Zavrieť

Porady

odpis pohľadávok,záväzkov

prosím Vás ako môžem odpísať staré pohľadávky? Napr. na pohľad. z roku 2005,2006,2007 som v rokoch 2008-2009 vytvorila OP podľa zákona zaúčtovaním 547/391(bol to daň.náklad). Ako postupovať teraz ak viem, že tieto pohľad.mi nebudú vyplatené dokonca s jedným odberateľom sme prehrali súd a chcem tieto pohľadávky trvalo odpísať? Môžem to spraviť jednoducho 391/311?? A čo na pohľad.ktoré nemali vytvorenú OP a už sú premlčané môžem spraviť 546/311 (ale bude to nedaň.náklad?)
A čo so starými záväzkami, ktoré už nevyplatíme? Tie čo boli 36mesiacov po splatnosti som v r.2008 aj 2009 zdaňovala ako pripočít.položku v DP, ale ako ich môžem odpísať z účtovníctva a budú mať vplyv na HV?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    janapill Pozri príspevok
    prosím Vás ako môžem odpísať staré pohľadávky? Napr. na pohľad. z roku 2005,2006,2007 som v rokoch 2008-2009 vytvorila OP podľa zákona zaúčtovaním 547/391(bol to daň.náklad). Ako postupovať teraz ak viem, že tieto pohľad.mi nebudú vyplatené dokonca s jedným odberateľom sme prehrali súd a chcem tieto pohľadávky trvalo odpísať? Môžem to spraviť jednoducho 391/311??
    Áno

    A čo na pohľad.ktoré nemali vytvorenú OP a už sú premlčané môžem spraviť 546/311 (ale bude to nedaň.náklad?)
    Áno, dokonca podľa mňa premlčané pohľadávky musíš odpísať, keď ich neodpíšeš tak predsa umelo zvyšuješ aktíva firmy, čo sa týka daňového uznania tak to závisí z ktorého sú roku, treba pozrieť zákon o dani z príjmov, ale skôr si myslím že to bude nedaňový odpis.

    A čo so starými záväzkami, ktoré už nevyplatíme? Tie čo boli 36mesiacov po splatnosti som v r.2008 aj 2009 zdaňovala ako pripočít.položku v DP, ale ako ich môžem odpísať z účtovníctva a budú mať vplyv na HV?
    Ďakujem
    Tu platí to isté ako u premlčaných pohľadávkach, ak už je záväzok právne premlčaný /min.4 roky/, treba ho takisto odpísať 321/648, na HV /účtovný/ to samozrejme bude mať vplyv ale na daňový základ nie ak bol v roku 2008 a 2009 celý záväzok zdanený, teraz zase v DP odpočítaš to čo bolo v roku 2008 a 2009 pripočítane keďže to budeš mať teraz v HV cez 648.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Áno, keď je pohľadávka premlčaná tak ju nemožno už súdne vymáhať a jedno či je voči právnickej alebo fyzickej osobe, resp. či veriteľ FO zrušil živnosť alebo nie.

    H.B. je offline (nepripojený) H.B.

    H.B.
    Ja by som sa ešte chcela opýtať, čo ak takáto premlčaná pohľadávka je voči fyzickej osobe (živnostníkovi) a nie je to sro? Môžem to dať tiež do prip.položky ako nedaňový odpis?

    H.B. je offline (nepripojený) H.B.

    H.B.
    Čiže som to pochopila správne, že tieto pohľ. môže nedaňovo odpísať a je jedno, či živnostník ešte funguje, alebo živnosť zrušil?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    IvoM Pozri príspevok
    Áno, keď je pohľadávka premlčaná tak ju nemožno už súdne vymáhať ...
    Ja len doplním, že ak dlžník na súde namietne premlčanosť, vtedy ju nie je možné vymáhať súdom.

    odpis pohľadávok,záväzkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.