Zavrieť

Porady

Technicke zhodnotenie

Mam problem.

V juli 2005 som zaradoval do majetku regalovu zostavu. Cela mala hodnotu
90 000 Sk.
V septembri sa ale spravilo technicke zhodnotenie za 42 000 Sk - dokupovala sa este dalsia cast.

Je mi jasne, ze vstupnou cenou tym padom je 132 000 Sk a aj to, ze danove odpisy sa mi budu vypocitavat z tejto sumy
/ Odvolavka na zakon: Sucastou vstupnej ceny hmotneho majetku a nehmotneho majetku podla §29 odst.1 pism. a/ az c/ je aj technicke zhodnotenie vykonane v priebehu odpisovania / po uvedeni majetku do pouzivania /, za predpokladu, ze na konkretnom majektu za zdanovacie obdobie bolo vyssie ako 30 000 Sk, resp. aj nizsie, ak danovnik tieto vydavky povazuje za technicke zhodnotenie zahrnovane do vstupnej / obstaravacej / ceny. Tato zmena vyplyva zo zmeny sposobu uplatnovania rovnomernej metody odpisovania.

Nie je mi ale jasne, ktory den by mal byt dnom zacatia uctovneho odpisovania.
Julovy alebo septembrovi datum?
Dakujem.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
1) Majetok musíte zaradiť, t.j. zabezpečiť jeho funkčnosť, spracovať protokol o zaradení a vystaviť inventárnu kartu. Odpisovať môžete po uvedení do užívania, na karte je dobré tento dátum uviesť.

2) Rovnaký postup ako v príklade 1) v prípade technického zhodnotenia, ak regál bol užívaný a teda zaradený do používania pred obstaraním zhodnotenia.

3) Ak regál nebol používaný pred kúpou zhodnotenia, po sfunkčnení celku sa spracuje jeden protokol a vystaví karta. Odpisovať sa začne po uvedení do užívania celku. Rovnako na karte uvádzať dátumy.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
AVO
1) Majetok musíte zaradiť, t.j. zabezpečiť jeho funkčnosť, spracovať protokol o zaradení a vystaviť inventárnu kartu. Odpisovať môžete po uvedení do užívania, na karte je dobré tento dátum uviesť.

2) Rovnaký postup ako v príklade 1) v prípade technického zhodnotenia, ak regál bol užívaný a teda zaradený do používania pred obstaraním zhodnotenia.

3) Ak regál nebol používaný pred kúpou zhodnotenia, po sfunkčnení celku sa spracuje jeden protokol a vystaví karta. Odpisovať sa začne po uvedení do užívania celku. Rovnako na karte uvádzať dátumy.
Asi mi niečo ušlo ? -
v ZoDP §26, ods.8 - hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu - pri tomto sa určuje výška odpisu rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac prenájmu, či nie?,
- bolo vari niečo zmenené a nepostupuje sa podľa §27 - ročný odpis pri majetku nadobudnutom kúpu a nie prenájmom?
Podľa mojich vedomostí tu nie je potrebné uvažovať o tom, od kedy začať odpisovať, odpisuje sa rok.
Budem rada, ak ma opravíte, že nemám pravdu, ale budem aj rada, ak mi potvrdíte, že pravdu mám.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ondrejvla
Asi mi niečo ušlo ? -
v ZoDP §26, ods.8 - hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu - pri tomto sa určuje výška odpisu rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac prenájmu, či nie?,
- bolo vari niečo zmenené a nepostupuje sa podľa §27 - ročný odpis pri majetku nadobudnutom kúpu a nie prenájmom?
Podľa mojich vedomostí tu nie je potrebné uvažovať o tom, od kedy začať odpisovať, odpisuje sa rok.
Budem rada, ak ma opravíte, že nemám pravdu, ale budem aj rada, ak mi potvrdíte, že pravdu mám.
V tejto téme sa nehovorí o finančnom prenájme
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Denda
V tejto téme sa nehovorí o finančnom prenájme
Práve preto, že sa nejedná o finančný prenájom. Myslím, že by sa nemalo brať v úvahu v ktorom mesiaci sa zaradil majetok.Alebo som zle pochopila ja?

Nie je mi ale jasne, ktory den by mal byt dnom zacatia uctovneho odpisovania.
Julovy alebo septembrový datum?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ondrejvla
Podľa mojich vedomostí tu nie je potrebné uvažovať o tom, od kedy začať odpisovať, odpisuje sa rok.
Nerozumiem presne otázke
Sme v téme "účtová trieda 0", t.j. jedná sa o zaradenie majetku a jeho účtovné odpisovanie, t.j. stanovenie dátumu, resp. mesiaca, odkedy účtovná jednotka môže za splnenia súvisiacich povinností zahájiť odpisovanie.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
attila12
Mam problem.

V juli 2005 som zaradoval do majetku regalovu zostavu. Cela mala hodnotu
90 000 Sk.
V septembri sa ale spravilo technicke zhodnotenie za 42 000 Sk - dokupovala sa este dalsia cast.

Je mi jasne, ze vstupnou cenou tym padom je 132 000 Sk a aj to, ze danove odpisy sa mi budu vypocitavat z tejto sumy
/ Odvolavka na zakon: Sucastou vstupnej ceny hmotneho majetku a nehmotneho majetku podla §29 odst.1 pism. a/ az c/ je aj technicke zhodnotenie vykonane v priebehu odpisovania / po uvedeni majetku do pouzivania /, za predpokladu, ze na konkretnom majektu za zdanovacie obdobie bolo vyssie ako 30 000 Sk, resp. aj nizsie, ak danovnik tieto vydavky povazuje za technicke zhodnotenie zahrnovane do vstupnej / obstaravacej / ceny. Tato zmena vyplyva zo zmeny sposobu uplatnovania rovnomernej metody odpisovania.

Nie je mi ale jasne, ktory den by mal byt dnom zacatia uctovneho odpisovania.
Julovy alebo septembrovi datum?
Dakujem.
Účtovať o odpisoch začínaš v mesiaci zaradenia, teda 7 mesiac z 90 000, pri nábytku by to bolo 022 / II.odpis.skupina./ neviem ako si to zaradil, pri rovnomernom odpise, ak sa DO=UO, by to činilo 15 000 ročne ( 6 rokov).
Prvý odpis by bol 2 500,- v prvom mesiaci 7/2005 zaradenia. v 8/2005 tiež suma 2 500,-.
Ak si ho technicky zhodnotil o 42 000, tak v 9 mesiaci Ti už ide odpis z hodnoty 132 000, teda ročný odpis je už 22 000, ak chceš dodržať ročný odpis 22 000, tak v 7 a 8 mesiaci máš pôvodné odpisy z pôvodnej sumy (teda 2 500,-) a v 9 tom mesiaci máš už odpis v sume 3 667 aj 10, 11, a v 12 tom už 5999 - tak aby si dosiahol ročný odpis 22 000. Spolu za 2005 rok 22 000,-Sk.
Takto sa Ti budú rovnať účtovné odpisy daňovým.
Naposledy upravil sway : 26.10.05 at 15:50
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
AVO
Nerozumiem presne otázke
Sme v téme "účtová trieda 0", t.j. jedná sa o zaradenie majetku a jeho účtovné odpisovanie, t.j. stanovenie dátumu, resp. mesiaca, odkedy účtovná jednotka môže za splnenia súvisiacich povinností zahájiť odpisovanie.
AVO súhlasím, ja netvrdím, ja sa len pýtam - je rozdiel pri vlastnom majetku podľa dátumu zaradenia výška odpisu? Voľakedy sa odpisovalo podľa napr.pri zaradení v decembri, že výška ročného odpisu sa vydelila 12 a vynásobila počtom mesiacov, ktoré sa odpisujú. Myslím, že bola zmena, a že bolo jedno, v ktorom mesiaci sa zakúpil majetok a odpisoval sa rovnomernou ročnou výškou odpisu podľa §27, len pri forme finančného prenájmu sa určuje pomerná časť pripadajúca na kalendárny mesiac doby prenájmu podľa § 26 ods.8 a 9 cit.zákona.
Asi každý hovoríme inou rečou, ja píšem niečo iné, a iné mi je odpoveďou. Ale je možné, že sa mýlim!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sway
Odpisovať začínaš v mesiaci zaradenia teda 7 mesiac z hodnoty 90 000, pri nábytku by to bolo 022 / II.odpis.skupina./ neviem ako si to zaradil, pri rovnomernom odpise by to činilo 15 000 ročne/ rok 6 rokov.
Prvý odpis by bol 2 500,- v prvom mesiaci 7/2005 zaradenia. v 8/2005 tiež suma 2 500,-.
Účtovné odpisy zohľadňujú dobu použiteľnosti dlhodobého majetku so zreteľom najmä na:

