Zavrieť

Porady

Daň z výhry - vyplatená zrážkou?

Dobrý deň,

nevie mi niekto poradiť v nasledovnej veci?
V r.2009 som sa zúčastnil televíznej súťaže (TV na území SR), v ktorej som získal výhru - finančnú, nie vecnú, vo výške nad 5000 SKK.

Akým spôsobom mám túto výhru zdaniť? Podľa zákona by sa mali výhry zdaňovať zráťkou, a práve pri finančných výhrach som našiel niekde výklad, že tieto druhy výhier je povinný zrážkou zdaniť organizátor súťaže, lotérie a pod.

Môžem sa na toto spoľahnúť a nezahrnúť tento príjem do základu dane? Alebo existujú v tomto nejaké výnimky, ktoré by som si mal pre istotu overiť?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    marian.m Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    nevie mi niekto poradiť v nasledovnej veci?
    V r.2009 som sa zúčastnil televíznej súťaže (TV na území SR), v ktorej som získal výhru - finančnú, nie vecnú, vo výške nad 5000 SKK.

    Akým spôsobom mám túto výhru zdaniť? Podľa zákona by sa mali výhry zdaňovať zráťkou, a práve pri finančných výhrach som našiel niekde výklad, že tieto druhy výhier je povinný zrážkou zdaniť organizátor súťaže, lotérie a pod.

    Môžem sa na toto spoľahnúť a nezahrnúť tento príjem do základu dane? Alebo existujú v tomto nejaké výnimky, ktoré by som si mal pre istotu overiť?

    Ďakujem
    § 43 ods. 12 zákona o dani z príjmov: "Ak platiteľ dane nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane nezrazí daň v správnej výške." a platiteľom dane je podľa § 5 ods. 3 zákona o správe daní: "osoba, ktorá odvádza správcovi dane daň vybranú od daňovníka alebo zrazenú daňovníkovi a majetkovo za ňu zodpovedá."

    za zrazenie a odvedenie dane zodpovedá ten, kto ti finančnú výhru vyplatil, nie ty

    marian.m je offline (nepripojený) marian.m

    marian.m
    skaspa Pozri príspevok
    § 43 ods. 12 zákona o dani z príjmov: "Ak platiteľ dane nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane nezrazí daň v správnej výške." a platiteľom dane je podľa § 5 ods. 3 zákona o správe daní: "osoba, ktorá odvádza správcovi dane daň vybranú od daňovníka alebo zrazenú daňovníkovi a majetkovo za ňu zodpovedá."

    za zrazenie a odvedenie dane zodpovedá ten, kto ti finančnú výhru vyplatil, nie ty
    takze - konecny verdikt - tento prijem NEMUSIM uvadzat v DP?

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    marian.m Pozri príspevok
    takze - konecny verdikt - tento prijem NEMUSIM uvadzat v DP?
    podľa mňa nie, nakoľko nie si zodpovedný za odvedenie tejto dane, (na porovnanie ak nakúpiš tovar od platiteľa DPH a zaplatíš DPH neskúmaš, či ju skutočne aj odviedol - on je zodpovedný za odvedenie dane) nemusíš ani skúmať, či ten, kto ti výhru vyplatil vykonal zrážku dane;

    navyše ak ti vyplatili napr. 10 000 Sk nemôžeš vedieť, či oni nemajú u seba v papieroch výhra 11 900 SK, zrážková daň 1 900 SK a vyplatenie výhry na účet výhercu 10 000 Sk

    Daň z výhry - vyplatená zrážkou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.