Zavrieť

Porady

Zamestnanie cudzinca

Prosím, prosím, potrebujem súrne poradiť!!!
Firma chce zamestnať občana z Maďarskej republiky, na pracovnú zmluvu. Čo treba okolo toho vybaviť? Mám na mysli - sociálne poistenie, zdravotné poistenie, môže si uplatniť daňovú úľavu? Skrátka kde všade ho mám prihlásiť, čo k tomu potrebujem, trvalé ani prechodné bydlisko nebude mať na území Slovenska, bude sem denne dochádzať do zamestnania.
Malo by to byť už od augusta, takže je to súrne, Ďakujem.
Usporiadat
daria daria

daria je offline (nepripojený) daria

Ak cheš zamestnať cudzinca z EU nepotrebuješ žiadne povolenie, musíš to však nahlásiť na Úrad práce, soc.vecí a rodimy, špeciálne tlačivo. Prihlásišho do všetkých
poisťovní: Sociálna, zdravotná. On sa však musí najprv prihlásiť do ním vybranej
zdravotnej poisťovne, musí mať pri prihlasovaní pri sebe pracovnú zmluvu oni mu dajú prihlášku a ty mu ju musíš potvrdiť.
Odpočitateľnú položku si uplatniť nemôže keďže na území SR nemá trvalý pobyt.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Daria ďakujem. Keďže mi dlho nikto neodpovedal, začala som zisťovať na príslušných inštitúciách. V podstate na úrade práce tak ako píšeš, soc.poistenie zaregistrovať, zdravotná poisťovňa zaregistrovať. Jediný háčik je v tom, že musí mať pridelené na Slovensku rodné číslo, ktoré si musí vyžiadať v Registri obyvateľov v Banskej Bystrici. To mi povedali aj vo VšZP aj v Soc.poisťovni.
S odpočítateľnou položkou na daň to máš preverené? Žiaľ nemám dobré skúsenosti s informáciami z DÚ, preto som tam ešte nevolala.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Ja Ti tu ešte prikladám odpoveď z PP na otázku zamestnávania cudzincov.
Naposledy upravil betty : 05.08.04 at 06:38
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Ako je to vlastne s úplatnením odpočitateľnej položky na daňovníka - zamestnanca /cudzinec/? Podľa platného zákona o dani z príjmov do 31.12.2003 sa uplatňovala odpočítateľná položka na daňovníka-zamestnanca, nemohla sa uplatniť odpočítateľná položka na dieťa, manželku, nakoľko bola viazaná na trvalý pobyt. Ale podľa akého § sa nemôže uplatniť odpočitateľná položka pri zamestnaní cudzinca od 1.1.2004? V § 36 nič také nenachádzam.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
skús pozrieť niečo ohľadom rezidenta a nerezidenta, myslím, že to je v začiatku zákona - ten čo nemá pobyt v SR 183 dní a viac - tak to asi preto nemôže uplatniť odpočítateľnú položku ???
Pekný deň
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Ďakujem, Vladan, už som to našla a som si vydýchla. Odpočitateľnú položku - čiže nezdaniteľnú časť základu dane možno uplatniť aj u riadneho zamestnanca /cudzinca/, viď § 11 ods.1, pism.a. Základ dane sa podľa § 11 ods.2 nezníží u daňovníka dôchodcu, ak na začiatku roka je poberateľ dôchodku /aká škoda, že táto diskriminácia nebola v parlamente už odstránená/ a taktiež u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 11 ods. 3, kde je ďalšia podmienka "trvalý pobyt", ktorý je ale v danom odseku viazaný na ods.1 písmeno b - čiže odpoč.položka na manželku, manžela.

Keď to zhrniem, ak je daňovníkom podľa § 2 pism.d s neobmedzenou povinnosťou fyzická osoba, ktorá sa tu zdržiava aspoň 183 dní, má nárok na uplatnenie nezdanit.časti základu dane ale iba na seba.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Pripojím sem aj svoje skúsenosti:
Chceli sme zamestnať predavačky (dílerky) z Nemecka, ktoré by predávali tovar tam. Na moju otázku čo s odvodmi mi zo SP napísali, že budú platiť odvody podľa nemeckých pravidiel!!! Teda je to rozpor s tým, čo vidím napísané hore.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Nie náhodou preto, že fyzicky by prácu vykonávali v Nemecku? Ja som inak osobne konzultovala v poisťovniach a je to tak, ako som vyššie písala.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Magma
Nie náhodou preto, že fyzicky by prácu vykonávali v Nemecku?
Možné to je, neviem. Škoda, že som ten mail z SP už zmazal, no som si istý ich odpoveďou.
Naposledy upravil ricij : 12.08.04 at 12:33
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Pripájam moju skúsenosť: Slovenská s.r.o., jediný spoločník - Rakúšan, sa zároveň zamestnal vo svojej slov.firme na riadny prac.pomer. Doma v Rakúsku vykonáva činoosť na základe živnosti. Soc. poisťovňa ho ako zamestnanca prihlásila bez akéhokoľvek skúmania, zdravotná poisťovňa ho poistiť odmietla, že vraj treba odvody odvádzať do jeho poisťovne do Rakúska. Tam nič také nepoznali, takže zostal problém - kam s odvodmi na ZP. Po rôznych telefonátoch na rôzne ministerstvá a EU inštitúcie (pokaždé iná odpoveď), som sa písomne obrátila na VZP - odbor európskej integrácie - podľa nich tento občan podľa Nariadenia EHS č. 1408/71 čl. 14.c (a) podlieha legislatíve SR - keďže je zamestnaný v SR a v mieste bydliska má len živnosť, takže má odvody odvádzať zo všetkých príjmov - aj tých Rakúskych - poisťovniam na Slovensku. Ako je to s prihlásením na pobyt neviem - neprekračuje 183 dní pobytu v SR, ako spoločník podľa mňa podľa zák. 5/2004 par. 22 (7) písm.l nepotrebuje povolenie na zamestnanie, zrejme nebude mať právo na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky - mám z toho hlavu v smútku! Žeby zamestnávanie občanov zo štátov EU boli také jedinečné prípady? Kto s tým máte svoje skúsenosti prosím ozvite sa.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Chcem sa opýtať ten pán spoločník z Rakúska musel mať pridelené na Slovensku rodné číslo? Pretože ako som písala, overovala som si to v SP a ZP a podľa nich aby mohol byť zaregistrovaný v SR,musí mať cudzinec pridelené rodné číslo v REGOB B.Bystrica. Zatiaľ mi to tu nikto nepotvrdil preto aj ja mám taký dojem že zatiaľ na Slovensku je veľmi ojedinelé zamestnať občana z EÚ, alebo sa k tomu nechcú vyjadriť?
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Na Soc.poisťovni nikto odo mňa za tohto pracovníka (Rakúšana) žiadne rodné číslo nepítal. Referentka ho zaregistrovala na základe vyplneného formulára, aj bez rod.čísla. Či si to len nevšimla, alebo to nie je potrebné neviem. Teraz som zvedavá, čo mi povedia na ZP, keď tam napochodujem s tým listom od VZP a budem žiadať aby ho poistili. Poprípade bude zaujímavé, až náhodou ochorie a bude potrebovať zdravotnú starostlivosť - argumentom ZP, keď ho odmietli poistiť bolo, že by museli platiť drahé zdravotné zákroky v Rakúsku, ktoré sú drahšie ako u nás. Či sa bude musieť dať ošetrovať na území SR - neviem. Preto sa pýtam na skúsenosti prispievateľov Porady.
0 0
EuSl EuSl

