Zavrieť

Porady

reprezentačné náklady

Prečítala som si tu niekoľko príspevkov na tému repre. Zdá sa, že je to úplne jednoznačné: keď sa nejaké občerstvenie... nedá zúčtovať do nákladov (napr. do cestovného), zúčtujeme to do repre a je to v pohode. Z hľadiska zdaňovania dane z príjmov zo závislej činnosti sa potom javí výhodné čo najviac takýchto výdavkov hodiť do repre a obísť tak inštitút tzv.naturálnych požitkov, ktoré musíme zamestnancovi zdaniť. Aký na to máte názor? Ako by sa repre dalo charaktrizovať z hľadiska náplne tohto účtu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Pohostenie, občerstvenie - čiže reprezentačné sa účtuje na účet 513 AU a je to pripočítateľná položka k daňovému základu.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    a nie je pri tom nárok na odpočet.DPH
    Naposledy upravil renča1 : 18.11.05 at 11:22

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    Jasné: pohostenie, občerstvenie, darčeky... ale kde je hranica medzi repre a medzi naturálnym prijmom? Určujete si v nejakej vnútropodnikovej smernici, čo konkrétne je predmetom repre a čo nie? ( Keď si kúpi fľašu henessy šéf tak, to v pohode zaúčtujeme do repre, i keď by ju doma vypil sám? Stačí, že donesie bloček?)

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Presne tak, stačí ak donesie bloček a ide to na repre. Ale samozrejme chcelo by to nejakých obchodných partnerov mať, aby bolo na koho to repre písať

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Aj ked sef pozve svojich zamestnancov napr. na Mikulassky vecierok, mozno naklady uctovat na 513. Ved prezencna listina sa nevyzaduje a na blocek sa napise, ze sa konalo obchodne jednanie. Bolo by od sefa trochu neslusne, aby to dal ako naturalnu spotrebu a zamestnancom to zdanil.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ecuch
    Prečítala som si tu niekoľko príspevkov na tému repre. Zdá sa, že je to úplne jednoznačné: keď sa nejaké občerstvenie... nedá zúčtovať do nákladov (napr. do cestovného), zúčtujeme to do repre a je to v pohode. Z hľadiska zdaňovania dane z príjmov zo závislej činnosti sa potom javí výhodné čo najviac takýchto výdavkov hodiť do repre a obísť tak inštitút tzv.naturálnych požitkov, ktoré musíme zamestnancovi zdaniť. Aký na to máte názor? Ako by sa repre dalo charaktrizovať z hľadiska náplne tohto účtu?
    § 5 ods. 7 písm. b) zákona o dani z príjmu: od dane je oslobodená hodnota stravy poskytovaná zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku, alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.
    Môžeme uvádzané repre posúdiť ako:
    - stravovanie poskytnuté zamestnávateľom na spotrebu na pracovisku?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    V prípade repre je nevyhnutná účelovosť a adresnosť. Mám za to, že to je potrebné dokladovať. Okrem iného aj zabezpečením preukázania vecnej správnosti účtovného dokladu, ktorý sa vyhotoví v súvislosti s poskytnutým repre (schválenie osobou zodpovednou za účtovný prípad).

    reprezentačné náklady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.