Zavrieť

Porady

Je oslobodeny aj novy majetok,ak vykonavam cinnosti osl.od dph?

dobry den, firma vykonava cinnosti oslobodene od dph (zubna ambulancia), zaujimalo by ma ci od dph je oslobodeny aj novonadobudnuty majetok, ktory sa v ambulancii vyuziva, zda sa mi ze ano,ale chcem si byt ista, dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    1domi1 Pozri príspevok
    ok zabudnime na slovo novonadobudnuty ... proste sa kupil novy pristroj, that´s all ... lebo ked kupim normalne napriklad auto tak platim dph a davam to aj do dan. priznania ... ale ked sa ten majetok tyka ambulancie?
    Zrejme ide o nový prístroj do zubnej ambulancie a nevieš, či si môžeš z neho uplatniť odpočet DPH, alebo nie. Kým nevieme viac podrobností, môžme Ťa iba odkázať na § 49, ods. 3 a 4 ZoDPH, aj § 50. A ak ide o investičný majetok, tak aj na § 54.
    Ak sa prístroj bude používať iba na plnenia oslobodené od DPH podľa § 29, tak nárok na odpočet nie je, aj základ, aj DPH ide do nákladov, resp. do obstarávacej ceny IM pre odpisovanie. Ak by sa v blízkej budúcnosti zmenilo využitie, tak sa odpočet upraví podľa § 54.
    A ešte dodatok ... ak zubár kúpi auto a má aj oslobodené, aj zdaniteľné plnenia, tak do odpočtu dph nejde celá, iba podľa koeficientu z minulého roka a prehodnocuje sa každoročne, až do odpísania podľa § 54.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    1domi1 Pozri príspevok
    ok zabudnime na slovo novonadobudnuty ... proste sa kupil novy pristroj, that´s all ... lebo ked kupim normalne napriklad auto tak platim dph a davam to aj do dan. priznania ... ale ked sa ten majetok tyka ambulancie?
    Tiež ho kúpiš s DPH a nárokuješ si na daň pri vstupe, ak Ti to zákon dovolí.../v DPH priznaní, Tvoja pani účtovníčka Ti vysvetlí/
    Určite tento prístroj u Tvojho predajcu nebude oslobodený od DPH len preto, že si zubár.

    Platiteľ postupuje pri výpočte pomernej výšky dane pomocou koeficientu (§ 50 zákona o DPH), ak použije nakúpené tovary a služby (napr. režijné náklady, výdavky) pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH Pokiaľ však tento platiteľ vie presne priradiť nakúpené tovary alebo služby k svojim zdaniteľným obchodom, ktoré zdaňuje alebo bude zdaňovať 19% DPH, potom si môže odpočítať daň z týchto nákupov v plnej výške, pri splnení ostatných podmienok uvedených v § 49 a § 51 zákona o DPH. Obdobne, ak vie presne priradiť nakúpené tovary alebo služby k svojim zdaniteľným obchodom, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH, potom si z nich vôbec nemôže odpočítať daň.

    A dúfam, že sa venuješ zúbkom a nerobíš si účto sám.
    Naposledy upravil danushka : 04.11.10 at 14:34

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Zadávateľ má príjmy oslobodené od DPH a aj s povinnosťou odviesť DPH. Jedná sa o nárok na odpočet pri nakúpených tovaroch pri obidvoch činnostiach...(riešiť alebo neriešiť koeficient)
    Tu je riešený podobný prípad s vyjadrením DRSR:
    http://www.porada.sk/1206599-post8.html
    Naposledy upravil JankaO : 04.11.10 at 13:45

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    1domi1 Pozri príspevok
    dobry den, firma vykonava cinnosti oslobodene od dph (zubna ambulancia), zaujimalo by ma ci od dph je oslobodeny aj novonadobudnuty majetok, ktory sa v ambulancii vyuziva, zda sa mi ze ano,ale chcem si byt ista, dakujem
    Ak nie si platiteľ DPH, čo tu chceš oslobodzovať od DPH, alebo...-nechápem otázku?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    1domi1 Pozri príspevok
    som platitel dph, vykonavam cinnosti, ktore su aj niesu oslobodene od dph, teraz vsak ide o majetok, ktory sa vylucne vyuziva v ambulancii ...
    Pri nákupe majetku ako platiteľ máš nárok na odpočet DPH na vstupe, pokiaľ DPH je uvedená na faktúre, lebo ma mýli slovo "novonadobudnutý) ...

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    1domi1 Pozri príspevok
    dobry den, firma vykonava cinnosti oslobodene od dph (zubna ambulancia), zaujimalo by ma ci od dph je oslobodeny aj novonadobudnuty majetok, ktory sa v ambulancii vyuziva, zda sa mi ze ano,ale chcem si byt ista, dakujem
    Neviem čo máš namysli...
    Čo chceš na novonadobudnutom majetku v zubnej ambulancii oslobodzovať od DPH?
    Kúpili ste ho a ...

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    ondrejvla Pozri príspevok
    Ak nie si platiteľ DPH, čo tu chceš oslobodzovať od DPH, alebo...-nechápem otázku?
    Ale aj keby boli registrovaní pre DPH, tak chápem, že v ambulancii vykonávajú činnosť, ktorá nie je predmetom DPH.
    Môžu mať aj iné aktivity ..., stále nerozumiem ani ja, čo s tým používaným majetkom.
    Veď ak je to majetok, tak o ňom účtujem ako o majetku.
    Ak kúpim tovar na následný predaj a nie je oslobodený od DPH tento predaj a som platca DPH, tak...

    1domi1 je offline (nepripojený) 1domi1

    1domi1
    som platitel dph, vykonavam cinnosti, ktore su aj niesu oslobodene od dph, teraz vsak ide o majetok, ktory sa vylucne vyuziva v ambulancii ...

    1domi1 je offline (nepripojený) 1domi1

    1domi1
    ok zabudnime na slovo novonadobudnuty ... proste sa kupil novy pristroj, that´s all ... lebo ked kupim normalne napriklad auto tak platim dph a davam to aj do dan. priznania ... ale ked sa ten majetok tyka ambulancie?

    Je oslobodeny aj novy majetok,ak vykonavam cinnosti osl.od dph?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.