Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru z EU a preddavky

Pri na dobudnutí tovaru z EU sa platí mnohokrát dopredu za tovar preddavok (buď na proforma faktúru alebo ako len platobný príkaz). Potom príde tovar, kde je pribalená faktúra. Do účtovníctva dávam tovar v deň dodania, ale dań mám vypočítať na deň zaplatenia preddavku, alebo v deň vystavenia faktúry? Ja to robím v deň vystavenia faktúry, ale v účtovníctve to učtujem ako preddavok. Ale keď zas má sa platiť daň z prijatých preddavkov Ďakujem za odpoveď. Vidím, že len na túto problematiku by bolo dobré urobiť školenie (dovoz z EU), lebo tých otázok je nekonečne veľa.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Na stranke DRSR dnes vysiel metodicky pokyn , ktory riesi aj tento problem. Je nan upozornene aj na Porade a tam budeme o nom viest debatu. Ja mám v tom tiez chaos,
    ja davam do DPH tiez dnom vystavenia faktury a asi to robim zle.

    Iveta je offline (nepripojený) Iveta

    Iveta
    V uvedenom usmernení DR je na str. 14:

    Upozorňujeme, že daňová povinnosť nevzniká, ak dodávateľ, platiteľ dane, prijme platbu pred dodaním tovaru z tuzemska do iného členského štátu, nakoľko pre uplatnenie DPH pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu sa vzťahujú osobitné pravidlá podľa § 19 ods. 8 zákona o DPH. Daňová povinnosť nevzniká ani pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, pri ktorom vznik daňovej povinnosti upravuje § 20 zákona o DPH, ak nadobúdateľ zaplatí za objednaný tovar pred jeho nadobudnutím.

    jalenka je offline (nepripojený) jalenka

    jalenka
    Dobre, ale ako potom v účtovníctve to mám zaúčtovať ako preddavok na 314 a riešiť to potom analytikou (doteraz som ju na 314 nemala, lebo sme nemali toľko nadobudnutí). Neviem a poraďte.

    nadobudnutie tovaru z EU a preddavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.