Zavrieť

Porady

Trojstranný obchod-druhý odberateľ

Dobrý deň, ako mam postupovať: nakupili sme tovar od rakúskej firmy AT..Na faktúre sa dodávateľ odvoláva na trojstranný obchod, tovar nakúpil od DE. Na faktúre za prepravu - ktorú hradime my je uvedená preprava DE-Sk. Pokial viem prepravu pri troj.obchode nesmie platiť druhý odberateľ. Ako mám postupovať?? Mam vrátiť faktúru??? Mám takých prípadov viac.

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    lubenka19 Pozri príspevok
    Dobrý deň, ako mam postupovať: nakupili sme tovar od rakúskej firmy AT..Na faktúre sa dodávateľ odvoláva na trojstranný obchod, tovar nakúpil od DE. Na faktúre za prepravu - ktorú hradime my je uvedená preprava DE-Sk. Pokial viem prepravu pri troj.obchode nesmie platiť druhý odberateľ. Ako mám postupovať?? Mam vrátiť faktúru??? Mám takých prípadov viac.

    ďakujem
    presne tak uvažujete správne. Vy ako druhý odberateľ nesmiete znášať prepravu. Inak nejde o o trojstranný obchod a posudzujete to ako reťazový obchod. To znamená, že ak prišiel tovar do SR priamo z nemecka, potom rakúska spoločnosť nadobudla tovar v SR a mala by sa tu registrovať. Vám faktúrovať už so slovenskou daňou. Samozrejme papierovo sa to dá skryť...takže ich treba požiadať aby to opravili a dali vám to buď do ceny tovaru poprípade to nazvali inak ale v žiadnom prípade nie prepravné náklady...

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    tri osoby / všetci platcovia DPH vo svojom štáte / - Slovák, Čech, Rakušan
    Slovak si objednal materiál u Čecha - Čech fakturoval Slovakovi bez bez dane ,
    materiál previezol Čech priamo do Rakúska, Slovak tu stavia budovu a material použil na uvedenú nehnuteľnosť -vystavil Rakušanovi fa bez DPH - § 13 ods.1 c
    je to trojstranný obchod ?
    trojstranný obchod ale prvý odberatel / Slovak /musí dať do SV
    a dodanie stavby sa nedava ani do DP DPH ani do SV lebo miesto dodania je Rakúsko /
    netýka sa trojstranný obchod len tovaru, ktorý sa následne môže dalej predať ?
    čítala som všetky možné príspevky na porade - ale nič takéto som tam nenašla
    skúsi mi niekto pomôcť ? dakujem

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    jeso Pozri príspevok
    tri osoby / všetci platcovia DPH vo svojom štáte / - Slovák, Čech, Rakušan
    Slovak si objednal materiál u Čecha - Čech fakturoval Slovakovi bez bez dane ,
    materiál previezol Čech priamo do Rakúska, Slovak tu stavia budovu a material použil na uvedenú nehnuteľnosť -vystavil Rakušanovi fa bez DPH - § 13 ods.1 c
    je to trojstranný obchod ?
    trojstranný obchod ale prvý odberatel / Slovak /musí dať do SV
    a dodanie stavby sa nedava ani do DP DPH ani do SV lebo miesto dodania je Rakúsko /
    netýka sa trojstranný obchod len tovaru, ktorý sa následne môže dalej predať ?
    čítala som všetky možné príspevky na porade - ale nič takéto som tam nenašla
    skúsi mi niekto pomôcť ? dakujem
    skúsim si odpovedať sama hádam ma skúsenejší opravia

    nie je to trojstranný obchod -nakoľko sa nejedná o ten istý tovar -ja dodávam stavbu / hoci aj dodanie stavby je dodanie tovaru /
    mala by som sa v AT zaregistrovať ? urobiť samozdanenie a potom vystaviť Rakušanovi fa bez DPh?
    je to tak ?

    Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

    snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac Ivánuška
    Slovenská spoločnosť so sídlom na území SR vyrába tovar pre rakúsku spoločnosť so sídlom taktiež na území SR. Fakturácia sa uskutočnuje pre Rakúsku spoločnosť so sídlom na územi SR s 19% danou (IĆ DPH v SR). Tovar je po uskutočnenej fakturácii dodaný priamo ku konečnému spotrebiteľovi na územie Rakúska konečný spotrebiteľ. Dopravu uskutočnuje špedícia na náklady slovenskej spoločnosti.
    Otázka: 1. Nedochádza k porušeniu ustanovenia o voľnom obchode s tovarmi?
    2. Vystavený dodací list odberateľovi v Rakúsku správne vystavuje A. Slovenský výrobca so sídlom v SR alebo B. rakúsky odberateľ so sídlom v SR?
    Ďakujem
    Ide o trojstranný obchod?

    DAJANKA 1 je offline (nepripojený) DAJANKA 1

    DAJANKA 1
    Chcem sa opytať, z ktorého § zákona o DPH vyplýva, za prvý odberateľ nesmie fakturovať prepravu druhémo odberateľovi.

    DAJANKA 1 je offline (nepripojený) DAJANKA 1

    DAJANKA 1
    Poprosím Vás o pomoc,
    potrebujem argumentovať pri vrátení faktúry prvému odberateľovi, ktorý nám fakturoval aj prepravné náklady a obchod deklaroval ako trojstranný.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    jeso Pozri príspevok
    skúsim si odpovedať sama hádam ma skúsenejší opravia

    nie je to trojstranný obchod -nakoľko sa nejedná o ten istý tovar -ja dodávam stavbu / hoci aj dodanie stavby je dodanie tovaru /
    mala by som sa v AT zaregistrovať ? urobiť samozdanenie a potom vystaviť Rakušanovi fa bez DPh?
    je to tak ?
    podľa môjho názoru, uvedený tovar nenadobudne v AT Rakúšan, ale Ty...čiže slovenská firma nadobudla tovar v AT, ktorý následne využije na dodávky tovaru a služieb v AT...z toho mi vyplýva povinná registrácia slovenskej firmy v AT, a následne fakturovanie služby dodania nehnuteľnosti s rakuskou DPH.

    ohľadom registrácie by som si však preveril povinnosti v zmysle rakúskych zákonov

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    DAJANKA 1 Pozri príspevok
    Chcem sa opytať, z ktorého § zákona o DPH vyplýva, za prvý odberateľ nesmie fakturovať prepravu druhémo odberateľovi.
    prvý odberateľ v trojstrannom obchode môže fakturovať prepravu... druhý odberateľ si nesmie na vlastné nákldy zabezpečovať prepravu, aby sa jednalo o trojstranný obchod... §45

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Prosim o radu, ci ide o trojstranny obchod a ako dalej z hladiska DPH - povinnost/odpocet (ide mi o subjekt SK1):

    SK1 je je podla doslej faktury 2. odberatel. Tovar bol odoslany z DE do SK, avsak nie SK1, ale priamo firme SK2. (tovar: DE - SK2)

    Fakturacia: z DE do CR (1. odberatel), z CR na SK1 (2. odberatel - uvedene na fakture, ze je 2. odb. a ide o 3str. obchod). Sucastou fakturacie 2. odberatelovi bola aj doprava. (fakturacia: DE - CR - SK1 - SK2)

    V pripade, ze ide o 3str. obchod, je povinny SK1 ako 2. odberatel dodavku zdanit. Ma vsak narok na odpocet? (lektorka na skoleni hovorila, ze nema)

    Ide o trojstranny obchod, ked nebola splnena podmienka, ze tovar ma byt odoslany "priamo od prveho dodavatela k druhemu odberatelovi..."?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Odpoveď to Lianka:

    § 45
    Oslobodenie od dane pri trojstrannom obchode

    (1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

    a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,

    Podľa môjho názoru, nejde o 3.str. obchod. Podmienka PRIAMO, nie je splnená.

    Ide o reťazec. DE robí pohyblivú dodávku, CZ nepohyblivú dodávku. Myslím si, že CZ by sa mal registrovať na Slovensku, a Vám FA so slovenskou DPH tovar.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.