- očakávané použitie a intenzitu využitia majetku,
- očakávané fyzické opotrebovanie závislé od bežných podmienok jeho využívania, smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
- technické a morálne zastaranie,
- zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.

Po zohľadnení týchto skutočností je možné zaujať postoj k účtovným odpisom, čo zároveň nebolo predmetom otázky zadávateľa.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ondrejvla
AVO súhlasím, ja netvrdím, ja sa len pýtam - je rozdiel pri vlastnom majetku podľa dátumu zaradenia výška odpisu? Voľakedy sa odpisovalo podľa napr.pri zaradení v decembri, že výška ročného odpisu sa vydelila 12 a vynásobila počtom mesiacov, ktoré sa odpisujú. Myslím, že bola zmena, a že bolo jedno, v ktorom mesiaci sa zakúpil majetok a odpisoval sa rovnomernou ročnou výškou odpisu podľa §27, len pri forme finančného prenájmu sa určuje pomerná časť pripadajúca na kalendárny mesiac doby prenájmu podľa § 26 ods.8 a 9 cit.zákona.
Asi každý hovoríme inou rečou, ja píšem niečo iné, a iné mi je odpoveďou. Ale je možné, že sa mýlim!
Vlasta nemýliš sa, je to tak, len som to skusmo hodila do SW - a je to tak, dodrží sa ročný odpis iba s tým, že sa nedelí rovnomerne, ale ako som písala v predošlom príspevku č.7:p
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mám za to, že sa nám v téme začala prelínať problematika účtovných a daňových odpisov.

A to je rozdiel.

Ak zadávateľ zadá otázku, ktorý mesiac môže začať odpisovať, možno vychádzať iba z predpokladu, že sa zaujíma o zahájenie účtovného odpisovania, nakoľko daňový odpis je "ročný".
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
AVO
Mám za to, že sa nám v téme začala prelínať problematika účtovných a daňových odpisov.

A to je rozdiel.

Ak zadávateľ zadá otázku, ktorý mesiac môže začať odpisovať, možno vychádzať iba z predpokladu, že sa zaujíma o zahájenie účtovného odpisovania, nakoľko daňový odpis je "ročný".
AVO súhlasím, ale bola som v tom, čo sa mi stalo aj pri jednej firme, že účtovali daňové odpisy vlastného majetku prepočítané v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov. Preto som sa pýtala, že či bola nejaká zmena, nerada by som urobila niekde chybu.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
AVO
Účtovné odpisy zohľadňujú dobu použiteľnosti dlhodobého majetku so zreteľom najmä na:

- očakávané použitie a intenzitu využitia majetku,
- očakávané fyzické opotrebovanie závislé od bežných podmienok jeho využívania, smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
- technické a morálne zastaranie,
- zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.

