Zavrieť

Porady

odpočítateľná položka na manželku

Dobrý deň, prosila by som o radu, je to trochu komplikované a preto je otazka dlhsia, ale ak by jej niekto porozumel a poradil, tak vopred ďakujem.
Mali sme v praci zamestnankyňu, ktorej bol vo februari 2009 priznaný čiastočný invalidný dôchodok 220,- Eur,následne bol s ňou rozviazaný pracovný pomer,bolo jej vyplatené odstupné+preplatená dovolenka.Teraz si požiadala o RZ , v ktorom si uplatní odpoč.položku do výšky DZ 3 250,-Eur. To je vsetko ok, ale u nas pracuje aj jej manzel, ktorý si chce na nu uplatnit odpočitatelnu položku - jej čast, ale myslim si ze uz nemôže, nakolko jeho manželka si ju aj ked nie celu uplatnila a jemu ako manželovi sa budu do prijmu maželky započitavat vsetky jej prijmy , a to: dôchodok 220O, podpora v nezamestnanosti cca 2000,-Eur a to je viac ako cela OP , alebo mu ten rozdiel 4025,70-3250=775,70 snád patrí, no neviem .Viem ze do jej RZ samozrejme dôchodok a podpora nejde.
Usporiadat
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

Zamestnankyňa má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku na rok 4025,70 €. Aj keď si zamestnankyňa uplatnila celú nezdaniteľnú čiastku, toto nemá vplyv na uplatnenie si nezdaniteľnej časti manželovi na ňu. Len on má na manželku nárok na odpočítanie na rozdiel 4025,70 - všetky príjmy jeho manželky.
Naposledy upravil JuKaS : 12.02.10 at 20:39 Dôvod: oprava chýb
0 0
Magda61 Magda61

Magda61 je offline (nepripojený) Magda61

Dakujem za odpoved , ved to som vlastne chcela , ved jej príjmy presahuju 4025,70 a to znamena , ze si na manželku vlastne nic neuplatní, teda v prípade ak sa u manžela zapocitavaju vsetky prijmy manzelky , ktoré som spominala- podpora, PN ,inv.dôchodok
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Magda61 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved , ved to som vlastne chcela , ved jej príjmy presahuju 4025,70 a to znamena , ze si na manželku vlastne nic neuplatní, teda v prípade ak sa u manžela zapocitavaju vsetky prijmy manzelky , ktoré som spominala- podpora, PN ,inv.dôchodok
Pokial vlastný príjem manželky presahuje sumu 4025,70 €, manžel si nemôže uplatniť NČZD na manželku.
0 0
Magda61 Magda61

Magda61 je offline (nepripojený) Magda61

dakujem, ale zasa sa pytam ci do prijmu manzelky okrem prijmov zo zavislej cinnosti pripocitavam PN, inv.dôchodok a podporu v nezamestnanosti, si myslimze ano, a tym padom jej prijem vysoko presahuje celu odpocitatelnu položku
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Magda61 Pozri príspevok
dakujem, ale zasa sa pytam ci do prijmu manzelky okrem prijmov zo zavislej cinnosti pripocitavam PN, inv.dôchodok a podporu v nezamestnanosti, si myslimze ano, a tym padom jej prijem vysoko presahuje celu odpocitatelnu položku
Magda, ak si dáš do vyhladávania vlastný príjem manželky - mnohokrát rozoberaný na PORADe - zistíš, že vlastným príjmom manželky o.i. je aj dávka v nezamestnanosti, invalidný dôchodok aj nemocenské.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Magda61 Pozri príspevok
dakujem, ale zasa sa pytam ci do prijmu manzelky okrem prijmov zo zavislej cinnosti pripocitavam PN, inv.dôchodok a podporu v nezamestnanosti, si myslimze ano, a tym padom jej prijem vysoko presahuje celu odpocitatelnu položku
Ano je to tak. Pripočítavaš tieto príjmy a manžel vašej pracovníčky si už nemôže nič uplatniť. Možno o rok.
0 0
Magda61 Magda61

Magda61 je offline (nepripojený) Magda61

a znova dakujem , som sa iba dnes zaregistrovala, ale trochu mi trvalo ako to tu funguje, ale som sa nesklamala, lebo Ste mi všetci potvrdili to, co som si myslela, len nas pracovník ma trochu vytočil , lebo si narokoval odpočet na manzelku a ja som mu tvrdila opak, ale on na to ze na" Urade práce mu povedali ze má nárok", tak ma zneistil.Este raz dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Magda61 Pozri príspevok
a znova dakujem , som sa iba dnes zaregistrovala, ale trochu mi trvalo ako to tu funguje, ale som sa nesklamala, lebo Ste mi všetci potvrdili to, co som si myslela, len nas pracovník ma trochu vytočil , lebo si narokoval odpočet na manzelku a ja som mu tvrdila opak, ale on na to ze na" Urade práce mu povedali ze má nárok", tak ma zneistil.Este raz dakujem
Prepáč, nevšimla som si dátum registrácie. Na úrade práce toho narozprávajú ...
0 0
Magda61 Magda61

