Zavrieť

Porady

Autorský honorár

Dobrý deň,

V roku 2009 som dostal jeden autorský honorár vo výške 49,79 eur, čo znamená, že si sám musím podať daňové priznanie.
Uvedenú sumu som uviedol v DP k DzPFO - B, oddiel VI, tabuľka 1, riadok 5.
Zároveň som do stĺpca výdavky uviedol sumu 19,91 eur ako paušálne výdavky 40%.
Pod tabuľkou som uviedol, že pri príjmoch podľa §6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov a preukázateľne zaplatené poistné vo výške 0 eur.

Doteraz za mňa vždy robil DP zamestnávateľ a robím to po prvýkrát, vedel by mi prosím niekto potvrdiť, či som postupoval správne? Akým spôsobom sa zaokrúhľuje ten paušálny výdavok (40%)? Má tento jednorazový autorský honorár vplyv na ročné zúčtovanie ZP - musím aj to robiť sám?

Ďakujem.
Usporiadat
yoricks yoricks

yoricks je offline (nepripojený) yoricks

Pre istotu ešte doplním, že z tých 49,79 eur išla časť do LF.
0 0
yoricks yoricks

yoricks je offline (nepripojený) yoricks

Nikto nevie poradit?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

yoricks Pozri príspevok
Nikto nevie poradit?
Paušálny výdavok sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor, teda z takej sumy ako uvádzaš je 19,92 €.
0 0
yoricks yoricks

yoricks je offline (nepripojený) yoricks

Evanka Pozri príspevok
Paušálny výdavok sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor, teda z takej sumy ako uvádzaš je 19,92 €.
Dakujem velmi pekne za odpoved. Vzdy sa zaokruhluju na eurocenty nahor? Aj ak by my vysiel vysledok napr. 19,911 €, tak uvediem 19,92€ ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

yoricks Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne za odpoved. Vzdy sa zaokruhluju na eurocenty nahor? Aj ak by my vysiel vysledok napr. 19,911 €, tak uvediem 19,92€ ?
Zaokrúhľovanie na eurocenty znamená na dve desatinné miesta.
Zaokrúhliť 19,911 na eurocenty nahor znamená, že nech je na treťom desatinnom mieste akékoľvek číslo, vždy bude zaokrúhlenie tohto čísla 19,12 .
Ešte treba dodať: ak by samozrejme za 19,11 boli už samé nuly, tak zaokrúhlenie nahor je 9,11.
Ak chceš pozri prilepený súbor, bude ti to hneď jasné.
0 0
yoricks yoricks

yoricks je offline (nepripojený) yoricks

Nevie mi prosim este niekto poradit ako je to s RZZP? Musim ho podavat sam alebo to za mna urobi zamestnavatel?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

yoricks Pozri príspevok
Nevie mi prosim este niekto poradit ako je to s RZZP? Musim ho podavat sam alebo to za mna urobi zamestnavatel?
Ak si mal príjem podľa AZ, si povinný podať RZZP sám.
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Dobrý deň, autorský honorár naozaj patrí do tabuľky č. 1 podľa § 6??????? a nie do tabuľky č. 3 podľa § 8 ???? daňového priznania typ B ?
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Janette Pozri príspevok
Dobrý deň, autorský honorár naozaj patrí do tabuľky č. 1 podľa § 6??????? a nie do tabuľky č. 3 podľa § 8 ???? daňového priznania typ B ?
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ano, § 6 - podla osobitnych predpisov.
Danove priznanie typu B.
Naposledy upravil Lianka : 26.02.10 at 09:40
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Janette Pozri príspevok
Dobrý deň, autorský honorár naozaj patrí do tabuľky č. 1 podľa § 6??????? a nie do tabuľky č. 3 podľa § 8 ???? daňového priznania typ B ?
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
Lianka Pozri príspevok
Ano, § 6 - podla osobitnych predpisov.
Danove priznanie typu B.
Autorský honorár nie je príjem podľa osobitných predpisov (§6 ods 1 písm c).

Autorský honorár je príjem podľa §6 ods 2. písm.a).
0 0
..MARIA ..MARIA

..MARIA je offline (nepripojený) ..MARIA

Evanka Pozri príspevok
Autorský honorár nie je príjem podľa osobitných predpisov (§6 ods 1 písm c).

Autorský honorár je príjem podľa §6 ods 2. písm.a).
presne tak, je to §6 odst.2,písmeno a
0 0
..MARIA ..MARIA

..MARIA je offline (nepripojený) ..MARIA

Evanka Pozri príspevok
Autorský honorár nie je príjem podľa osobitných predpisov (§6 ods 1 písm c).

Autorský honorár je príjem podľa §6 ods 2. písm.a).
presne tak, je to §6 odst.2,písmeno a
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ok, ospravedlnujem sa, nespravne som sa vyjadrila:

§ 6

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

V kazdom pripade je to prijem podla § 6.
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Ďakujem. Ešte sa chcem opýtať, môžem si uplatniť 40 % výdavky paušálom... a keby som išla na preukazateľné výdavky, poraďte čo by som mohla ,,vymyslieť,, ?
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Poradíte mi niekto? s vlastných skúseností?.. v tomto konkrétnom prípade je 40 % málo.. a neviem ako by som mu mohla poradiť..
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Janette Pozri príspevok
Ďakujem. Ešte sa chcem opýtať, môžem si uplatniť 40 % výdavky paušálom... a keby som išla na preukazateľné výdavky, poraďte čo by som mohla ,,vymyslieť,, ?
Ak nemáš skutočné výdavky a chceš ich iba "vymyslieť", tak asi bude pre teba výhodnejšie využiť predsa len paušálne výdavky.
Pozri si však §19 zákona o dani z príjmov, či si nejaké výdavky spojené s tou (ani nepíšeš akou) činnosťou mala. Ak áno, môžeš ich uplatniť. V takom prípade musíš všetko dokladovať a účtovať.
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Ďakujem, idem si pozrieť § 19 o dani z príjmov. Pekný deň.
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Pochopila som správne, že autorský honorár môže byť vyplatený osobe, ktora nie je živnostníkom? Jedná sa o programátora, ktorý je zamestnancom v Prahe a vyvíja program pre inú firmu na Slovensku. Aké povinnosti má slovenská firma, ak chce odmeniť programátora formou honoráru?
0 0
ninocka55 ninocka55

ninocka55 je offline (nepripojený) ninocka55

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu, ako je to s autorským honorárom? Ako som sa dočítala honorár je zaradený medzi príjmy inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o DzP a zrazená daň nie je považovaná za preddavok, teda sa vôbec nezahrnie do daňového priznania? Trochu som sa do toho zamotala, tak sa poteším každej rade. Ďakujem.
0 0
ninocka55 ninocka55

ninocka55 je offline (nepripojený) ninocka55

....
0 0
Načítať ďalšie