Zavrieť

Porady

Licencia z USA a povinnosti

Ahojte, trošku som sa pohrala s jedným tlačivom, nakoľko som ho vo Worde nenašla (bol len v PDF na drsr a môj soft ho nemá a chcela som to mať v PC forme) a tak vám ho pripájam.

Uvádzam 1 z viacerých príkladov kedy ho treba použiť (s týmto som sa stretla ja a ide len o príklad):

  • Slovenský podnikateľ si objednal licenciu- právo na používanie z USA v sume 225$
  • Slovenský podnikateľ musí zraziť daň a odviesť ju na svoj príslušný DU podľa § 16 odst.1 e) bod 1
  • Slov. podnikateľ zaeviduje faktúru z USA a zaúčtuje 518/321 (ak spĺňa kritéria na účtovanie na 518) (faktúry z USA sú dosť hrozné-žiadne náležitosti)
  • Uhradí dodávateľovi časť sumy po odpočítaní dane, ktorú musí odviesť na DU v SR (výšku dane si vypočíta podľa -prehľadu sadzieb podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia na licenčné poplatky –príloha -zdroj: drsr) Napr. sadzba v mojom príklade je 10%
  • Zaúčtuje úhradu dodávateľovi 321/221 a úhradu zrazenej dane 342x/221
  • cez ID zaúčtuje daň 321/342x
  • podá oznámenie platiteľa dane o odvedení dane vybranej zrážkou (viď príloha)

(stretla som sa s tým prvýkrát, tak dúfam, že je to správne a niekomu pomôže )
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Centík je offline (nepripojený) Centík

    Centík
    Ďakujem za príklad, veľmi mi pomohol, pretože už dlhší čas riešim práve tento problém - licenčné poplatky. Mám však ešte jednu otázočku. Podliehajú licenčné poplatky aj DPH (samozdaneniu)?
    Prosím, je to súrne.

    Licencia z USA a povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.