Po zohľadnení týchto skutočností je možné zaujať postoj k účtovným odpisom, čo zároveň nebolo predmetom otázky zadávateľa.
Citát z príspevku 1:
"...........Nie je mi ale jasne, ktory den by mal byt dnom zacatia uctovneho odpisovania."
Julovy alebo septembrovi datum?"
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sway
Citát z príspevku 1:
"...........Nie je mi ale jasne, ktory den by mal byt dnom zacatia uctovneho odpisovania."
Julovy alebo septembrovi datum?"
A na to je odpoveď v príspevku č. 2.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
AVO
A na to je odpoveď v príspevku č. 2.
len keby bola po slovensky.....

nič proti profesionalite, ale nie každý je audítor, aj mňa poteší jasná odpoveď polopate.... a nie že musím nad ňou dumať, čo vlastne znamená, to si pripadám ako keď lúskam zákony....
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

sway
len keby bola po slovensky.....

nič proti profesionalite, ale nie každý je audítor, aj mňa poteší jasná odpoveď polopate.... a nie že musím nad ňou dumať, čo vlastne znamená, to si pripadám ako keď lúskam zákony....
V tomto prípade je dôležité, či je odpoveď zrozumiteľná pre zadávateľa otázky a ten sa zatiaľ nevyjadril
0 0
attila12 attila12

attila12 je offline (nepripojený) attila12

Mam v tom chaos. Auditorka mi tvrdila, ze v takychto pripadoch by som mal cely majetok vyradit a znovu zaradit so septembrovym datumom a zacat majetok ako celok UCTOVNE odpisovat v septembri.
Regale sa namontovali a zacali pouzivat uz v juli ale v septembri sa k nim este cast dokupovala....tak ako to vlastne je?
Prosim, nejedna sa mi o danove odpisy.

Dakujem.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
attila12
Mam v tom chaos. Auditorka mi tvrdila, ze v takychto pripadoch by som mal cely majetok vyradit a znovu zaradit so septembrovym datumom a zacat majetok ako celok UCTOVNE odpisovat v septembri.
Regale sa namontovali a zacali pouzivat uz v juli ale v septembri sa k nim este cast dokupovala....tak ako to vlastne je?
Prosim, nejedna sa mi o danove odpisy.

Dakujem.
Určite je táto verzia správna - môj názor, ale sprav ako uznáš za vhodné, prikladám ti link:
http://www.porada.sk/showpost-p_136752-postcount_7.html
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

attila12
Mam v tom chaos. Auditorka mi tvrdila, ze v takychto pripadoch by som mal cely majetok vyradit a znovu zaradit so septembrovym datumom a zacat majetok ako celok UCTOVNE odpisovat v septembri.
Regale sa namontovali a zacali pouzivat uz v juli ale v septembri sa k nim este cast dokupovala....tak ako to vlastne je?
Prosim, nejedna sa mi o danove odpisy.

Dakujem.
Dôvod na vyradenie majetku v júli nebol, pretože ste ho v júli začali používať.
V tomto prípade by ma zaujímal dôvod vyradenia ( tvrdenie audítora), aký ste uviedli na karte majetku
0 0
attila12 attila12

attila12 je offline (nepripojený) attila12

Dovodom je to, ze v priebehu roka ty technicky zhodnocovat nemozes, az dalsi rok a sa ti zvysila vstupna cena a mal by som ho z tohto dovodu vyradit a znovu zaradit az v septembri a zacat uctovne odpisovat......TO JE NAZOR AUDITORKY
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
attila12
Dovodom je to, ze v priebehu roka ty technicky zhodnocovat nemozes, az dalsi rok a sa ti zvysila vstupna cena a mal by som ho z tohto dovodu vyradit a znovu zaradit az v septembri a zacat uctovne odpisovat......TO JE NAZOR AUDITORKY
V tvojom prípade by som asi vyradil audítorku, lebo ti radí hlúposti. Môj názor. Súhlasím s predošlími názormi, začať odpisovať z 90000,- potom v sept. navýšiť cenu a odpisovať z vyššej ceny. Ak chceš aby sa rovnali DO=UO upraviť výšku mesačného účtovného odpisu v septembri tak aby sa ti rovnomerne do decembra odpísal do výšky ročného daňového odpisu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať