Zavrieť

Porady

dohoda o vykonaní práce - odmena nad 4000 Sk

Dobrý deň.
Vedel by mi niekto poradiť? Máme brigádnika, ktorý je zamestnaný a má u nás uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Môžeme mu vyplatiť odmenu väčšiu ako 4000,- Sk napr. 12000,-Sk? Viem, že to musím zdaniť 19% odviesť 0,8% soc. pois. ale neviem či pri takejto výške netreba platiť aj sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni.
Ďakujem za radu.
Lina
Naposledy upravil Lina : 09.08.04 at 07:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    nie, z DoVP ide iba daň 19% a odvod 0,8%

    thomas je offline (nepripojený) thomas

    thomas
    Hmm. Zdravim

    Takziez mam podobny problem. Zamestnal som jedneho cloveka na dohodu. A vyplatil som mu 6000Sk. Z toho co tu citam sa mi zda, ze dan 19% musim zaplatit ja. Nema si to uz zamestnanec zahrnut do danoveho priznania a platiti dan on?

    Ako to vlastne je?

    Dakujem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Daň musíte zraziť a odviesť Vy. Ak si on bude robiť sám daň.priznanie za rok 2004, dáte mu v januári 2005 potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na DzP FO za zdaňovacie obdobie 2004.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    keďže vystupujete ako zamestnávateľ, tak odmenu, ktorú ste zaplatili človeku na dohodu by ste mali považovať za "čistú mzdu". Čiže odmena by bola 7407 Sk brutto, z toho strhnete a odvediete daň z príjmu 19%. Zároveň túto daň uvádzate aj v štvrťročnom prehľade o zrazených preddavkoch - lebo každá daň ktorá je zrazená z príjmu (závislá činnosť) je považovaná za preddavok.
    Tento dohodár vás môže na začiatku roka 2005 (za predchádzajúci rok) požiadať o vykonanie ročného zúčtovania (ak vám donesie všetky potvrdenia o príjme za celý rok), tak ste mu povinný (na základe jeho písomnej žiadosti) vykonať ročné zúčtovanie dane.
    V prípade, že sa rozhodne podať daňové priznanie (alebo vás o ročné zúčtovanie nepožiada do 15.2.2005), pre vás to znamená, že mu vystavíte potvrdenie o príjme za rok 2004, kde bude uvedená dohoda a zrazený preddavok na daň z príjmov.
    On si to zahrnie do daňového priznania - vykoná si výpočet daňovej povinnosti (samozrejme že si do tohto daňového priznania zahrnie všetky príjmy, ktoré mal v roku 2004).
    Obdobne budete pokračovať aj v roku 2005 (pokiaľ sa zákon o dani z príjmu nezmení opäť).
    Pekný deň

    Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

    Fidlo
    Len včera som sa prvý krát dozvedela o Porade a od včera som neurobila dokopy nič, pretože hltavo čítam Vaše príspevky. Ste úžasní !!! Som rada, že sa môžem zapojiť aj ja. Tak k veci. Chcela som len podotknúť, nezabudnite že aj pri DoVP sa dá uplatniť nezdaniteľná časť 80 832,-Sk/ročne ak daňovník podpíše Vyhlásenie k ...., je to veľké plus a veľa ľudí o tom nevie, to je mesačne 6 736,- nezdanené, tiež je možné uplatniť si daňový bonus ak splňate podmienku aspoň 1/2 min. mzdy v danom mesiaci, čo je momentálne 3 040,- Sk /už tá polovica/.Zatiaľ dík všetkým prispievajúcim.

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    To bola dobrá pripomienka, ale treba upozorniť pracovníka, že môže Vyhlásenie podpísať len u jedného zamestnávateľa a kedže ide o dohodára, zrejme ho už má podpísané v HPP /hlavný prac.pomer/.
    Praje pekný deň

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    netreba ho upozorniť na to, že môže vyhlásenie podpísať len u jedného zamestnávateľa, pretože na Vyhlásení je toto zvýraznené a ešte aj podčiarknuté. Nie je vašou povinnosťou oboznamovať ho s jeho právami a povinnosťami - je to na vašej dobrej vôli.
    ... prax je však taká, že často zamestnanec ani netuší, čo to znamená nezdaniteľná časť :-))). Preto si prax "vyžaduje" upozornenie zamestnanca :-)))

    dohoda o vykonaní práce - odmena nad 4000 Sk

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.