EuSl je offline (nepripojený) EuSl

Magma na Slovensku je dosť nezamestnaných aj kvalifikovaných, najlepším riešením vidím zoberte Slováka a nebudete mať zbytočné problémy.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Áno, keby to záležalo na mne,... ale ja som len zamestnaná u tej firmy.Spoločník - cudzinec, konateľ - cudzinec.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Keby sme si tak ako mzdové účtovníčky mohli vyberať zamestnancov! To by bolo! Môj ideál: Slobodný, bezdetný, nikdy chorý, Slovák, s nemeniacimi sa personálnymi danosťami. Ale medzičasom som nadobudla ďalšie praktické skúsenosti so zamestnávaním cudzinca v slovenskej s.r.o. Pre objektívnosť musím uviesť, že ide o Rakúšana, zamestnaného v SR, v Rakúsku má živnosť a bydlisko, v SR pracovný pomer. Podľa listu zo Všeobecnej ZP platí u nás Nariadenie EHS č. 1408/71 (nepodarilo sa mi ho na internete nájsť). Podľa tohto Nariadenia by mal každý občan EU podliehať pri poistení legislatíve len jedného členského štátu. Ale pozor! Ak je v prílohe č. VII ku tomuto Nariadeniu uvedené inak - platí to čo je v prílohe. Rakúsko v tejto prílohe nemá žiaden zápis, preto platí ustanovenie čl. 14 c (a) Nariadenia - t.j. (citujem) osoba zamestnaná na území jedného členského štátu a SZČ (napr.živnosť) na území druhého členského štátu, podlieha legislatíve štátu, kde pracuje v platenom zamestnaní. T.j. v mojom prípade podlieha legislatíve SR. Pre úplnosť, Slovensko má v uvedenej prílohe úpravu, podľa ktorej osoba, ktorá je samostatne zárobkovo činná v SR a zároveň zamestnaná v inom členskom štáte podlieha právnym predpisom oboch členských štátov!
Celé je to podľa mňa dobre domotané a všetka úcta tomu, kto sa v tom vyzná. Každopádne mám už tohto človeka v ZP prihláseného (SP nerobila žiadne problémy), na registri občanov SR sme zažiadali o pridelenie Rod.čísla za účelom ZP (potrebný úradný preklad rod. listu, 50,- sk kolok, žiadosť s vysvetlením že ide o r.č. kvôli ZP, fotokópia pasu, uviesť kontaktnú osobu, adresa: Register obyvateľov SR, Partizánska 129, 974 86 Banská Bystrica), teraz som od ZP dostala formulár 106 - tento má posúdiť poisťovňa v Rakúsku a prípadne tohto človeka v Rakúsku odhlásiť - lenže potom bude "liečený" aj v Rakúsku ako Slovák. Veselé však? A to ešte neviem, ako je to s miestom výkonu práce - prosila som o radu, nikto nereagoval - keďže máme vek internetu a tento človek sem chodí raz do týždňa. Ak mal niekto trpezlivosť to celé čítať, privítam vaše ďalšie skúsenosti.

Ľuba
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vrrr, v žiadnom prípade nezamestnávajte francúzov, nepite ich víno, nejedzte ich syry !
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
??? okrem gastronomických skúseností - nemáte s tým dáke skúsenosti ako napríklad zapracovanie do mzdových softvérov? Náhodou tie syry sa dajú jesť, aj údeniny! Ale nejaká dochvíľnosť, či zodpovednosť, to im zrejme veľa nehovorí. Tak ste to myslel?

Ľuba
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
uuuauhaaua Ľuba, Vy nesledujete OH ???
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
no, možno sa to bude dakomu zdať choré, ale ani moc nie. Poteší keď v správach povedia aké metále sme získali, ale inak šport v telke nemusím. To si radšej naživo zaplávam v Dunaji. A čo také nám vyviedli?
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

...nič moc, akurát sa postarali aby sme nemali zlatú!!!!!!!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať