Zavrieť

Porady

Byt ako sídlo spoločnosti

ahoj viete mi niekto povedať, či je možné a ak áno akým postupom, mám byt a chcela by som v ńom mať svoju firmu. Byt je v obytnom dome na samom vrchu, ako mezonet.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    btt12 je offline (nepripojený) btt12

    btt12
    Samozrejme to je mozne. Pri registracii na Obchodnom registri je potrebne prilozit aj vypis z katastra nehnutelnosti a Suhlas vlastnikov nehnutelnosti (cize teba ako fyzickej osoby) s tym, ze v tejto nehnutelnosti bude sidlo firmy.

    btt12 je offline (nepripojený) btt12

    btt12
    btt12 Pozri príspevok
    Samozrejme to je mozne. Pri registracii na Obchodnom registri je potrebne prilozit aj vypis z katastra nehnutelnosti a Suhlas vlastnikov nehnutelnosti (cize teba ako fyzickej osoby) s tym, ze v tejto nehnutelnosti bude sidlo firmy.
    A este som zabudla - Suhlas nemusi byt overeny notarom.

    ladore je offline (nepripojený) ladore

    ladore
    Btt 12 ďakujem veľmi pekne, no a keď sa jedná o byt v dome nebudem potrebovať aj súhlas ostatných ľudí čo tam bývajú, či súhlasia s tým aby tam bola firma??

    btt12 je offline (nepripojený) btt12

    btt12
    ladore Pozri príspevok
    Btt 12 ďakujem veľmi pekne, no a keď sa jedná o byt v dome nebudem potrebovať aj súhlas ostatných ľudí čo tam bývajú, či súhlasia s tým aby tam bola firma??
    pokial viem, tak nie. ani ja som sa nikoho nepytala. je to tvoj byt, nejde o ziadne spolocne priestory. ak je vsak viac vlastnikov bytu, napr. manzel a manzelka, "suhlas" musia podpisat obaja.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    + majitel bytu sa musi nasledne do 30 dni registrovat na DU, ze prenajima byt pre ucely sidla firmy, aj keby to bolo bezodplatne..

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    ladore Pozri príspevok
    ahoj viete mi niekto povedať, či je možné a ak áno akým postupom, mám byt a chcela by som v ńom mať svoju firmu. Byt je v obytnom dome na samom vrchu, ako mezonet.
    Ak chceš tito priestory využívať na podnikanie, je potrebné nahlásiť zmenu účelu využitia uvedených priestorov.

    ladore je offline (nepripojený) ladore

    ladore
    Ďakujem všetkým, Evanka prosím ťa kde a kým spôsobom sa táto zmena účelu nahlasuje.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    ladore Pozri príspevok
    Ďakujem všetkým, Evanka prosím ťa kde a kým spôsobom sa táto zmena účelu nahlasuje.
    Na mestskom úrade, kde sa platia dane z nehnuteľnosti. Treba si prečítať VZN (všeobecné záväzné nariadenie obce/mesta...), kde sú uvedené všetky poplatky (miestne dane) pre dané účely.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    asi mám veľký problém
    vôbec som si neuvedomila, že už vlastne 24 rokov bývam v bezodplatnom podnájme - vlastníkom domu sú moji svokrovci, ktorí vlastnia ešte 1 dom v ktorom bývajú. Rozmýšľam aj keď veľmi neskoro, že v podstate sa mali nahlásiť na DÚ. Doma mám ešte aj svoj pracovný kútik - stôl --ktorý využívam na podnikanie
    zrejme to treba čím skôr poriešiť - už sa teším ako to budem vysvetľovať svojmu 73 ročnému svokrovi - myslím ten nájom, lebo ja v účtovníctve neúčtujem žiadne náklady na kanceláriu práve preto, aby on s tým nemal žiaden problém
    Naposledy upravil Anik : 28.02.10 at 16:05

    btt12 je offline (nepripojený) btt12

    btt12
    Evanka Pozri príspevok
    Na mestskom úrade, kde sa platia dane z nehnuteľnosti. Treba si prečítať VZN (všeobecné záväzné nariadenie obce/mesta...), kde sú uvedené všetky poplatky (miestne dane) pre dané účely.
    tento tyzden som volala na urad - odd. dani a poplatkov kvoli dani z nehnutelnosti a povedali mi, ze ak je to bezodplatne nemusim nikde nic hlasit

    ludex je offline (nepripojený) ludex

    človek,čo si užíva život. ludex
    Evanka Pozri príspevok
    Ak chceš tito priestory využívať na podnikanie, je potrebné nahlásiť zmenu účelu využitia uvedených priestorov.
    Prečo to treba nahlasovať? Veď keď tam býva,tak ja to byt! Ja mám sídlo firmy na adrese kde bývam a mám trvalý pobyt a nenahlasoval som nič! Mal som aj kontrolu z DU a všetko bolo O.K.
    Myslím,že to je prípad aj zadávatela témy.

    zamako je offline (nepripojený) zamako

    zamako
    btt12 Pozri príspevok
    tento tyzden som volala na urad - odd. dani a poplatkov kvoli dani z nehnutelnosti a povedali mi, ze ak je to bezodplatne nemusim nikde nic hlasit
    ...no neviem...pozrela by som si VZN mesta/obce, lebo daň z nehnuteľností alebo jej časti využívanej na podnikanie býva väčšinou vyššia ako na bývanie. A nemá to nič spoločné s tým, či je nájom bezodplatný....

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    btt12 Pozri príspevok
    tento tyzden som volala na urad - odd. dani a poplatkov kvoli dani z nehnutelnosti a povedali mi, ze ak je to bezodplatne nemusim nikde nic hlasit
    Asi som nepochopila správne zadanie. Ak tam bude iba sídlo spoločnosti a nebudeš tam mať prevádzku, alebo kanceláriu s pracovníkmi, tak je to ok.
    Z týchto priestorov nebude firma účtovať žiadne výdavky?

    btt12 je offline (nepripojený) btt12

    btt12
    presne tak, bude tam len sidlo - ziadna kancelaria, ziadna prevadzka, zrejme v tom je ten rozdiel.

    trevize je offline (nepripojený) trevize

    trevize
    Ozivim temu..

    FO je majitelom bytu a zaroven ma jednoosobovu sro. Sro ma sidlo v byte FO. Moze tato FO prenajat byt svojej sro za ucelom aby tam mohla mat sidlo firmy?

    Ide v podstate o moznost uplatnit si v sro vydavky 500,-€, ktore su nezdanitelnou ciastkou pre prenajimatela.

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    môže, FO sa však musí prihlásiť na DU ako prenajímateľ nehnuteľnosti a podať DP (aj keby bola odmena za prenájom nižšia alebo rovná 500,- €)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.