Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2009

Dobrý deň ,potrebovala by som poradiť,môj syn v roku 2009 pracoval u jedného zamestnávateľa 5 mesiacov na dohodu a 7 mesiacov ako riadny zamestnanec.DP si robí sám ,zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie o príjmoch Fo zo záv.činnosti,kde mu upl.nezd.čiastku le za 7 mesiaco,/335,47x7 to jest.2348.29/,vyčíslil úhrn zúč.a vypl.príjmov z k

torých sa daň vyberá zráž. a daň z tohto príjmu,ktorá bola vybraná.V DP si akú čiast.má uplatniť? nie 4025.70?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzanka222 je offline (nepripojený) zuzanka222

    zuzanka222
    No ak správne vyplnil DP ,tak potom by mu mal Daňový úrad daň vrátiť.Základ dane mal nižšší ako je 4025.70,čiže v DP sa ako zákl.dane uvedie 0,má to správne?

    viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

    viktor24
    dobry den,
    zamestnanec zomrel v novembri 2009. V danovom priznani za rok 2009 sa uplatni na danovnika cela ciastka nezdan. sumy tj. 4025,70 EUR a danovy bonus za 12 mesiacov (resp. rozdiel medzi skutocne uplatnenymi bonusmi za 1-11/09 a medzi narokovatelnym dan. bonusom za 1-12/09)?
    suhlasite?

    hajni je offline (nepripojený) hajni

    hajni
    zuzanka222 Pozri príspevok
    No ak správne vyplnil DP ,tak potom by mu mal Daňový úrad daň vrátiť.Základ dane mal nižšší ako je 4025.70,čiže v DP sa ako zákl.dane uvedie 0,má to správne?
    Základ dane na riadku 36 uvedie skutočnú sumu, ktorú vypočítal a na riadku 44 uvedie základ dane znížený o NČZD, čiže v tomto prípade 0. Máš to napísané aj v samotnom tlačive DP. Pokiaľ však si uplatňuje zamestnaneckú prémiu, tak si NČZD neuplatňuje.

    hajni je offline (nepripojený) hajni

    hajni
    viktor24 Pozri príspevok
    dobry den,
    zamestnanec zomrel v novembri 2009. V danovom priznani za rok 2009 sa uplatni na danovnika cela ciastka nezdan. sumy tj. 4025,70 EUR a danovy bonus za 12 mesiacov (resp. rozdiel medzi skutocne uplatnenymi bonusmi za 1-11/09 a medzi narokovatelnym dan. bonusom za 1-12/09)?
    suhlasite?
    Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň len o sumu DB za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie.
    Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa §5..... môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom.
    Keďže daňovník zomrel v novembri určite nežil s dieťaťom v decembri v spoločnej domácnosti. Z tohto dôvodu by som ja DB za december neuplatňovala.

    nurka je offline (nepripojený) nurka

    mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac nurka
    dobry,brat bol zivnostnikom do 8/2009,potom dobrovolne nezamestnany.moze si uplatnit danovy bonus za cely rok?

    viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

    viktor24
    No ano, ja som tiez najprv dal ten dan. bonus za 11 mesiacov, ale stale mi zahlasilo, ze su logicke chyby v dan. priznani (tlacivo som vyplnal na stranke dan. uradu). Ked som zaskrtol policko, ze na deti sa uplatnuje dan. bonus za 12 mesiacov, zrazu som mal DP v poriadku. Tak ju uz neviem...

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    nurka Pozri príspevok
    dobry,brat bol zivnostnikom do 8/2009,potom dobrovolne nezamestnany.moze si uplatnit danovy bonus za cely rok?
    ak spĺňa obe podmienky:
    - hrubý príjem aspoň vo výške 6násobku MM t.j. 1.773,00 a kladný základ dane aspoň vo výške 1,00 € - tak áno.

    Bubi200 je offline (nepripojený) Bubi200

    Bubi200
    Dobrý deň. Prosím o radu. Moja mama bola v r. 09 celý rok zamestnaná u jedného (teraz už bývalého) zamestnávateľa. Za rok 2009 jej vystavil potvrdenie o príjmoch a preddavkoch na daň ale v položke Nezdaniteľná časť na daňovníka uviedol sumu 3927,24 € (mesiace 1-12). Môže mama takto vyplnené potvrdenie priložiť k daň. priznaniu, keď v daň. priznaní bude mať ako nezdaniteľnú časť na daňovníka sumu 4025.70€? Ďakujem

    Bubi200 je offline (nepripojený) Bubi200

    Bubi200
    A to potvrdenie od zamestnávateľa je správne? nemá si ho dať opraviť? Nebude s tým na daňovom problém? Ďakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Bubi200 Pozri príspevok
    A to potvrdenie od zamestnávateľa je správne? nemá si ho dať opraviť? Nebude s tým na daňovom problém? Ďakujem
    Ano je správne to potvrdenie, nič nemusí opravovať. Toto potvrdenie dáš ako prílohu k DP.

    nurka je offline (nepripojený) nurka

    mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac nurka
    Aknazuz Pozri príspevok
    ak spĺňa obe podmienky:
    - hrubý príjem aspoň vo výške 6násobku MM t.j. 1.773,00 a kladný základ dane aspoň vo výške 1,00 € - tak áno.
    dakujem za odpoved

    mapa je offline (nepripojený) mapa

    mapa
    Ako fyzická osoba som kúpil nehnuteľnosť v roku 2008 za 790,-euro, v r. 2009 som predal za 2 380,-euro, daň z príjmu odvediem zo sumy
    2380,- mínus 790,- ,alebo 2 380,- mínus 894,60
    Prosím chcem sa spýtať al si daňovník uplatňuje zníženie základu dane o životnú poistku, ktorú zaplatil vo výške 200 € musí si uplatniť celých 200, alebo môže len časť?

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Dobrý deň. Z potvrdenia o príjme: zrazené príspevky na doplnkové dochodkové sporenie/poistenie/ §11 ods 4 písm. a, túto čiastku uvediem do DP "A" do riadku 39, ako nezdaniteĺnú čiastku?
    Ďakujem

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Ejo Pozri príspevok
    Dobrý deň. Z potvrdenia o príjme: zrazené príspevky na doplnkové dochodkové sporenie/poistenie/ §11 ods 4 písm. a, túto čiastku uvediem do DP "A" do riadku 39, ako nezdaniteĺnú čiastku?
    Ďakujem
    áno uvádzaš ju do riadku 39 v DP typ A

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.