Zavrieť

Porady

Faktúra v Kč

Vystavila som faktúru v Kč. Bola mi uhradená v hotovosti. Chcem peniaze vlozit ale do pokladne ako Sk. Co mam urobit, ak som tie ceske vymenila v stanku a nemam doklad z banky, prip. som si nechala ceske pre seba a do pokladne by som chcela vlozit slovenske (zo sukromnych penazi). Preratavam tu uhradu kurzom NBS dnom uhrady??
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Dôležité je, či ste FO alebo PO. Ak sa jedná o PO, tak musíte urobiť príjem do valutovej pokladne CZK vo výške úhrady v prepočte kurzom NBS. Potom zostáva možnosť získať doklad o výmene valút v zmenárni, príp.v komerčnej banke. Predaj valút z pokladne PO FO je neštandartné a v prípade prepočtu cez kurz NBS by to bolo pre PO nevýhodné, bolo by to možné považovať za špekuláciu. To už radšej zobrať kurz komerčných bánk a urobiť prepočet. Ak sa jedná o FO, tak si myslím, že je to jednoduché. Urobiť zdaniteľný príjem (úhrada faktúry) do valutovej pokladne v prepočte kurzom NBS a potom výber ako nezdaniteľný výdaj-osobná spotreba v tom istom kurze. S pozdravom Edita

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    Ide o FO. Dakujem

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Prosím, vie mi niekto poradiť:

    Máme faktúru za tovar v Kč, ale je tam zároveň uvedená aj suma v EUR. Robíme JÚ a sme platci DPH. Do ev.záväzkov som faktúry zapísala v Sk - prepočtom Kč na Sk kurz NBS v deň vystavenia faktúry. Zároveň takto som to uviedla aj do daňového priznania na DPH. Robíme aj Intrastat, tam som uvádzala tiež sumy prepočtom z Kč na Sk.

    Ide mi o to, že keď teraz chceme uhradiť faktúry v EUR, či to nebude problém, keďže všetko som evidovala ako prepočet Kč na Sk a nie EUR na Sk?
    Ak to takto uhradím, je potrebné robiť aj nejaké úpravy v ev. záväzkov - myslím prepočet EUR na Sk alebo oprava daňového priznania?

    Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ajacik
    Vystavila som faktúru v Kč. Bola mi uhradená v hotovosti. Chcem peniaze vlozit ale do pokladne ako Sk. Co mam urobit, ak som tie ceske vymenila v stanku a nemam doklad z banky, prip. som si nechala ceske pre seba a do pokladne by som chcela vlozit slovenske (zo sukromnych penazi). Preratavam tu uhradu kurzom NBS dnom uhrady??
    Dakujem
    Vždy môžeš účtovať iba o dokladovaných účtovných operáciách. Aký máš doklad o úhrade faktúry. V CZK? Ak áno tak musíš (mala by si) účtovať príjem do valutovej pokladne CZK. Ostatné operácie by mali na túto potom nadväzovať.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Janna
    Ide mi o to, že keď teraz chceme uhradiť faktúry v EUR, či to nebude problém, keďže všetko som evidovala ako prepočet Kč na Sk a nie EUR na Sk?
    Ak to takto uhradím, je potrebné robiť aj nejaké úpravy v ev. záväzkov - myslím prepočet EUR na Sk alebo oprava daňového priznania?
    Doporučovala by som robiť prepočty v rovnakých menách. Je to najmenej problematické. T.j. čo ti bráni uhradiť faktúru v CZK? (Ak leď existujú aj tzv. krížové prepočty kurzov SkxCZKxEUR.)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.