Zavrieť

Porady

Daňový bonus na deti

Chcem sa Vás opýtať na nezvyčajný prípad s daňovým bonusom na deti. Živnostník si chce uplaniť bónus na 4 deti, ale to štvrté je síce jeho ale v rodnom liste /neviem z akého dôvodu/ nefiguruje ako otec, vlastne otec ani nie je uvedený. S manželkou žijú v jednej domácnosti, ale nie sú zosobášení. Môže si uplatniť bónus aj na to 4 dieťa.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    Sú manželia alebo nie? Píšeš s manželkou, ale nie sú zosobášení.
    Naposledy upravil Lanaj : 10.03.10 at 15:28

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Nerozumiem ako môže žiť s manželkou a nebyť s ňou zosobášený, pozri si §33 zákona o DzP, tam je to definované, keďźe z textu nie je jasné či ide aspoň o osvojené dieťa. Keď si ale uplatní bonus matka tak je po probléme,
    napríklad len na to posledné dieťa.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    csukeva Pozri príspevok
    Chcem sa Vás opýtať na nezvyčajný prípad s daňovým bonusom na deti. Živnostník si chce uplaniť bónus na 4 deti, ale to štvrté je síce jeho ale v rodnom liste /neviem z akého dôvodu/ nefiguruje ako otec, vlastne otec ani nie je uvedený. S manželkou žijú v jednej domácnosti, ale nie sú zosobášení. Môže si uplatniť bónus aj na to 4 dieťa.
    Nárok na DB sa preukazuje aj rodným listom, keďže on nie je zapísaný ako otec, mohol by mať nárok keďže žijú v spoločnej domácnosti, ak by to bolo dieťa jeho manželky, ale ani táto podmienka nie je splnená nakoľko nie sú manželia, čiže nárok len 3 deti, to je môj názor

    csukeva je offline (nepripojený) csukeva

    csukeva
    Ešte som sa zabudla na to, že matka je na materskej, tak teraz čo? A čo to znamená, že osvojené.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    csukeva Pozri príspevok
    Ešte som sa zabudla na to, že matka je na materskej, tak teraz čo? A čo to znamená, že osvojené.
    Osvojenie dieťaťa pozri tu: http://www.pravoprekazdeho.sk/novina...ata/index.html

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    môže si uplatniť nárok na daňový bonus manžel, ktorý nie je otcom detí, je len manželom ich matky, nemá nato žiadne súdne rozhodnutie ani nič
    stačí len sobášny list ? podľa mňa nie.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Anik Pozri príspevok
    môže si uplatniť nárok na daňový bonus manžel, ktorý nie je otcom detí, je len manželom ich matky, nemá nato žiadne súdne rozhodnutie ani nič
    stačí len sobášny list ? podľa mňa nie.
    áno Anik, môže si ho uplatniť, mala som taký prípad, deti boli manželkine z prvého manželstva a keďže bola zosobašená s druhým manželom, jej manžel si uplatňoval bonus na jej deti, prikladala som sobášny list k DP, bonus im dú vyplatil

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Súhlasím s Timkou
    doplním:
    Podmienky pre uplatnenie daňového bonusu
    – dieťa žije v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt nie je na závadu),
    – musí ísť o dieťa vlastné alebo osvojené, alebo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo dieťa druhého z manželov,
    nemôže ísť o dieťa družky alebo druha, ani napríklad o vnuka, ktorý žije spolu so starými rodičmi ak rodičia nemajú príjmy, z ktorých by si ho uplatnili ako svoje dieťa,
    – súčasne musí ísť o nezaopatrené dieťa definované podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa...

    Anna2411 je offline (nepripojený) Anna2411

    Anna2411
    Ja som riešila takýto problém vlani, otec si mohol uplatniť bonus ale museli byť zosobášení a žiť v spoločnej domácnosti. On zase nemal prehlásený pobyt tak dokladal čestné prehlásenie z matriky, že býva s matkou detí v spoločnej domácností.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.