Zavrieť

Porady

Sprostredkovanie predaja / ako to dostanem na papiere ?

S našim dodávateľom som sa dohodol, že ja mu budem predávať jeho výrobky.
Ja mám od zákazníkov vyberať zálohu cca 20-tisíc.
On potom vyhotoví výrobok (nábytok) a tento si potom už vyúčtuje so zákazníkom.
Ja som neplátca on je plátca DPH.
Neviem aký doklad ja vyhotovím zákazníkovi pri preberaní zálohy ?
Aký doklad treba na odovzdanie tej zálohy výrobcovi ? (Pôjde to poštou)
Aký doklad vystaví výrobca zákazníkovi ? Resp. ako tam uvedie, že záloha bola uhradená mne. Ako to bude s DPH ?
Po ukončení tohto vzťahu mám dostať províziu 10% Aký doklad mi má vyhotoviť výrobca ?
Ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Predpokladám, že budete mať zmluvu o sprostredkovaní, v ktorej budete mať okrem iného uvedenú výšku provízie, spôsob vyplácania (mesačne, týždenne... na účet, v hotovosti), ako aj iné náležitosti.
    Keď budete predávať dodávateľov tovar a za tento vyberať zálohu, predložíte kupujúcemu príjmový doklad so svojou hlavičkou a keď zálohu odovzdáte dodávateľovi, ten vám vystaví príjmový doklad, že túto zálohu prijal. On, ako plátca DPH, musí zákazníkovi vystaviť faktúru s DPH, keďže prijal zálohu. Pri dodaní tovaru vystaví faktúru, v ktorej doráta zvyšnú sumu k úhrade, plus DPH.
    Ak sa vy dvaja dohodnete na vyplácaní provízie povedzme raz mesačne, mal by vám dodávateľ vyhotoviť nejaký sumarizačný doklad, koľko výrobkov ste mu predali, za akú sumu a vyčísliť výšku vašej provízie. Na základe tohoto dokladu (*tento bude tvoriť aj prílohu k faktúre) mu vystavíte faktúru za sprostredkovanie, ktorú by vám mal uhradiť .


    Asi takto si to predstavujem. Všetko je ale treba zakotviť v zmluve, aby ste sa vyhli nejakým nedorozumeniam.
    Naposledy upravil Beata : 05.08.04 at 16:22 Dôvod: *doložený text v zátvorke

    Miro77 je offline (nepripojený) Miro77

    Miro77
    Čiže v 2 prípadoch som to mal pomýlené:
    1. On musí mne vystaviť doklad o prijatí zálohy (nie ja jemu)
    2. Ja musím jemu vystaviť faktúru za sprostredkovanie (nie on mne).
    Ešte mi nieje jasné či ten výrobca má kupujúcemu vystaviť 2 faktúry
    1 - Jednu za prijatie zálohy a z toho vyčísliť DPH ?
    2 - Druhú konečnú vyúčtovaciu ? a doúčtovať zvyšok DPH
    Alebo iba jednu vyúčtovaciu s tým, že kupujúci má odo mňa doklad od zálohy a DPH bude celá uhradená až pri vyúčtovaní.
    Príklad: základ dane 33.613, HPH-19% = 6.387,(celkom 40.000) mínus záloha 20-tis, k úhrade 20-tis
    Alebo sa pripúšťajú obe možnosti ?

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Tak, ako som napísala, na zálohu musí vystaviť Fa s DPH.
    Ak by ste si povedzme aj zálohu (akože) ponechal a odovzdal ju pri dodávke tovaru (neviem ako by sa na to pozeral DÚ?!), alebo ak by sa toto celé udialo v priebehu jedného zdaňovacieho obdobia, tak si myslím, že by postačila len jedna faktúra s DPH.
    ...vie mi prosim niekto poskytnut vzor "zmluvy o sprostredkovani obchodu" (zivnostník bude pre nas predavat nas tovar)

    ...dakujem

    Sprostredkovanie predaja / ako to dostanem na papiere ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.