009 som bola zamestnana u 1 zamestnavatela v SR (pracovna zmluva),
    - popritom som robila na dohodu o vykonani prace pre cesku firmu so sidlom v CR (dohoda o provedeni prace (do 150 hod rocne));
    z prijmu z dohody bola zrazena dan.

    Otazky:
    Mam povinnost priznat prijem z uvedenej dohody o vykonani prace?
    Ak ano - v slovenskom DP?
    Alebo treba robit 2 DP:
    - slovenske DP (z prijmov od slovenskeho zamestnavatela)
    - a ceske DP (z prijmu z dohody o vykonani prace pre cesku firmu)?

    Dakujem vopred za odpovede.

    robci je offline (nepripojený) robci

    robci
    Evanka Pozri príspevok
    Už iba jedna otázka si si istý, že sa nejednalo o zálohovú daň?
    Neviem čo je zálohová daň, ale na Potvrdeni o prijmoch z tej firmy je dan uvedena ako zrážková

    robci je offline (nepripojený) robci

    robci
    kubimo Pozri príspevok
    Dobry den,

    potrebujem poradit ohladom podania DP z prijmov FO za rok 2009, myslim ze tematicky sedim do tejto temy :-)

    Udaje:
    - pocas celeho roka 2009 som bola zamestnana u 1 zamestnavatela v SR (pracovna zmluva),
    - popritom som robila na dohodu o vykonani prace pre cesku firmu so sidlom v CR (dohoda o provedeni prace (do 150 hod rocne));
    z prijmu z dohody bola zrazena dan.

    Otazky:
    Mam povinnost priznat prijem z uvedenej dohody o vykonani prace?
    Ak ano - v slovenskom DP?
    Alebo treba robit 2 DP:
    - slovenske DP (z prijmov od slovenskeho zamestnavatela)
    - a ceske DP (z prijmu z dohody o vykonani prace pre cesku firmu)?

    Dakujem vopred za odpovede.
    Ty máš presne taký istý problém ako ja! a snažím sa ho vyriešiť.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    robci Pozri príspevok
    Neviem čo je zálohová daň, ale na Potvrdeni o prijmoch z tej firmy je dan uvedena ako zrážková
    Ak mesačný príjem presahuje sumu 5000 Kč, zamestnávateľ zrazí a odvedie zálohovú daň. V opačnom prípade sa jedná o daň zrážkovú.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    kubimo Pozri príspevok
    Dobry den,

    potrebujem poradit ohladom podania DP z prijmov FO za rok 2009, myslim ze tematicky sedim do tejto temy :-)

    Udaje:
    - pocas celeho roka 2009 som bola zamestnana u 1 zamestnavatela v SR (pracovna zmluva),
    - popritom som robila na dohodu o vykonani prace pre cesku firmu so sidlom v CR (dohoda o provedeni prace (do 150 hod rocne));
    z prijmu z dohody bola zrazena dan.

    Otazky:
    Mam povinnost priznat prijem z uvedenej dohody o vykonani prace?
    Ak ano - v slovenskom DP?
    Alebo treba robit 2 DP:
    - slovenske DP (z prijmov od slovenskeho zamestnavatela)
    - a ceske DP (z prijmu z dohody o vykonani prace pre cesku firmu)?

    Dakujem vopred za odpovede.
    Málo informácií.
    Jednalo sa o zálohovú daň, alebo zrážkovú?

    robci je offline (nepripojený) robci

    robci
    Evanka Pozri príspevok
    Ak mesačný príjem presahuje sumu 5000 Kč, zamestnávateľ zrazí a odvedie zálohovú daň. V opačnom prípade sa jedná o daň zrážkovú.
    Tak v tomto prípade sa potom jedná o zálohovú daň..mesačný príjem bol nižší ako 5000Kč. Teda, tá mzda mi bola vyplácaná v eurách, ale určite to nie je 5000Kč.

    siskage je offline (nepripojený) siskage

    siskage
    Dobrý deň,
    manžel pracuje v ČR. Každoročne podáva daňové priznanie v SR.
    1. Má si podávať daňové priznanie aj v ČR? Mesačne sa mu ako riadnemu zamestnancovi vypláca mzda a zráža zálohová daň.
    2. Je to preňho povinnosť v ČR?
    3. Alebo stačí, ak je podané len u nás?
    4. Má mu český zamestnávateľ povinnosť urobiť ročné zúčtovanie dane alebo je to ako u nás na požiadanie?
    Vďaka za odpoveď.

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    mám tiež danovníka v pracovnom pomere v SR a mal dohodu o vykonaní práce v CR na 45000 CZK, zrazili mu v CR zálohu na dan. V DP v SR som mu tento príjem vyňala a pýtam sa, či si môže požiadať o vrátenie dane v CR?

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    alex1 Pozri príspevok
    mám tiež danovníka v pracovnom pomere v SR a mal dohodu o vykonaní práce v CR na 45000 CZK, zrazili mu v CR zálohu na dan. V DP v SR som mu tento príjem vyňala a pýtam sa, či si môže požiadať o vrátenie dane v CR?
    posúvam
    a ešte ma zaujíma, že či si môže aj tento danovník v CR uplatniť nedzan.čiastku na danovníka. Keď som si to pokusne nahodila do ich tlačiva, túto čiastku mi tam automaticky nahodilo a vychádza mi preplatok
    maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac evka-janekova
    pomohli by mi odpovede na hore uvedené dve otázky.Možem požiadať o vrátenie dane z ČR aj dodatočne za rok 2008?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.