Zavrieť

Porady

Predaj HIM za zostatkovu cenu

Viete mi prosim poradit? Chceme predat osobne auto vedene v majetku firmu za zostatkovu cenu. Jedna uctovnicka nam tvrdi, ze by ZC mala byt ZC = OC - danove odpisy, t.z. ZC by zodpovedala ZC k 31.12.2009. Ja si ale osobne myslim, ze kedze vedieme podvojne uctovnictvo, ZC by mala byt OC - uctovne odpisy k dnu predaja majetku, napr. k 1.3.2010. Prosim o radu.
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

V podstate máte pravdu obidve. Aj ona, ak tvrdí, že ZC k 31.12.2009, lebo to platí z pohľadu daňového a aj Vy, lebo to zase platí z pohľadu účtovného a naozaj budete mať ZC účtovnú k 28.2.2010.
Neviem, prečo Vás to však až tak veľmi trápi - predajná cena je predsa vecou dohody a aj v prípade, že by ste auto predali pod ZC daňovú (t.j. napríklad za Vašu ZC účtovnú - ak je nižšia), tak z pohľadu daňového máte nárok zahrnúť do daňových výdavkov celú ZC daňovú - nemusíte nič pripočítavať ako daňovo neuznaný náklad.
0 0
hapeti hapeti

hapeti je offline (nepripojený) hapeti

ZC=OC-oprávky. Teóriou s daňovými odpismy osobne nesúhlasím, lebo daňové odpisy dajú sa aj prerušiť, a čo keď napr po 4 rokoch boli prerušené od začiatku??tak OC-DO=OC???
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Áno, potom daňovo uznaným nákladom je celá obstarávacia cena, pretože táto cena je aj zostatkovou cenou daňovou, keďže odpisy uplatnené neboli.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Dobrý deň,
chcem si overiť, lebo tiež každý mi tvrdý niečo iné, a teraz už aj to o tom, čo som vedela pochybujem.
Majetok bol predaný 23.12.2009 za ZC účtovnú k 31.12.2008 - 12.000,-. Daňová ZC k 31.12.2008 bola 9500,-.
V roku 2009 účtujem mesačne účtovné odpisy k 30.11.2009, ktoré aj po predaji zostanú zaúčtované v účtovníctve, tzn. že ZC účtovná k 30.11.09 bude 6500 a daňová ZC bude 9500,-. Akú ZC zaúčtujem na 541/082 účtovnú alebo daňovú, ja by som zaúčtovala účtovnú k 30.11. t.j. 6500, aby mi to potom sadlo na 082 (odpisy k 30.11.+ZC účtovná).
Daňové odpisy neúčtujem, takže na 551 budem mať odpisy k 30.11., ktoré v DP uvediem ako položku zvyšujúcu VH.
Je to tak dobre ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzanak1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem si overiť, lebo tiež každý mi tvrdý niečo iné, a teraz už aj to o tom, čo som vedela pochybujem.
Majetok bol predaný 23.12.2009 za ZC účtovnú k 31.12.2008 - 12.000,-. Daňová ZC k 31.12.2008 bola 9500,-.
V roku 2009 účtujem mesačne účtovné odpisy k 30.11.2009, ktoré aj po predaji zostanú zaúčtované v účtovníctve, tzn. že ZC účtovná k 30.11.09 bude 6500 a daňová ZC bude 9500,-. Akú ZC zaúčtujem na 541/082 účtovnú alebo daňovú, ja by som zaúčtovala účtovnú k 30.11. t.j. 6500, aby mi to potom sadlo na 082 (odpisy k 30.11.+ZC účtovná).
Daňové odpisy neúčtujem, takže na 551 budem mať odpisy k 30.11., ktoré v DP uvediem ako položku zvyšujúcu VH.
Je to tak dobre ?

Účtovnú jednoznačne. Daňová ZC je len v DP, o nej sa neúčtuje.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Učet 541 - účtovná zostatková cena.

V DP porovnáme učtovné odpisy a daňové , ak UO>DO.....rozdiel položka zvyš. základ dane.

V DP porovnáme účtovnú zostatkovú cenu a daňovú zostatkovú cenu.
Ak UZC>DZC....rozdiel.....položka zvyšujúca základ dane
Ak UZC<DZC....rozdiel.....položka znížujúca základ dane
Naposledy upravil azla : 16.02.10 at 10:33
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
azla Pozri príspevok
Učet 541 - účtovná zostatková cena.

V DP porovnáme učtovné odpisy a daňové , ak UO>DO.....rozdiel položka zvyš. základ dane.

V DP porovnáme účtovnú zostatkovú cenu a daňovú zostatkovú cenu.
Ak UZC>DZC....rozdiel.....položka zvyšujúca základ dane
Ak UZC<DZC....rozdiel.....položka znížujúca základ dane
ďakujem.
ktorý riadok v DP je o tej ZC ? aj som si myslela, že to tak je, ale neviem to tam nájsť.
Ešte pre overenie : porovnávam daňovú ZC k 31.12.2008 a účtovnú ZC k 30.11.2009 ? ano ?
0 0
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

Ktorý postup je správny pri predaji majetku?

