Zavrieť

Porady

Doprava mimo EU

Odberateľ SR vyváža tovar mimo EU do Srbska. Objednal si našu firmu na dopravu tohto tovaru. Budeme fakturovať bez DPH § 47 odst.6. Naša firma
si natúto dopravu špedične objednala dopravcu zo SR , ktorý tento tovar viezol do Srbska , avšak dopravu nám fakturoval s DPH.Je to správne? Podľa nás by nám mal fakturovať bez DPH a my taktiež vývozcovi tovaru bez DPH.
Poraďte, čo je správne. Naša firma funguje ako špeditér.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    podľa mňa bez DPH, pozri § 47 ods. 6 zákona o DPH

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    vladan
    podľa mňa bez DPH, pozri § 47 ods. 6 zákona o DPH
    súhlasím, podľa mňa tiež je podstatný § 47 ods.6. Myslím, že toho prepravcu zmiatol §15 ods.3. Malo by to byť bez DPH. Neviem nájsť nejakú výnimku, ak ide o sprostredkovanie prepravy. Aké sú ďalšie názory ? Zabudli sme na niečo ?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ale nemôže dopravca argumentovať tým, že vykonáva prepravnú službu pre slováka, následne špedička (slovák) pre slováka a až ten objednávateľ služby to bude "prefakturovávať" bez DPH ako prepravné služby spojené s vývozom tovaru? Lebo aj s tým som sa stretla, že dopravca, špedička pochopili zákon takto a majú to odsúhlasené "auditorom", tak to musí byť s DPH.
    To priame spojenie s vývozom tovaru platí na všetky články prepravy, však?

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    vladan
    ale nemôže dopravca argumentovať tým, že vykonáva prepravnú službu pre slováka, následne špedička (slovák) pre slováka a až ten objednávateľ služby to bude "prefakturovávať" bez DPH ako prepravné služby spojené s vývozom tovaru? Lebo aj s tým som sa stretla, že dopravca, špedička pochopili zákon takto a majú to odsúhlasené "auditorom", tak to musí byť s DPH.
    To priame spojenie s vývozom tovaru platí na všetky články prepravy, však?
    Veď práve toto, nikde neviem nájsť nič o prípade, keď sa preprava sprostredkuje.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Oldi, čo tak § 47 ods. 12??? O čom to hovorí???

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ja som sa na to tiez pytala, a dostala som odpoved, ze ked sprostredkovavam, alebo prefakturovavam prepravu, mam sa spravat tak, ako by som ju sama vykonala

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Z vlastnej skúsenosti viem, že takáto faktúra je bez DPH. Mala som podobný prípad : Slovensko - Švajčiarsko, prepravu vykonávala špedičná firma zo Slovenska.
    Odkonzultované na DÚ, takže bez DPH.

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    vladan
    Oldi, čo tak § 47 ods. 12??? O čom to hovorí???
    Načo toľko otáznikov ??????????????????????????????
    Veď tu skoro všetci od začiatku tvrdíme, že bez DPH. Hľadal som len niečo, čo
    by túto skutočnosť mohlo spochybniť. Inak, ten ods. som čítal, takže vďaka za otázniky...

    §47,ods.12:

    "Oslobodené od dane je obstaranie dodania tovarov a služieb podľa odsekov 1 až 11, ak sa obstaranie vykoná v mene a na účet inej osoby..."

    Hmm???

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    OKI, takže sme dospeli k záveru, že bez DPH. Ten odstavec som napísala narýchlo, len tak som ho preletela. Mne na jeden odstavec novely DPH treba trošku viac času, takže preto tie otázniky, lebo som nevedela, či to je to, čo sme hľadali...
    Pekný deň

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Takéto problémy vznikajú keď prepravu preženiete cez xx špedičiek, každý má iného auditora, potom je z toho guláš, a chudák dopravca. Inak nič v zlom veľmi sa mi páčia tieto diskusie, a viete že ďaleko viac ako všetky školenia. Prajem krásný víkend.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.