Magda61 je offline (nepripojený) Magda61

aj tak som rada , ze som si potvrdila pravdu, takze mu nakazem nech mi prinesie vsetky jej prijmy a mu to vysvetlim, ale hoci ak by u nas predtym nepracovala a ja by som ju osobne nepoznala, tak neviem ci by som az tak zistovala jej príjem, zato je to zvlastne, ze manželky nemusia dokladovat prijem, staci prehlasenie manžela v žiadosti o zučtovanie.ved kazda mzdova učtovnička nema tolko času aby patrala po pravde .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Magda61 Pozri príspevok
aj tak som rada , ze som si potvrdila pravdu, takze mu nakazem nech mi prinesie vsetky jej prijmy a mu to vysvetlim, ale hoci ak by u nas predtym nepracovala a ja by som ju osobne nepoznala, tak neviem ci by som az tak zistovala jej príjem, zato je to zvlastne, ze manželky nemusia dokladovat prijem, staci prehlasenie manžela v žiadosti o zučtovanie.ved kazda mzdova učtovnička nema tolko času aby patrala po pravde .
Veľa času nemá, ak to nestihne do pondelka, vydaj mu potvrdenie o zdanitelnej mzde a nech si DP robí sám.
Zaujímalo by ma, akú sumu (za ktorú je sám zodpovedný), by manžel napísal do žiadosti o RZD ako vlastný príjem manželky.
0 0
Magda61 Magda61

Magda61 je offline (nepripojený) Magda61

Sám by nenapisal nič, pretože u nas je taky blby zvyk, ze ziadosti vypisujem ja a zamestnanci ich iba podpisu , viem je to nespravne aj som to chcela zrusit , ale je nas malo, tak je to v pohode, len potom o to ťažšie presvedčím niekoho, ak si myslí že ma na niečo nárok, potom pozerá na mňa, akoby som ja bola tá zlá, čo mu to nechce priznať.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Je mi to dobre známe, ty sa potráp a oni to ocenia
0 0
Magda61 Magda61

Magda61 je offline (nepripojený) Magda61

Díky, je to tak! " ocenia", ahoj
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, prosím o radu. Manžel SZČO si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá v r. 2009 od 1.1. do 30.6.2009 poberala dávku v nezamestnanosti a do konca roka bola evidovaná na UP.Zároveň počas roka mala príjem z poisťovníctva. Ten príjem mala cca. 2100 eur, ale následkom krízy jej poistenci zmluvy o poistení rušili. Tým pádom jej finančná spoločnosť za každú zrušenú zmluvu stornovala províziu. Potrebuje potvrdenie o príjme k DP, ale keďže prerušila kontakty s FS, nemá od koho to potvrdenie pýtať. Vraj má iba výpis, kde je FS posielala provízie a následne stornovala. Môže priložiť takýto výpis ako doklad k vlastnému príjmu manželky? Alebo čo má robiť? Ďakujem za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Manžel SZČO si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá v r. 2009 od 1.1. do 30.6.2009 poberala dávku v nezamestnanosti a do konca roka bola evidovaná na UP.Zároveň počas roka mala príjem z poisťovníctva. Ten príjem mala cca. 2100 eur, ale následkom krízy jej poistenci zmluvy o poistení rušili. Tým pádom jej finančná spoločnosť za každú zrušenú zmluvu stornovala províziu. Potrebuje potvrdenie o príjme k DP, ale keďže prerušila kontakty s FS, nemá od koho to potvrdenie pýtať. Vraj má iba výpis, kde je FS posielala provízie a následne stornovala. Môže priložiť takýto výpis ako doklad k vlastnému príjmu manželky? Alebo čo má robiť? Ďakujem za odpoveď.
Ako jej boli vyplácané príjmy ? Vlastným príjmom manželky, ktorá má príjmy podľa § 6 sú skutočne vyplatené príjmy v danom kal. roku.
0 0
Magda61 Magda61

Magda61 je offline (nepripojený) Magda61

SZČO nemusi dokladovať príjem manželky k DP, ale bude ho musieť dokladovať pri kontrole z DU, a preto je namieste aby všetky príjmy manželky mal zdokladované už teraz.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
Ako jej boli vyplácané príjmy ? Vlastným príjmom manželky, ktorá má príjmy podľa § 6 sú skutočne vyplatené príjmy v danom kal. roku.
Ona uzatvárala životné poistky. Provízie jej chodili na účet. Za každú zrušenú zmluvu jej províziu stornovali. Takže čistý zisk má cca.1000 eur. Nemôže doložiť výpis z účtu ako doklad k DP? Iný papier asi nezoženie. A keď si chce manžel na ňu uplatniť NČ(inak mu vychádza daň), tak tento príjem by mala nejako zdokladovať, keďže bola zaregistrovaná na DU. Nemá ani dohodu o vykonaní práce. Vďaka.
Naposledy upravil mondes : 16.02.10 at 11:49
0 0
faloo faloo

faloo je offline (nepripojený) faloo

pekny den,
ja by som sa chcel spytat:
manzelka je na doktorandskom studiu, kde dostava stipendium..
je toto stipendium povazovane za prijem alebo nie?
mozem si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku?
na jednom danovom mi povedali ze ano na druhom ze nie...
tak dakujem pekne vsetkym co mi napisu
0 0
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

Doktorandské štipendium sa do príjmov počíta.
Podľa môjho názoru si na manželku môžeš uplatniť odpočítateľnú položku, ale takto: ako rozdiel medzi 4025,70 a vyplateným doktorandským štipendiom, ten rozdiel si môžeš uplatniť.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
Ako jej boli vyplácané príjmy ? Vlastným príjmom manželky, ktorá má príjmy podľa § 6 sú skutočne vyplatené príjmy v danom kal. roku.
Príjmy jej boli vyplácané na účet. Pri každej zrušenej poistke musela tú províziu vrátiť. Má k dispozícii len výpis z účtu. Prosím, poradíte mi?
0 0
Načítať ďalšie