Zavrieť

Porady

Zníženie straty...

Dobrý deň, čo by ste mi poradili?

Firme vychádza strata, ktorú si šéf nechce dať vysvetliť ani pripustiť, keď som mu ako laikovi dala do excelu náklady + výnosy za rok 2009, tak sa mu otvorili oči a teraz rozmýšľa, ako by sa ju dalo ponížiť.

Totiž, firma sa rozdeľovala a od starej firmy mu ostali 2 nákladné autá, ktoré táto nová firma nemá ani v majetku, nemá na to ani kúpnu zmluvu, nič...jednoducho má autá, ktoré sa mali predať v roku 2009, ale nestalo sa tak. Dajú sa tieto autá, nejako naúčtovať a tak ponížiť stratu? Hodnota aút, ak by sa predali by bola cca 90.000,- EUR. Rozmýšľam ako to dostať do majetku, tie autá sa opravovali už v novej firme, kupoval sa na nich aj materiál...len žiaľ ostali akoby na sklade.

Napadne Vás niečo?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    Super, takže zhrnutie:
    - zaradím 31.12.2009 022/384
    - vyrátam mesačný účtovný odpis 551/082 (pripočítateľná položka k základu dane)
    - rozpustím 384/648 vo výške mesačného odpisu (odpočítateľná položka)
    - nárok na daňový odpis nie je podľa § 23 ZDP

    Súhlas?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Kto prosím Ťa robil rozdelenie firmy, a ako môžte účtovať o nákladoch na vozidlá ktoré nemáte v majetku a ani nijakú zmluvu že ich máte zapožičané, kto je vlastne v TP uvedený ako ich majiteľ? Pozri, nasprávnejšie by bolo dostať ich do majetku firmy pri delení, ktoré niekto pekne odflákol, ak to nejde tak ma napadá inventarizačný prebytok k 31.12.2009 ten zaúčtuješ 022/384 v reprodukčnej OC, pozri si postupy účtovania §21.2, týmto ale stratu neponížiš. Je tu ešte možnosť tváriť sa že je to tovar a zaúčtovať to ako prebytok, ale nájsť len tak dve nákladné autá to chce veľkú mieru "náhody", potom by si to dostal do výnosov cez 132/648 a teda ponížil stratu.

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    Vďaka za odpoveď, delenie firmy je v súdnom spore, a každý z minulých vlastníkov sa hrá na svojom piesočku. Je mi jasné, že bez papiera sa ťažko niečo účtuje.
    Vlastníkom áut v TP je uvedená už nová firma, lenže keď to naúčtujem do majetku, tak potom budem musieť to odpisovať a stratu iba navýšim. Za tovar to považovať sa nedá, pretože tovar by nám nezapísali v TP. Žiadna zmluva, ani ocenenie, napadá ma iba možnosť znaleckého posudku a na základe neho to naúčtovať do majetku a odpisovať, to by bolo aj v súlade s §.
    Bolo to nákladné auto, ktoré sa zhodnocovalo opravou, výmenou súčiastok atď.
    Myslíte si, že účtovaním 132/648 na základe znaleckého posudku by bolo maximálne neprípustné?
    Naposledy upravil ivana184 : 27.02.10 at 16:02

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    IvoM Pozri príspevok
    Kto prosím Ťa robil rozdelenie firmy, a ako môžte účtovať o nákladoch na vozidlá ktoré nemáte v majetku a ani nijakú zmluvu že ich máte zapožičané, kto je vlastne v TP uvedený ako ich majiteľ? Pozri, nasprávnejšie by bolo dostať ich do majetku firmy pri delení, ktoré niekto pekne odflákol, ak to nejde tak ma napadá inventarizačný prebytok k 31.12.2009 ten zaúčtuješ 022/384 v reprodukčnej OC, pozri si postupy účtovania §21.2, týmto ale stratu neponížiš. Je tu ešte možnosť tváriť sa že je to tovar a zaúčtovať to ako prebytok, ale nájsť len tak dve nákladné autá to chce veľkú mieru "náhody", potom by si to dostal do výnosov cez 132/648 a teda ponížil stratu.
    Rozmýšľala som nad tým, že jediná cesta ako to dostať do majetku je iba zaúčtovaním 022/384 k 31.12.2009, lenže keď to budem považovať za inventarizačný prebytok, tak to budem pripočítavať k základu dane?

    Chcela som zaradiť 022/042 a odpisovať, lenže potom to ako odstránim z 042?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    022/042 môže byť, iba ak máš obstarávacie náklady, a tie nemáš.
    preto ako ti už poradili, treba 022/384, budeš to mať zaradené, budeš aj odpisovať, ale súčasne budeš odpisovať 384.....pozri Postupy účtovania, ako ti radili.

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    § 23 píše, že z odpisovania sú vylúčené inventúrne prebytky hmotného majetku zistené pri inventarizácii.........alebo si to zle vysvetľujem?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, nejako som to príliš rýchlo preletela.
    Máš pravdu.

    Benko je offline (nepripojený) Benko

    Benko
    ivana184 Pozri príspevok
    Super, takže zhrnutie:
    - zaradím 31.12.2009 022/384
    - vyrátam mesačný účtovný odpis 551/082 (pripočítateľná položka k základu dane)
    - rozpustím 384/648 vo výške mesačného odpisu (odpočítateľná položka)
    - nárok na daňový odpis nie je podľa § 23 ZDP

    Súhlas?

    No a nemôže mať rovno zápis 022/648 keď aj tak je podľa §23 vylúčený z odpisovania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.