Zavrieť

Porady

Účtovanie - nechtový salón

Pekný deň Vám prajem,

začínam robiť JÚ salónu krásy (nechtový dizajn, modeláž nechtov..).

Poprosila by som Vás o pár rád:

1. Neviem (nie som si istá) ako mám účtovať jednotlivé položky, napríklad: kúpa gélov na nechty, pilníkov, štetcov, lakov a rôznych trblietok. Či ich mám aj dávať na sklad, alebo ako krátkodobý majetok, ...respektíve nejak evidovať koľko čoho sa nakúpilo a koľko minulo? Alebo len zaevidovať FA a zaúčtovať úhradu v peňažnom denníku a jednotlé položky ďalej "nepitvať"?
Zatiaľ to robím tak, že štetce evidujem ako krátkodobý majetok + položky vyššie ako 15,- EUR.

2. Môžem zahrnúť do nákladov aj kávu, čaj, kt. svojím zákazníčkam nepredáva, ale len uvarí, keď ich skrášľuje? Zatiaľ to nezahŕňam, len to evidujem ako výdaj z pokladne, ktorý neovplyvňuje základ dane (reprezentačné).

3. Môžem zahrnúť do nákladov kúpu kvetu, kvetináčov...ktoré sú v salóne ako dekorácia na zútulnenie priestoru? Zahrnula som ich a dala im aj evidenčné čísla. Urobila som dobre?

Ďakujem veľmi pekne rady a názory.

Prajem príjemný zvyšok dňa :-).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    xEvelinx Pozri príspevok
    Pekný deň Vám prajem,

    začínam robiť JÚ salónu krásy (nechtový dizajn, modeláž nechtov..).

    Poprosila by som Vás o pár rád:

    1. Neviem (nie som si istá) ako mám účtovať jednotlivé položky, napríklad: kúpa gélov na nechty, pilníkov, štetcov, lakov a rôznych trblietok. Či ich mám aj dávať na sklad, alebo ako krátkodobý majetok, ...respektíve nejak evidovať koľko čoho sa nakúpilo a koľko minulo? Alebo len zaevidovať FA a zaúčtovať úhradu v peňažnom denníku a jednotlé položky ďalej "nepitvať"?
    Zatiaľ to robím tak, že štetce evidujem ako krátkodobý majetok + položky vyššie ako 15,- EUR.

    Zaúčtovala by som nákup gélov, trblietok a podobných vecí, ako nákup materiálu. Neevidovala by som v skladovom hospodárstve po jednotlivých položkách. T.zn. ak si kupovala cez faktúru, zapíš faktúru do knihy záväzkov a úhradu zaúčtuj podľa toho či si kupovala cez pokladňu alebo cez banku t.zn. ak cez pokladňu, budeš účtovať pokladňa výdaj a potom políčko materiál. Ak cez banku banka výdaj a políčko materiál.

    Ak máš drahšie štetce môže viesť ako KM. Napríklad aj lampu na nechty a podobne. Ale tovar, ktorý spotrebúvať pri ich robení, určite ako materiál.


    2. Môžem zahrnúť do nákladov aj kávu, čaj, kt. svojím zákazníčkam nepredáva, ale len uvarí, keď ich skrášľuje? Zatiaľ to nezahŕňam, len to evidujem ako výdaj z pokladne, ktorý neovplyvňuje základ dane (reprezentačné).

    Káva, čaj môžeš evidovať v účtovníctve, avšak iba ako nedaňový náklad, t.j. reprezentačné výdavky. T.zn. ak si kupovala cez pokladňu, pokladňa výdaj/položka nedaňový výdavok.



    3. Môžem zahrnúť do nákladov kúpu kvetu, kvetináčov...ktoré sú v salóne ako dekorácia na zútulnenie priestoru? Zahrnula som ich a dala im aj evidenčné čísla. Urobila som dobre?

    Kúpu kvetináčov môžeš zahrnúť do nákladov, ak si kupovala cez pokladňu pokladňa výdaj/položka prevádzková réžia.

    Tuto by som evidovala aj ako KM. Samozrejme aj podľa ceny, nie ak to je za 1 Eur. By som neevidovala. Ak si im dala evidenčné čísla, tieto sa Ti musia zhodovať s číslami podľa evidencii v účtovníctve.

    Ak máš ďalšie otázky, šup sem s nimi.

    Ďakujem veľmi pekne rady a názory.

    Prajem príjemný zvyšok dňa :-).


    Odpoveď máš v texte vyznačený farebne.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Štetce by som ja napr. do krátkodobého majetku nedávala, poznám "nechtárku", ktorá ich má neskutočne veľa a evidencia je neprehľadná. Lampu, odsávačku - by som zaevidovala do krátkodobého majektu.

    Účtovanie - nechtový salón

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.