Zavrieť

Porady

Pomoc-nájom!!!!!

Mám nehnuteľnosť-ubytovacie zariadenie /na prenajatom pozemku, každoročne sa platí za faktúr za nájom pozemku/. Túto nehnuteĺnosť som od 01.-06.2009 dala do prenájmu a od 01.07-31.12.2009 - na živnosť poskytovala ubytovacie služby. Faktúra za celý rok na túto nehnuteľnosť /nájom pozemku/ bola zaplatená v 3 splátkach: mes: 03,06,09. Možem tento celý výdavok priradiť k príjmom nasledovne:
1.pri prenájme nehnuteĺnosti 50% z nájmu /za obdobie od 1-6/
1.pri živnosti 50% z nájmu /za obdobie 7-12/
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Priznám sa nerozumiem celkom k tomu.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Priznám sa nerozumiem celkom k tomu.
    Mám jednu faktúru na sumu 5.000,- EUR. Tá sa vzťahuje na celé obdobie 2009 za prenájom pozemku, kde je postavený apartmanový dom.

    01-06 - bol iba prenájom §6 odsek 3 /bola pozastavená živnosť/
    7-12 - ubytovanie na živnosť.
    Toto faktúru by som chcela dostať do výdavkov k prenájmu aj zo živnosti. Len či to možem podeliť, alebo záleží kedy sa uskutočnila úhrada?
    Poradte prosím, som bezradná.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ejo Pozri príspevok
    Mám jednu faktúru na sumu 5.000,- EUR. Tá sa vzťahuje na celé obdobie 2009 za prenájom pozemku, kde je postavený apartmanový dom.

    01-06 - bol iba prenájom §6 odsek 3 /bola pozastavená živnosť/
    7-12 - ubytovanie na živnosť.
    Toto faktúru by som chcela dostať do výdavkov k prenájmu aj zo živnosti. Len či to možem podeliť, alebo záleží kedy sa uskutočnila úhrada?
    Poradte prosím, som bezradná.
    Ak v oboch prípadoch si uplatňuješ skutočné výdavky, tak nevidím v tom problém.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ak v oboch prípadoch si uplatňuješ skutočné výdavky, tak nevidím v tom problém.
    Pri prenájme by som mala skutočné výdavky iba ten nájom, a pri živnosti by som viedla JU.
    Ale čo ma trápi je, že úhrady tejto faktúry boli v 3 splátkach: mesiace: 03,04,08.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ejo Pozri príspevok
    Pri prenájme by som mala skutočné výdavky iba ten nájom, a pri živnosti by som viedla JU.
    Ale čo ma trápi je, že úhrady tejto faktúry boli v 3 splátkach: mesiace: 03,04,08.
    Podľa mňa to nevadí....

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Podľa mňa to nevadí....
    Takže by som postupovala takto:
    Pri prenájme preukázateĺné výdavky, v evidencii by som mala:
    Príjem: napr. 5000,- EUR
    Výdaj: 2500,- Eur /polovica z tej faktúry/ a aký dátum by som mala dať?
    Pri živnosti vedené JÚ, výdaj za nájom 2500,- EUR/druhá polovica/ by som účtovala nasledovne:
    keď bola úhrada v 08 mesiaci - výdaj OZD a zostávajúcu čiastku z tej druhej polovice nájmu, by som zaúčtovala v rámci uzávierkových operácií, aby som dostala čiastku 2500 do výdavkov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.