Zavrieť

Porady

podnikanie vo vl. priestoroch

Podnikateľ má otvorenú prevádzku vo vlastnom dome, ktorý nemá zahrnutý v majetku firmy. V lete v týchto prietoroch urobil šatne a sociálky pre zamestnancov. Môže náklady spojené s touto úpravou dať do nákladov ako prevádzková réžia / JÚ / ? A čo ak budú nad 30.000.- Sk? Prosím o rýchlu odpoveď - potrebujem to ešte premietnuť v DPH. Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    pokial v priestoroch vykonava podnikatelsku cinnost nevidim problem v uznani nakladov na podnikanie takisto aj elektrika najom a ine veci s tym suvisiace...

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Vďaka za odpoveď, len neviem, že keď tie výdavky spolu zrátam a bude to nad 30.000.- Sk, či to nie je tech. zhodnotenie budovy a aká by bola potom vstupná cena? Vlastne len tieto výdavky?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak to bude nad 30 tis. , musíš to odpisovať. Vstupná cena je myslím jasná, sčítaš všetky výdavky ( sumy bez DPH ).

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ešte by asi bolo potrebé ohlásiť zmenu odberateľa elektriny , plynu, vody....podnikateľské subjekty majú ié taxy.... aký máte názor ostatní poradcovia?

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    Vladimír Ozimý
    pokial v priestoroch vykonava podnikatelsku cinnost nevidim problem v uznani nakladov na podnikanie takisto aj elektrika najom a ine veci s tym suvisiace...
    Ono to nie je až také jednoduché! Je potrebné si to dôkladne naštudovať.
    Tá časť, kde podnikáš, by mala byť vyňatá z obytných priestorov. Ostatné náklady ako elektrina, voda, plyn-.samostatné hodiny!. Absolvovala som to ešte pred 10-timi rokmi..takže už presne to tak narýchlo v hlave nemám, ale veľa sa nezmenilo.


    Hela

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ano tieto priestory sú vyňaté na podnikanie, aj za ne platí daň ako za priestory na podnikanie, takisto všetky energie má prihlásené pod svojim IČO a IČ DPH,sú tam samostatné hodiny /el. energia, voda, plyn/. Takže ak by som to chcela dať do nákladov-myslím tie šatne a sociálky tento rok, dám tam len doklady do výšky 30.000 /bez DPH/. Lebo ono to v skutočnosti prevýšilo len cca 3000.- nad 30.000.- a potom by som to odpisovala zrejme 20 rokov.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Súhlasím s Paulou, že pre podnikateľské účely sú iné sadzby, ale mám aj takých klientov, ktorí sa chcú vyhnúť vyšším platbám, dokonca energie platia cez SIPO a žiadajú dávať do nákladov nejaké percento z týchto platieb. Nechcú si to dať vysvetliť doklad o zaplatení cez SIPO mi samozrejme nedajú, lebo to majú cez osobný účet a tak im to do nákladov ani nedávam. Má niekto s takýmito podnikateľmi skúsenosti - a teda aj po kontrole zo strany DÚ? Vďaka za všetky odpovede.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    abel
    Súhlasím s Paulou, že pre podnikateľské účely sú iné sadzby, ale mám aj takých klientov, ktorí sa chcú vyhnúť vyšším platbám, dokonca energie platia cez SIPO a žiadajú dávať do nákladov nejaké percento z týchto platieb. Nechcú si to dať vysvetliť doklad o zaplatení cez SIPO mi samozrejme nedajú, lebo to majú cez osobný účet a tak im to do nákladov ani nedávam. Má niekto s takýmito podnikateľmi skúsenosti - a teda aj po kontrole zo strany DÚ? Vďaka za všetky odpovede.
    Mám "použitie dokladu SIPO" len v jednom prípade, ide o chránenú dieľňu....inv.dôchodca platí isté percento za nájom a elektrinu svojim rodičom, podľa výmeru svojej izby - pracovne v ich byte. K jeho účtom prikladám výpis z účtu jeho rodičov, kde je vidno, že SIPO aj nájom zaplatené boli. Jemu vystavujem interný doklad do réžie - teda tú percentuálnu časť. Každý rok mu kontroluje účtovníctvo úrad práce, nakoľko dostáva príspevok, takže to asi robíme dobre. Bez dokladu o zaplatení neúčtuj nič. Myslím, že tvoji klienti sa okrádajú na výdavkoch.

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    Podnikateľ SZCO podniká v byte, ktorý je písaný na jeho manželku. Majú spolu zmluvu o používaní bytu na podnikanie. Teraz vymieňali okná a z tejto fa si chce odpočítať DPH ako z opravy. Za akých okolností je to možné?Ďakujem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    alex1
    Podnikateľ SZCO podniká v byte, ktorý je písaný na jeho manželku. Majú spolu zmluvu o používaní bytu na podnikanie. Teraz vymieňali okná a z tejto fa si chce odpočítať DPH ako z opravy. Za akých okolností je to možné?Ďakujem
    Nie je toto skôr tech.zhodnotenie nehnuteľnosti? Alebo sa mýlim?

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    hm... no mam jednu s.r.o. kt. ma sidlo v rodinnom dome, konatel nie je vlastnikom domu, dava si do nakladov elektrinu,telefon-pev. linku...... uz piaty rok... viem ze to nie je korektne ale ako je to napadnutelne?

    11ivan je offline (nepripojený) 11ivan

    uctovnicky typ 11ivan
    nie je to jednoduche a pokial nema podnikatel horeuvedene veci poplnene, myslim tym vynatie z bytoveho fondu, zaplatenu dan z nehnutelnosti a platby za plyn, vodu el en nech radsej naklady upatni inac, vyhne s aproblemom , ved staci autom prejst 2 x do kosic a mas celkom peknu sumu nasetrenu
    a ziadne pomerne vydavky
    Súhlasím s 11ivan, prostredníctvom cesťáku je to oveľa jednoduchšie a podľa zákona správne, nemám pravdu?

    Ivuška je offline (nepripojený) Ivuška

    Ivuška
    Nestačí, aby podnikateľ mal zmluvu o používaní bytu na podnikanie podpísanú manželkou. Aby vôbec mohol účtovať o nejakých nákladoch týkajúcich sa tohto bytu, musí byť vyňatý na podnikanie, s čím súvisí aj iná sadzba platenia dane z nehnuteľnosti a pod.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.