Zavrieť

Porady

ako vymahat vyplatenie faktúry

Dobry deň,

v decembri 2009 som pracoval ako živnostník v jednej firme a vystavil som faktúru, ktorú mi môj šéf odmietol prevziať a tiež preplatiť.
Ako mám postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    denkaa1 Pozri príspevok
    Dobry deň,

    v decembri 2009 som pracoval ako živnostník v jednej firme a vystavil som faktúru, ktorú mi môj šéf odmietol prevziať a tiež preplatiť.
    Ako mám postupovať?
    Máš s firmou uzatvorenú zmluvu a potvrdenie prevzatia vykonanej práce ?

    denkaa1 je offline (nepripojený) denkaa1

    denkaa1
    S firmou mam uzatvorenu zmluvu o dielo a co sa tyka potvrdenia prevzatia, tak to nemam....jednoducho na zaklade zmluvy som mu vyhotovil dielo a on mi odmietol prevziat fakturu...tak neviem, ako mam dalej pokracovat

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    denkaa1 Pozri príspevok
    S firmou mam uzatvorenu zmluvu o dielo a co sa tyka potvrdenia prevzatia, tak to nemam....jednoducho na zaklade zmluvy som mu vyhotovil dielo a on mi odmietol prevziat fakturu...tak neviem, ako mam dalej pokracovat
    Tak to je chyba , že nemáte protokol o odovzdaní diela .Nemáte ako preukázať, že práca bola uskutočnená a objednávateľom aj prevzatá .

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ak ide len o odmietnutie prevzatia faktury, na to je jednoduche riesenie - poslite ju postou, budete mat doklad o tom, ze ste mu ju zaslali.

    Podstatnejsie vsak je, co Vam pise Zitka. Darmo on bude mat v ruke fakturu, kde bude problem s realizovanim uhrady.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Keby aj prišlo k podaniu na súd, tak je treba mať na pamäti, že musíte dokázať , že práca bola uskutočnená, ukončená a riadne prevzatá.Na základe týchto skutočností by bola práca riadne vyfakturovaná. A k tomu je potrebný okrem faktúry aj iný doklad. Faktúra sama o sebe o ničom nesvedčí .

    V tomto prípade zrejme ide o tzv. zamestnanecký vzťah na živnostenský list a takto Vás dobehli .
    Možno by ste uspeli , ak by ste mali svedkov, že ste pracovali na tej a tej zákazke .Ale to presne neviem, preto píšem len možno .

    denkaa1 je offline (nepripojený) denkaa1

    denkaa1
    Zita5 Pozri príspevok
    Keby aj prišlo k podaniu na súd, tak je treba mať na pamäti, že musíte dokázať , že práca bola uskutočnená, ukončená a riadne prevzatá.Na základe týchto skutočností by bola práca riadne vyfakturovaná. A k tomu je potrebný okrem faktúry aj iný doklad. Faktúra sama o sebe o ničom nesvedčí .

    V tomto prípade zrejme ide o tzv. zamestnanecký vzťah na živnostenský list a takto Vás dobehli .
    Možno by ste uspeli , ak by ste mali svedkov, že ste pracovali na tej a tej zákazke .Ale to presne neviem, preto píšem len možno .

    Áno, išlo o zamestnanecký vzťah na živnosť. Vždy po ukončení práce som vystavil faktúru a nevyhotovoval sa žiadny protokol o prevzatí diela alebo niečo podobné a šéf mi faktúry vždy preplatil. Až ku koncu roka 2009 sa náše vzťahy narušili a ja som z danej firmy odišiel a vtedy mi šéf poslednú za 12/2009 faktúru odmietol dokonca prevziať a preto nebola vyplatená...čiže som nedostal "poslednú výplatu".

    Preto sa pýtam, či sa dá v tomto prípade vôbec nejako postupovať, alebo sa s výplatou už môžem nadobro rozlúčiť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    denkaa1 Pozri príspevok
    Áno, išlo o zamestnanecký vzťah na živnosť. Vždy po ukončení práce som vystavil faktúru a nevyhotovoval sa žiadny protokol o prevzatí diela alebo niečo podobné a šéf mi faktúry vždy preplatil. Až ku koncu roka 2009 sa náše vzťahy narušili a ja som z danej firmy odišiel a vtedy mi šéf poslednú za 12/2009 faktúru odmietol dokonca prevziať a preto nebola vyplatená...čiže som nedostal "poslednú výplatu".

    Preto sa pýtam, či sa dá v tomto prípade vôbec nejako postupovať, alebo sa s výplatou už môžem nadobro rozlúčiť.
    Faktúru treba poslať poštou s doručenkou. Pretože ak faktúru firma neprevzala, nemá čo platiť.
    Ak sa list vráti z pošty ako neprevzatý, považuje sa za doručený. Potom si môžeš vymáhať platbu cestou súdu.

    denkaa1 je offline (nepripojený) denkaa1

    denkaa1
    zákazka bola uskutočnena ale nebola dokončena, lebo zakaznik vymyšlal že sa dokonči o 2mes. ale za ten čas som odišiel mal som to dokončiť ale lacnejšie ho to vyšlo keď to dal dokončiť inému za par drobných a mam aj svedka žiadny preberaci protokol som nikdy nerobil

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.