- v priebehu roku účtujem do dňa predaja účtovné odpisy a majetok vyraďujem v ZC ku dňu predaja. Účtovné odpisy v roku do dňa predaja sú pripočítateľná položka.
Alebo
- účtovné odpisy neúčtujem a majetok vyradím v ZC k 31.12.2008. Nemám pripočítateľnú položku.

Účtovne mám v nákladoch rovnako ale v prvom prípade mám daňovo pripočítateľnú položku.
Vďaka
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Zuzanak1 Pozri príspevok
ďakujem.
ktorý riadok v DP je o tej ZC ? aj som si myslela, že to tak je, ale neviem to tam nájsť.
Ešte pre overenie : porovnávam daňovú ZC k 31.12.2008 a účtovnú ZC k 30.11.2009 ? ano ?
Daňovú a účtovnú zostatkovú cenu porovnávaš k 31.12.2009 - ku dňu ku ktorému robiš uzávierku a DP.
Rozdiel - položka znížujúca základ dane ....r. 290
............položka zvýšujúca základ dane.....r. 180
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Saturejka Pozri príspevok
Ktorý postup je správny pri predaji majetku?

- v priebehu roku účtujem do dňa predaja účtovné odpisy a majetok vyraďujem v ZC ku dňu predaja. Účtovné odpisy v roku do dňa predaja sú pripočítateľná položka.
Alebo
- účtovné odpisy neúčtujem a majetok vyradím v ZC k 31.12.2008. Nemám pripočítateľnú položku.

Účtovne mám v nákladoch rovnako ale v prvom prípade mám daňovo pripočítateľnú položku.
Vďaka
V priebehu roku účtovné odpisy učtuješ mesačne.
Pri predaji vyradíš majetok v účtovnej zostatkovej cene.

Vzhľadom k tomu, že daňovo uznávame daňové odpisy a daňovú zostatkovú cenu, tak na konci roku robíme porovnanie.
UO a DO..............rozdiel bude pripoč. alebo odpočit. položka
UZC a DZC...........rozdiel bude pripoč. alebo odpočit. položka

Podstata je v tom, aby daňový základ ovplyvňovali daňové odpisy a daňová zostatková cena predaného majetku a to čo je v účtovníctve menej bude odpočítat. položka a to čo je v účtovníctve viac, bude prípočitateľná položka.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
azla Pozri príspevok
Daňovú a účtovnú zostatkovú cenu porovnávaš k 31.12.2009 - ku dňu ku ktorému robiš uzávierku a DP.
Rozdiel - položka znížujúca základ dane ....r. 290
............položka zvýšujúca základ dane.....r. 180
ano ale v podstate, ak sa majetok predá v priebehu roka 2009, tak daňová ZC k 31.12.2008 bude taká istá ako k 31.12.2009 a účtovná ZC bude k 31.12.2009 taká istá ako k 30.11.2009, ked bol majetok predaný v 12/09, nie ?
ďakujem za riadky.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pozri zákon o dani z príjmov
§19
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

a §25

(3) Zostatkovou cenou na účely tohto zákona je rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. a)].


---------------------------
Ani účtovná zostatková cena nemusí byť "správna" Rozhodujúce bude koľko odpisov si uplatnil v daňovom priznaní. Teda účtovná ZC upravená o tie rozdiely v upravené daňových priznaniach.
Naposledy upravil marjankaj : 27.02.10 at 08:15
0 0
Janula Janula

Janula je offline (nepripojený) Janula

A viete mi poriadiť ako do ide do DP tabuľka B - r. 1 a r. 2.?
Lebo účet 551 v účtovníctve obsahuje odpisy aj zostatkovú cenu majetku vyradeného likvidáciou. Dávate tam celú výšku 551 alebo len účtovné odpisy bez zostatkovej ceny? Nemám v tom jasno. Ďakujem sa odpoveď.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Janula Pozri príspevok
A viete mi poriadiť ako do ide do DP tabuľka B - r. 1 a r. 2.?
Lebo účet 551 v účtovníctve obsahuje odpisy aj zostatkovú cenu majetku vyradeného likvidáciou. Dávate tam celú výšku 551 alebo len účtovné odpisy bez zostatkovej ceny? Nemám v tom jasno. Ďakujem sa odpoveď.
V tabuľke B uvádzaš iba odpisy podľa §19,odst.3, a) (bez zostatkovej ceny)

(3) Daňovými výdavkami sú aj
a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),

Zostatková cena majetku vyradeného likvidáciou je písm. b)
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

Porovnanie ZCD a ZCÚ (pri vyradení majetku) robíš samostatne a uvádzaš v r. 180 alebo 290 - podľa charakteru, či ide o prípoč. alebo odpočit. položku.


0 0
Janula Janula

Janula je offline (nepripojený) Janula

azla Pozri príspevok
V tabuľke B uvádzaš iba odpisy podľa §19,odst.3, a) (bez zostatkovej ceny)

(3) Daňovými výdavkami sú aj
a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),

Zostatková cena majetku vyradeného likvidáciou je písm. b)
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

Porovnanie ZCD a ZCÚ (pri vyradení majetku) robíš samostatne a uvádzaš v r. 180 alebo 290 - podľa charakteru, či ide o prípoč. alebo odpočit. položku.


Dobre to mi tak logicky vychadza na DO. Ale co s uctovnymi na 551? Potom do DP ide iba cast z uctu 551 a cast nie(ta zostatkova cena). Napr. 551= 15000€, z toho odpisy 55101=10000€, a zostatkova cena 55102=5000€. Pomohol by mi nejaky suvisly uceleny priklad s cislami aj s vyplnenym danovym priznanim. Nema niekto nahodou?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

UO - máš 10 000,-
ZCU - predaného a likvidovaného majetku ....5.000,-

Koľko máš DO ?
Koľko máš ZCD predaného a likvidovaného majetku ?
0 0
mariahruskovaing mariahruskovaing

mariahruskovaing je offline (nepripojený) mariahruskovaing

ja mám takýto prípad: v septembri 2009 sme kupili Toyotu za 26000 eur, v decembri sme ju predali za 2000 eur,ako doučtovať k 31.12.2009
Myslím,že takto:
-odpisy za sept.okt.nov.2009 sú na 551/082 1625 eru
-odpisy pri vyradení 541/082 sú 24 375 eur-pripočítateľná položka
-vyradenie 26 000,- eur 082/022 je to podľa Vás správne,alebo je aj iná možnosť.Dakujem za odpoved
0 0
Janula Janula

Janula je offline (nepripojený) Janula

azla Pozri príspevok
UO - máš 10 000,-
ZCU - predaného a likvidovaného majetku ....5.000,-

Koľko máš DO ?
Koľko máš ZCD predaného a likvidovaného majetku ?
Ja sa nechcem rozpravat o porovnavani zostatkovych cien vyradeneho majetku v roku 2009. To ide do r. 130 al.290. Ale vyslovene o ucte 551 a r. 2 v tabulke B - DP. Na ucet 551 ide ZC len likvidovaneho majetku, ZC predaneho majetku ide na 541, tak ja toto neriesim. Len 551. A DO mi vypocita softver za majetok ktory je v stave k 31.12. A porovnava mi DO a UO majetku ktory je v stave k 31.12. Ale na 551 - su aj odpisy vyradeneho majetku v priebehu roka (ten uz danovy odpis nema) a tiez zostatkova cena likvidovaneho majetku. Lebo som sa stretla s tym ze do tabulky B - r. 2 ide cela 551 - uctovne odpisy aj uctovna zostatkova cena likvidovaneho majetku. Ide mi skor a to vyplnenie danoveho priznania a nie o vycislenie rozdielov - uctovne a danove hladisko.
Naposledy upravil Janula : 03.03.10 at 12:04
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

V príspevku č. 15 som Ti napísala, že:
do tabuľky B idú odpisy podľa §19, odst.3, písm. a)
Sú to mesačné odpisy. - nič iné.

Zostatková cena je vydavok podľa §19, odst.3 písm. b), preto túto zostatkovú cenu (aj ked si ju učtovala na účte 551) neuvádzaš v tabuľke B.

A keďže ju neuvádzaš v tabuľke B, nevstupuje do porovnania odpisov, vstupuje do porovnania zostatkových cien.

Preto je to potrebné riešiť v súvislosti a nie oddelene.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

mariahruskovaing Pozri príspevok
ja mám takýto prípad: v septembri 2009 sme kupili Toyotu za 26000 eur, v decembri sme ju predali za 2000 eur,ako doučtovať k 31.12.2009
Myslím,že takto:
-odpisy za sept.okt.nov.2009 sú na 551/082 1625 eru
-odpisy pri vyradení 541/082 sú 24 375 eur-pripočítateľná položka
-vyradenie 26 000,- eur 082/022 je to podľa Vás správne,alebo je aj iná možnosť.Dakujem za odpoved
Z Tvojho zadania:
OC..........26.000,-........................VC......................26 .000,-
UO............1.625,-........................DO........................ .....0,-......rozdiel mínus 1.625,-
ZCU.........24.375,-.......................ZCD..................... 26.000,-......rozdiel mínus 1625,-

Účtovanie máš správne.

Daňové hľadisko.

rozdiel medzi UO a DO bude pripočítateľná položka
rozdiel medzi ZCD a ZCU bude odpočítateľná položka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať