Zavrieť

Porady

Leasing-poistné.

Vie mi niekto poradiť?
Vedieme PÚ. Máme os.auto na leasing. Súčasťou nájomného je aj poistné vozidla. Je toto poistné vrátane DPH samostatnou nákladovou položkou časovo rozlišovanou, alebo je súčasťou istiny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    ja to davam samostatne mimo istiny aj ked to mam spolu v plstakovom kalendary, lebo poistne sa mi može každý rok meniť podla bonity, ktorú poskytuje poisťovňa ked auto neni naburané.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    McMarti, a ak ide o osobné vozidlo pri ktorom nie je nárok na odpočet DPH, celú DPH dávaš do istiny? V našej leasingovej zmluve je celé nájomné včetne poistného zdanené 19 % DPH, t.j. nie je prefakturované.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    Ja mam rozložené istinu a poistne aj ked pri obidvoch mam vyčíslenú DPH. DPh y poistného si uplaňujem.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ako postupovať v mojom prípade, keď to nemám takto rozložené. Nestretol sa niekto ešte s takýmto prípadom?

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    V splátkovom kalendári je st´pec nájomne (základ bez DPH) ďalej DPH 19% a ďalší stĺpec je "Poistné v nájomnom". Takže je vyčíslená jedná celková DPH, neviem či ju dať ako súčasť istiny, alebo ju sama vypočítať a uplatniť odpočet? Aj keď neviem či takto vyčíslenú DPH by mi DÚ uznal právo odpočítať.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    Aha tak to blbo urobili splatkový kalendar. Ja to mam samostatne istinu a DPH, potom poistne a DPH. No asik by som tu DPH dala k istine a poistne samostane lebo jeho výšku vieš.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Aj ja si to takto myslím, dúfam že ak má niekto poboný prípad, že zareaguje.

    Ďakujem zatiaľ za tvoje názory McMarti.
    Ja to mam tiez tak hlupo urobene. Mam stlpec Istina bez DPH, Leas. urok bez DPH (navyse ten ma od zaciatku leasingu klesajúcu tendenciu, vie mi niekto vysvetlit, preco je to tak?), poistne bez DPH, základ spolu, co je suma 3 stlpcov a dalsi stlpec je DPH spolu. Tiez uvazujem,co s tou DPH. Rada uvitam nejake napady. Musela by som si rucne vypocitat DPH z poistneho,zatial som si ju neuplatnila, teda ani neviem, ci mozem..??? A mam dalsie otazky,lebo vsade tu je rozoberane ako sa to ma uctovat, ale ja to akosi neviem aplikovat na moj pripad. Takze otazky: Mam osobne auto bez uplat. DPH. Cena auta s DPH je 485000Sk, odpisy pocitam z tejto sumy? Aka je doba odpisovania, ked leasing je 3 roky? Auto som kupila v maji,odpis uplatnim iba alikvotne? Uctujem správne leasingovu splatku?

    Leasingovy úrok (s DPH)562/474,
    poistne (s DPH,kedze si neuplatnujem)568/474,
    mesacny odpis 1/36 zo 485000,- 551/082
    uhrada splatky 474/221
    a na konci leasingu:
    odkupna hodnota s DPH 119 Sk 042/474
    zaradenie 119sk 022/042
    jednorazovy odpis 119sk 551/082
    uhrada auta 119sk 474/221

    DAKUJEM ZA VSETKY RADY a Námety, snad sa z toho vymotate.....

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ja tomu rozumiem tak, ze sa tu uplatnuje účtovné hľadisko t.j. zaradenie auta do odpis skupiny a zvoliť spôsob odpisovania, a daňové hľadisko podľa ktorého sú odpisy rovnomerne časovo rozlíšené na 36 mesiacov. Rovnako sa postupuje aj u úrokov, ktoré sa budú podľa splátkového kalendára účtovať účtovne a na daňové účely sa uplatnia v rovnomerných sumách. O rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi a úrokmi sa upraví aj základ dane na konci roka. Toľko môj názor.
    ester,dobry nazor, a v pripade,ze mam danove a uctovne odpisy rovnake, uctujem 1/36 tinu zo sumy auta ako mesacny odpis, co je zaroven aj danovy naklad. este otazka odpisy pocitas zo sumy,ktora zahrna co? Ja zapocitavam cenu vozidla s DPH, odkupnu hodnotu s DPH, poplatok za uzatvorenie leasingovej zmluvy a 1.navýšenu splátku s DPH. Alebo, ze by som ten poplatok supla hned na 518 v tomto roku?

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Snáď by to tak šlo ak by sme uplatnili len odpisy pri leasingu daňové t.j. rovnomerne 36 splátok. Poplatok za uzvaretie zmluvy dávam rovo do nákladov.

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    Ja uctujem len podla splatkoveho kalendara
    zaklad dane 474/325
    DPH 19% 343/325 /uzitkove auto/
    Poistne 568/325
    Na konci roka dam do nakladov urok 1/36xpočet mesiacov 562/474 LZ
    Meditujem ale nad odpismi: ked bolo auto prevzate 6.7. ale splatky zacinaju 6.8, rataju sa odpisy za r.2004 za 7-12 mesiac,/t.j 6 mesiacov/ alebo len za 8-12 t.j. 5 mesiacov?

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    No dnes som si prečítala Poradcu č.13, na str.161 tam uvadzaju uplne ine riesenie na uctovanie urokov do nakladov, ako Cenigova, tak ako je to spravne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.